Perussuomalaisten vahvistettujen sääntöjen mukaan europarlamentin vaalien ehdokas-asettelusta päättää puoluehallitus. Tässä tilanteessa kun useita puoluehallituksen jäseniä on pyrkimässä ehdolle niin on luonnollista, että Teuvo Hakkaraista ei kelpuuteta ehdolle koska hän vaarantaisi näiden puoluehallituksen jäsenten menestyksen. Eli tässä on aivan sama tilanne kuin Venäjän presidentin vaaleissa että etukäteen eliminoidaan pois sellaiset ehdokkaat, jotka ovat esteenä suosikkien valinnalle. Suomessa konstit ovat vain inhimillisemmät.
EU-VAALIEN EHDOKKAISTA PÄÄTTÄÄ PUOLUEHALLITUS
Anonyymi-ap
47756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
On kaikkien etu, ettei Teuvo Hakkaraista kelpuuteta.
Samalla Viitasaari saa Permoskylälle ja jopa kaupunginvaltuustoon Brysselissä olleen miehen. Se on win-win.
Mutta joutuuko valtuustosta sitten se sian....sija pois, jos Teuvo tulee tilalle?
On niin hankala mies sian...sija ja kierro .Varmaan ei hevillä lähde pois.
Hakkaraisen tapauksessa kyse on ollut puolueen vastaisesta toiminnasta, se on sanottu syyksi. Eivät kehdanneet sanoa, että Hakkaraisen tekemiset meppinä on ollut täysi fiasko. Ainoastaan hän itse katsoo olleensa ahkera ja tomera meppi, kaikki muut taas näkevät asian aivan toisin. Myös kaikkilla olemassa olevilla mittareilla katsottuna, Teuvo on ollut siellä täysi turhake. Totta hän itse haluasi jatkaa, kun palkka n aivan mahtava, kun otetaan huomioon, että Teuvolla ei löydy mitään oppiarvoa, peruskoulu taitaa olla käytynä.
Puolueen vastaisesti hän on kompannut Viktor Orbanin ajatuksia ja äänestyksissä kannattanut häntä. Omien sanojensa mukaan, kukaan ei ole hänelle siitä mitään sanonut. Pitäisikö mepin itsensä tajuta tuollaiset asiat ilman sanomista, sitä voisi häneltä kyllä kysyä, paitsi ei tarvitse, koska puolue on tehnyt päätöksensä hänen suhteen.
Teuvo Hakkaraisen syrjäyttämis-asiassa päätöksen on tehnyt Perussuomalaisten puoluehallitus. Puoluehallitukseen kuuluu useita jäseniä, jotka itse ovat pyrkimässä ehdolle europarlamenttivaaleihin. Normaalissa päätöksenteossa tällaiset jäsenet olisivat jäävejä päättämään. Pitäisi itse jopa ymmärtää jäävätä itsensä - näin ei tiettävästi kuitenkaan ole tapahtunut vaan he ovat osallistuneet päätöksen tekemiseen sekä omalta että Hakkaraisen osalta.
Ihan sama, persut kyllä voittaa kun turhake poistuu kuvioista. persuista on tulossa vakavasti otettava puolue, siivoavat nuo lööppien häpeän tahrat pois eturivistä.
Seiska: Suomeen muuttaneet Teuvo Hakkarainen ja Gisela-rakas tiukan päätöksen edessä – uhkaako ero?
Minulla ei ollut rahaa tulla Suomeen, mutta Teuvo maksoi minun lentolippuni, vaikka emme olleet siis koskaan edes tavanneet.
https://www.is.fi/viihde/art-2000010325528.html
Miksi toistat täällä muiden kirjoittamaa tekstiä.
Koska haluan.
Miksi et tekisi samoin, sinä itsehän kirjoitat kuin lehmäntatti?
Oman tekstin tuottamiseen kykenemätön imbesiili.
Kerro lisää isästäsi.
On persulla mennyt ihon alle. Naurattaa kyllä.
Eihän mikään estä sinua häpeissäsi nauramasta. Älä kuitenkaan suu auki, etteivät legosi putoa.
Nauran vaikka putoaisivat, ei haittasa. On sen arvoista nauraa Teukkaa puolustavalle persulle.
Jokainen ihminen on naurun arvoinen, jokainen elämä on lystiäääää.....
Kahden EU:n ulkosuhteisiin liittyvän valtuuskunnan varajäsen Hakkarainen on käynyt vuodesta 2019 alkaen neljällä matkalla kansainvälisissä parlamenttien välisissä kokouksissa.
Valtuuskuntien Brysselissä pidetyistä 41 kokouksesta Hakkarainen on osallistunut läsnäololistojen mukaan kolmelle.
Perussuomalaiset ilmoitti, että Hakkarainen ei ole puolueen listalla europarlamenttivaaleissa heti sen jälkeen, kun Hakkarainen oli kertonut pyrkivänsä jatkokaudelle.
