Haluat leikata myös eläkkeistä. Minun eläkkeeni maksaa työeläke-yhtiö Varma. Siihen ei mene senttiäkään valtion rahaa, mutta leikkaamalla verotulot vähenee suoraan ja myös kulutuksen kautta.
Sen sijaan valtio osallistuu maatalous- ja muiden yrittäjien eläkkeiden maksuun. Tähän olisi keinoja puuttua velvoittamalla heitä maksamaan riittävät eläkemaksut. Miksi se ei käy?
Lisäksi on KELA eläkkeet jotka menevät suoraan valtiolta. Eikö jo riittäisi normaali duunarin elon kurjistaminen kehdosta hautaan?
Sen sijaan valtio osallistuu maatalous- ja muiden yrittäjien eläkkeiden maksuun. Tähän olisi keinoja puuttua velvoittamalla heitä maksamaan riittävät eläkemaksut. Miksi se ei käy?
Lisäksi on KELA eläkkeet jotka menevät suoraan valtiolta. Eikö jo riittäisi normaali duunarin elon kurjistaminen kehdosta hautaan?
Vastaukset 45
Vanhimmat
Samaa ihmettelen minäkin kun saan eläkkeeni Ilmariselta. Valtio saa siitä verot ja kaikesta mihinkä rahojani käytän maksan alvin valtiolle. Onko tuo Purra enää kelvollinen ministerin tehtäviin.
Sama juttu minulla.
ei purra riikka ole kelvollinen tehtäviinsä. johan kertoo saksijutut ym. ei se kaikkia naurata, mistä hitosta rva tuli politiikkaan, itsekeskeinen ja nauttii kun kansa kärsii haluaa huomiota taitaa olla orpokin jo sen kynsissä. kyllä se purrakin vielä edestään löytää.
Lipponen puolitti indeksin ja matkan varrella sitä on väliaikaisesti pienennetty aiemminkin, joten mikä mättää. Korotukset ovat kahtena vuotena olleet suuria inflaation takia, joten ei haittaa, jos tulevasta indeksistä vähän otetaankin. Se ei ole leikkaus, sillä eläke ei pienene senttiäkään.
Ei minun mielestä Purra ole puhunut työeläkkeistä.Ei hallituksella ole niihin päätösvaltaa muuten kuin vakuutusten maksajana valtion ja kunnan kautta.
(( PETOSJYTKY !! )) oman maan pienituloiset ja köyhät petettiin. . .
Olennaisin Purrasta https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/549fee53-ef58-46d3-94af-5fb27dd2f2f4
PASKA DEMARIT.
Koska persut ovat muuttuneet demareiksi ?
Demareiksi ei muututa, demareiksi synnytää suuren keltaisen nesteen määrästä johtuen.
sSDP Lipponen keksi diesel veron sai ministe rin paikan pääsi uimaan työaikaan kun muut oli töissä
Eläkejärjestelmä on vain soittain rahastoiva. Käytännössä työeläkkeet maksetaan veroista eläkevakuutusmaksu-nimikkeellä.
Jos verrataan jo ansaittuja eläkkeitä ja kassoissa olevia rahoja, niin vajausta on 800 miljoonaa euroa.
Toinen asia on kuitenkin se, että jo ansaitut eläkkeet nauttivat perustuslain omaisuuden suojaa. Jo ansaittuja eläkkeitä ei voi jälkikäteen leikata eikä sitä edes kukaan ehdota.
Jos pakolliselle työeläkkeelle asetetaan joskus katto, niin eläkemaksut pienenevät samassa suhteessa. Se katto koskee vain niitä eläkkeitä, jotka ansaitaan muutoksen jälkeen, vanhoihin ei kosketa.
Eläkekatto ei kuitenkaan tarkoita missään maassa sitä, ettei eläkkeet olisi suurempia. Kaikissa maissa, joissa on lakisääteiselle eläkkeelle katto, on myös muita eläkejärjestelyjä, jonka seurauksena niissä maissa on katosta huolimatta huomattavasti avokätisemmät eläkkeet kuin meillä ilman kattoa.
Ja liittyy valtion rahoihin miten? Missä säästöt? Ja kaikki tuon kirjoittamasi jargonin tietää. Kuvitteletko olevasi viisaskin? Tunneälysi ainakin on sieltä ja syvältä.
Juokse seinään, niin susta tulee paremman näköinen.
Eläkeyhtiöillä on myös suuri varallisuus, joiden oikea hinta realisoituu vasta varallisuuden myynissä.
Meillä oli tämä Ay jama sääntömuutos neljän vuoden sääntö jolla tyhjennetiin törkeästi rahastoja. Se sääntö on kumottu eikä jatkossa tule jättieläkkeitä kun niihin pitää maksaa vakuutusmaksut. Karttuva perusteisesti.
