Omien käytettyjen kultakorujen myynti verotus?

Anonyymi-ap

Onko omien käytettyjen kultakorujen myynti verovapaata vai verollista? Onko jotain veroa omien aitojen korujen myynnistä? Onko verotukselle jotain myyntihintarajaa vai ei?

4

2021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei veroteta , verrataan kirpputorikauppaan.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­N­y­­m­f­­o­­­m­­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Eivät taida kuulua tavanomaiseen koti-irtaimistoon, samaan tapaan kuin esim. taulut. Kannattaa tietysti tarkistaa verottajalta.

      Joten myyntivoitto on todennäköisesti verotettavaa pääomatuloa, JOS vuoden aikana tapahtuneet verotettavat myynnit (kokonaishinta, ei pelkkä voitto) ovat yhteensä yli 1000 euroa. Toisaalta mahdollinen myynneistä syntynyt kokonaistappio on vähennyskelpoinen, jos ostohinnat olivat yhteensä yli 1000 euroa.

      • Anonyymi

        Eikö se ollut 5000 € se raja? 1000 € raja menee silloin jos myy muita kuin oman perheen käytössä olleita tavanomaisia tavaroita......

        Verottajan sivulta lainattua:

        https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/verokortti-ja-veroilmoitus/tulot/ansiotulot/kirpputorimyynti/

        Tavanomaisen koti-irtaimiston myyntivoitot ovat verottomia 5 000 euroon asti
        Oman ja perheesi käytössä olleen tavanomaisen koti-irtaimiston myynnistä saatu voitto on myyntivuoden verotuksessa verovapaata, jos myynnistä saadut voitot ovat enintään 5 000 euroa verovuoden (= kalenterivuoden) aikana.

        Tavanomaista koti-irtaimistoa ovat esimerkiksi vaatteet, astiat, korut, huonekalut, kodin elektroniikka ja harrastusvälineet. Myydyn tavaran tulee olla sinun tai perheesi omaa koti-irtaimistoa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe