Päivän kukkanen tulee tässä. Sain viestin osakkeenomistajalta:
"Odotan, että xxxxxx tulee tekemään täyden tarkastuksen jossain vaiheessa, olen itse sopimassa asiasta heidän kanssaan (ts. hallitus ei voi sopia asiaa puolestani) miten, koska, millä tavalla ja laajuudella aiheutuneet viat korjataan."
Kyseessä on talon rakenteissa ilmenneet viat, joiden korjaamisesta sopimisen osakkeenomistaja kieltää taloyhtiön hallitukselta. Hän sopii asian, koska kyseessä on hänen asuntonsa.
Onkohan tässä taas ihan ymmärretty, mitä osakas oikeasti omistaa (lue: ei yhtään mitään muuta kuin osakekirjan, joka antaa oikeuden käyttää huoenistoa yhtiöjärjestyksessä merkittyyn käyttötarkoitukseen)? Moni osakas järkyttyy, kun oivaltaa, ettei oikeasti omista mitään muuta kuin osakekirjan. Kyllä se rakennus on taloyhtiön. Osakas ei sitä omista sillä tavalla kuin jotkut luulevat.
Hallitus ei saa hoitaa taloyhtiön asioita!
8
476
Vastaukset
- Anonyymi
Kokoomusko sen sitten omistaa vai oisko kuitenkin osakkaat yhdessä?
No sepä hyvä, kun taloyhtiössä halutaan pitää paikat kunnossa. Sinun ammattitaitoon kuuluu opastaa osakasta, eikä kirjoitella hassuja aloituksia tänne. - Anonyymi
Siis kuinka? Rakenteet kuuluvat taloyhtiölle ja jos niissä on vikaa ja se vika täytyy korjata, niin osakekirjan haltijalla ei ole mitään sananvaltaa sen asian suhteen.
Taloyhtiöllä on velvollisuus huolehtia talon kunnosta ja siihen vastuualueeseen kuuluu rakenteet.
Rakenteet ovat mm.parvekeseinämät, huoneiston elementtiseinämät, uloimmat ikkunaruudut kehyksineen jne,
Osakekirjan haltija pitää suunsa kiinni ja avaa oven ja päästää korjaajat / tarkostajat sisätiloihin tutkimaan korjattavaa aluetta ja sen jälkeen päästää ammatti- ihmiset työhönsä.- Anonyymi
Hetkinen...
Kirltää taloyhtiön hallitukselta..?
Tämä muuttaakin asian hups keikkaa...
Taloyhtiön hallitushan ei korjaa mitään vaan hankkii amnatti- ihmisen tarkistamaan ja sen jälkeen tämä asiantuntija ammattitiimi tekee korjaukset, eikä siten että HALLITUS tekee korjaukset tai päättää mitä korjataan koska taloyhtiön hallituksessa ei välttämättä ole alan asiantuntijaa vaan heillä,on ihsn omat päivätyönsä. Vaikka leipureina tai graafikkoina jne.
Sitten jos hallituksen jäsen edustaakin alan ammattimiestä niin onko hän puolueeton bai puolueellinen koska kuuluu hallitukseen ? Hän siis tavallaan järjestää omalle itselleen työtä josta laskuttaa ketä; taloyhtiötä..
Joo osakkeenomistaja on oikeassa. Taloyhtiön hallituksen jäsen ei voi toimia oman yrityksensä kautta taloyhtiössä. Vaan ainaon hankittava ulkopuolinen arviointi ja ulkopuolinenn tekijä , pukki voi ols kaalimaan vartija ja syödä samalla kaalimaasta kaalia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hetkinen...
Kirltää taloyhtiön hallitukselta..?
Tämä muuttaakin asian hups keikkaa...
Taloyhtiön hallitushan ei korjaa mitään vaan hankkii amnatti- ihmisen tarkistamaan ja sen jälkeen tämä asiantuntija ammattitiimi tekee korjaukset, eikä siten että HALLITUS tekee korjaukset tai päättää mitä korjataan koska taloyhtiön hallituksessa ei välttämättä ole alan asiantuntijaa vaan heillä,on ihsn omat päivätyönsä. Vaikka leipureina tai graafikkoina jne.
Sitten jos hallituksen jäsen edustaakin alan ammattimiestä niin onko hän puolueeton bai puolueellinen koska kuuluu hallitukseen ? Hän siis tavallaan järjestää omalle itselleen työtä josta laskuttaa ketä; taloyhtiötä..
Joo osakkeenomistaja on oikeassa. Taloyhtiön hallituksen jäsen ei voi toimia oman yrityksensä kautta taloyhtiössä. Vaan ainaon hankittava ulkopuolinen arviointi ja ulkopuolinenn tekijä , pukki voi ols kaalimaan vartija ja syödä samalla kaalimaasta kaalia.Taloyhtiö saa poliisilta virka-apua jos osakas kieltäytyy päästämästä korjaajia huoneistoon. Sakkoja tulee ja voi olla että osakas viedään putkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taloyhtiö saa poliisilta virka-apua jos osakas kieltäytyy päästämästä korjaajia huoneistoon. Sakkoja tulee ja voi olla että osakas viedään putkaan.
Putkaa, linnaa ja kuristushuonetta on änkyröivälle osakkaalle tiedossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putkaa, linnaa ja kuristushuonetta on änkyröivälle osakkaalle tiedossa.
Lisäksi annetaan pamppua jalkapohjiin ellei pysy suu kiinni. Ja sitten kun pysyy niin annetaan lisää pamppua jalkapohjiin varmuuden vuoksi.
- Anonyymi
Osakas ei luota hallitukseen.
- Anonyymi
Juu ja lisäksi ammattitaidoton isännöitsijä saa kyllä taloyhtiön asiat sekaisin. Ei minkäänlaista johtajuutta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,665421Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471032