– Että sanokaa nyt suoraan, että ei tarvita tällaista kansan miestä tai perämetsien ukkoa siellä, että on vähän modernimpia tyyppejä täällä listoilla, pysy pois tieltä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0aa46e78-c8c7-4820-a9d0-7dfb138629f7
Hakkaraiselta hyvin sanottu: EU:ssa tarvitaan todellakin ihan muita henkilöitä kuin perämetsien ukkoja. Paljon modernimpia, jotka ehkä saavat suunsa auki jollakin itselleen vieraalla kielellä. Savon kieltä suuri osa suomalaisista ymmärtää, joten se ei ole vieras kieli.
Jokaisen jäsenmaan edustaja voi puhua omalla äidinkielellään parlamentissa ja niin on toivottavaakin jottei tule väärinkäsityksiä. Tulkit kääntävät realiajassa puhujan puheen kaikkien jäsenmaiden kielille.
Esim. italialaisten ja espanjalaisten vasemmistoedustajien lontoo on niin karmeaa, ettei sitä viitsisi kuunnella. Puhumattakaan ranskalaisista edustajista.
Hän itse kommentoi näämä.
Käsittääkseni Hakkarainenkin puhuu oman äidinkielensä lisäksi Espanjaa, Hondurasia ja Englantia. Iso osa mepeistä puhuu pelkästään omaa äidinkieltään, kuten esim. ikääntyneet vasemistolaismepit. Kielitaito lisääntyy kun vasemmistoväestö pikkuhiljaa vähenee tältä pallolta muutenkin luonnollisen poistuman- ja sivistystason lisääntymisen myötä.
Olipa naurettava esitys, nauroin ja tykkäsin. Kiitos, lisää tuollaista pelleilyä.
Samoin, olitko sinäkin demarien kevätkokouksessa?
Taitaapi sdp ja ay-liittojen lakkoilu kohta vetteä viimesijjään ku hallitus tekköö lailla topin pelleilyyn. Soapi nähä mitä seuraavaks sdp keksii ohjelmaasa yrittääksee koataa kokoomus vetonen hallitus joka laittas tän maan asiat kuntoo. Nyt vasemmisto soapi sitte maksella meleki kuukauven lakkoilusta syntyvän meleki milijardi luokan hintalapu.
Tässä ei saa käyttää sanaa persu.
Persu vihaa muita puolueita.
Ruattalaisetko sitten rakastaa?
Mitä kieltä tuo oli? Savoa?
Demarit ne ovat syypäitä lakkoihin ja talouden kurjistumiseen. Jos olisivat edes kyenneet pieneen vaalivoittoon, niin raha lentäisi kaaressa duunareille ja ahtaajanturilaat ajaisivat kärryillään laakerit punaisina satamissa.
Mutta kun ei ollut vasemmilla kykyä eikä älyä ryhtyä hoitamaan maata, niin heittivät pyyhkeen kehään ja suoraan persujen lapaan!
Teukka hoitaa Permoskylän asiat kuntoon.
Onko siellä yhtään hedelmällistä naarasta?
Puoluekannatuksissa Demarit ykkösenä.Revippä siitä.
Onko permosissa demarien kannatus kova?
Melkein kaikki demareita.
Demarit on nyt suurin puolue, PS laskussa.
Demarit ja Kokoomus ovat virhemarginaalin sisällä suurimpia puolueita tässä maassa tällä hetkellä. Demareilta tuo on oppositioräksyttäminen huomioijen aika heikko saavutus. Kokoomus laittaa tän maan asiat kuntoon. Millonkahan tämän maan tyhmeliinit kalluppiin osallistuneet huomaa millaisen vahingon demarit saivat lakoilla tähän maahan aikaseksi taas jälleen kerran?
Sillä ei välttämättä ole älykkyysoamäärän kanssa mitään tekemistä jos tietty puolue on mielipidemittausgallupissa suosituin puolue. Pääministeripuolue joutuu tekemään pakosta kipeitä leikkauksia näinä huonoina aikoina joka pakonsanelema hallituspolitiikka saattaa käydä yli vähempiälyisen ymmärryksen.
Orpon ja Purran aiheuttama tilanne.
Jokainen gallup on aina jonkun maksama! Kukaan ei tee ilmaisia galluppeja.
> Demarit on nyt suurin puolue, PS laskussa.
Teukka voisi hoitaa demarien ja Suomen asiat kuntoon asettumalla ehdokkaaksi Permoskylän demarilistalta. Onko tilaa ja aikaa vielä?
Höpö höpö....
Ei Teukka voi, hän on hetero ja näin ollen poikkeaa niin voimakkaasti kurasaapashomoista sillä kylällä.
Toi Kokoomuksen piikkipaikka EU-vaalien gallupeissa oli taas upee uutinen.
joo . kokkoomus voittaa vaalit . ne ossoa laittoa Suomen asiat kuntoo .
Kaikki ikäihmiset kärsii.Ovat ansaineet paremman kohtelun.Vaikuttaa kok per,mielestä olevan taakka yhteyskunnalle.Vanhuus tulee teillekin.
Kokoomus ei leikkaa pienistä eläkkeistä, joka on oikein. Työllä hankittuihin pieniin eläkkeisiin ei kosketa ja nyt saahaan vanhana nauttia oikeudenmukasesta kohtelusta.