Kovasti mehusteltu uusi super bee osoittautui flopiksi: "Škoda Superbissa vaatimattomuus kaunistaa ja vanhanaikaisuus ihastuttaa" (Kauppalehti)
Uusi Superbee floppasi
Anonyymi-ap
36471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
No sitten perään faktaa.
TM kehuu autoa kovasti, lainaus "SuperB on auto jota on helppo kehua, mutta haastava moittia".
Eli Skoda on taas onnistunut tekemään loistavan auton jota saa 6 eri voimalinjalla ja hinnat alkaa 37600,- combi mallina ja viistoperäisenä 1000 euroa vähemmän.
Se on superb EI SUPER B!
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Skodia ei vaatimattomuus ja vanhanaikaisuus ole tähänkään asti kaunistanut.
Suber bee itäautohan on suoraan kuin esterin perseestä repäisty. Hirveä köntsäkäs.
Kyllä vaan näyttää hienolta itäautojen ystävälle. Toverit kattoo kateellisena.
Onneksi mulla on jo se länsimallin paras Superb Combi.Ei ole ihmiset kyenneet tekemään Skodaa parempaa autoa n.20 vuoteen....HYVÄ SKODA!!!
Nimenomaan kateellisina LÄNSISKODALLE!!!
Mutta kun sellaisia ei ole. Kaikki skodzat ovat ihka-aitoja itälavetteja vieläpä nykyäänkin 🤣
Tekniikka & Talous myös raportoi kuten aloittaja kertoi Kauppalehdestä "vaatimattomuus kaunistaa ja vanhanaikaisuus ihastuttaa".
Eli kopio ilman omaa tutkimusta. Nuo talouslehdet voi jättää omaan arvoonsa autojen osalta.
TM kehui vuolaasti.
Niin, ja jos tuon ymmärtää kuin normaali ihminen, niin se tarkoittaa ettei SuperB ole mikään yli prässätty kulmikas pokemon tai lähdetty kikkailemaan turhilla ja toimimattomilla leluilla, vaan on tyylikäs, ajaton ja käytännöllinen auto nykyaikaan.
Sinä uskot Skodaan ja TMään. Tämä on selvää. Kaikelta muulta tiedilta suljetaan silmät. Kiitos mielipiteestäsi. Maailman on kuitenkin isompi kuin sinun TMsi.
Suomen tappoverotuksen jälkeen ei uutta Mersua saa. Mutta sokotan saa ja jää vielä rahaa muuhunkin. Ja on suberbissa tilaa pitkälle & leveälle köriläälle.
Hakkaa Kiinan Volvon mielestäni kyllä.
Itäautojen aatelia tämä uusi suberpee.
JA ETENKIN LÄNSIAUTOJEN PARAS!!!
Ruma ja vanhanaikainen. Eipä varsinainen yllätys.
On tyylikäs ja nätti ja siinä on myös uusinta tekniikkaa ja 6 eri voimalinjaa.
Kannattaa lukea TM:n arvio autosta, voit yllättyä.
Tyylikäs auto itäautoharrastajien mieleen.
Tyhmähän sinä provopetteri olet.
Kun katsot peiliin...siellä on ruma.....
Lue vaan tuo TM:n juttu, niin ymmärrät millainen kunnon auto pitää olla.
Hieno länsiauto....minullakin jo 4,superb mersun ja pemarin pieksijä.......
Upea itäauto.
Saattaahan skoodat ajan mittaan jo vähän lähestyä länsimaisten autojen tasoa.
Huono provo.
Skoda Super-B(eli super Bulp) on alunperin Neuvostoliitossa suunniteltu amfibi, jonka oli tarkoitus kulkea merellä ja maalla, että veden alla. Kuitenkin haperopelti ei tunnetusti kestänyt suolaa joten hanke hylättiin. Kuitenkin runko oli kovasti suomalaiseen, masokistimieleen ja täten Skoda rupesi aluksi vitsina koemyymään tätä mallia Suomeen.
Super-Bulpin keksijä, Fredetoli Mumstov ei koskaan ikävä kyllä päässyt ihailemaan keksintönsä suosiota, sillä hän hukkui keksintönsä prototyypin sisälle vesillelaskun aikana, koska uusi pohjalevy oli jo ruostunut puhki.
Suuren kysynnän takia malli on valikoimassa vielä tänäänkin ja siitä pystyykin huomaamaan erilaisia jäänteitä menneiltä ajoilta, kuten tämä mainitsemasi tasausvesitankit, jotka keräävät veden nykyisiin oviin.
Mikäli aihe kiinnostaa enemmän suosittelen liittymään Skoda-harrastajien vauhdittomillevauhtiajoille tulevana kesänä.
Tekniikan ammattilaisten lehti T&T ei nyt tosiaan oikein lämmennyt Skoda Super B:n hehkutuksille mutta pitivät sitä kuitenkin sympaattisena autona menneisyydestä. Siis rautaesiripun takaa vaikkeivät sitä suoraan kohdanneet sanaakaan.
Moottorilehti kertoo toisin, harmittaako?
https://moottori.fi/uutinen/koeistuttu-skoda-superb-lisaa-superblatiiveja-lippulaivaan/
Floppaus on outoa mutta itse autoon hemmetin hyvä. Sähköllä saa ajaa pienet ajot ja sinne helsinki lappi matkalle kärryt perässä leppoisa vähällä kulkeva auto. Floppaus on vain ivailijat.
googlaa moottorihiomo seinäjoki-öljynsyönti
ole hyvä ja osta simply oil
Juu 2011 tuokin ongelma loppui, eikö olekin hieno juttu?
Mitä sanokaan Moottorilehti asiaan?
https://moottori.fi/uutinen/koeistuttu-skoda-superb-lisaa-superblatiiveja-lippulaivaan/
Harmin paikka jos floppaa. Hieno itäauto muuten jolle pitäisi olla kysyntää tietyissä piireissä.
Toyotan omapojalla on paniikki päällä jo ennen autojen maahantuontia ja ihan avauksen otsikointia myöden.
SuperB on ainakin parempi kuin yksikään Toyotan valmistama auto ja pätkii ne vertailuissa.
Kyllä varmasti on aatteellisesti suuntautuneen piirissä kysyntää. Isommalle mahalle tilaa jne.