Kansaneläkkeet rahoitetaan valtion varoin. Työeläke on osa lakisääteistä sosiaaliturvaa ja se perustuu työansioista maksettuihin vakuutusmaksuihin. Ansaittua eläkeoikeutta koskee perustuslain määrittelemä omaisuudensuoja. Ja perustuslakia voidaan muuttaa vain 5/6 eduskunnan äänten enemmistöllä. Eli kansan/takuueläkkeisiin voidaan kajota mutta ei työeläkkeisiin kajoamatta samalla em. enemmistön voimalla myös muuhun omaisuuden suojaan. Purra taas keuhkoaa tavalliseen tapaansa tietämättöminä realiteeteista. Toki myös työeläkkeiden indeksit voidaan jäädyttää.
Indekseistä on juuri ollut kysymys. Kuuntelette liian huonosti tai ette ymmärrä kuulemaanne, kun vaahtoatte heti ihan vääristä asioista. Teidän realiteettinne on, sanonko mistä?
Indeksikin on sidottu lakiin . Lipponen puuttui kun vakuutusvarannot alkoi hupenemaan tuon neljänvuoden säännöllä
Miten se omaisuuden suoja toteutuu siinä kun sairastut ja joudut rukoilemaan työeläkettäsi pois työeläkeyhtiöltä. Kyllä maksamastasi rahasta pidetään kynsin hampain kiinni työeläkeyhtiössä.
Minulle kansaeläkkeen maksaa eläkeyhtiö
Köyhiltä ei leikata!Sanoi Purra ja nauroi sadistisesti päälle..
Olen kyllä paljonkin katsonut haastatteluja, mutta en ole kuullut Purran nauravan ja vielä sadistisesti, millainen sekin nauru mahtaisi olla?
Eläkkeisiin voidaan puuttua.
Poikkeuksen muodostaa jo amsaitut työeläkkeet ja yrittäjäeläkkeet eli tyel, myel ja yel.
Vapasehtoisiin eläkkeisiinkään ei voi puuttua takautuvasti.
Sen sijaan on paljon muita eläkkeita kuten takuueläke, kansaneläke, leskeneläke, työkyvyyttö.yyseläke jne, jotka ovat osa sosiaaliturvaa eikä ansaittua palkkaa.
Yksityisen työnantajan työkyvyttömyyseläkkeen maksaa työeläkeyhtiö esim. Ilmarinen/Varma niin pitkään kun henkilö pääsee vanhuuseläkkeelle .
Orpo puhui jo ennen Purraa eläkkeiden leikkaamisesta. PS peesailee kokoomusta ja yrittää olla leikkaamisessa kovempi.
Ei siinä ole mitään pahaa koska ne eläkkeet, mihin voidaan vaikuttaa, ihmiset maksavat toinen toisilleen
Jos joku saa vähemmän, toiselle jää enemmän ja tasapauno säilyy.
KUNTIEN JA VALTION ELÄKKEITÄ LEIKATAAN 37 %.
Kyllä maatalousyrittäjät maksavat Myeliä kuten yrittäjätkin yrittäjäeläkettä.
Naapuri ainakin saa eläkkeensä Myelistä ja meidän yrittäjäeläke tulee Ilmariselta.
Mahdatko yhtään tietää miten valtio saa rahan Kelan eläkkeisiin?
Duunarin, maatalousyrittäjien sekä yrittäjien veroeuroista kilisee valtion kassa.
Valtio peri aikoinaan kansaeläkemaksua joka meni valtion kassaan ja kassasta maksetaan kansaneläkettä joka sitä saa.
Juu ja eläkeläisten jotka saavat eläkkeensä muualta kuin Kelasta. Eläkkeestä maksetaan verot jotka tilitetään valtiolle ja mm Kelaan
Purra voisi alkaa Ruotsin mallin mukaista eläkekattomallia ja tehdä sen Suomessa rajummalla tavalla kuten hallitus tekee ansiosidonnaisen leikkauksessakin.
Siitä olisi se hyöty, että vapaaehtoisten eläkkeiden määrä kasvaa. Ne taas on korvamerkittyjä yhdelle ihmiselle ja ne voi nostaa esimerkisi sairauden sattuessa.
Pakollisten eläkemaksujen laskiessa jäisi myös enemmän rahaa vaapaaehtoisiin eläkkeisiin.
Ettainnut tietää, että Ruotsissa on kolme päällekäistä eläkejärjestelmää ja vain yhdellä niistä on katto. Ruotsissa eläkkeet ovat suhteessa vähintään yhtä suuria kuin Suomessa. Järjestelmä suosii niitä, joilla on eniten rahaa,
Ohoh, duunari nimityskö tulee jo kehdossa?
DEMARI vs. MANNE.
MITÄ EROA ?
EI MITÄÄN.
HAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Työeläkkeet maksaa vakuutusyhtiö olkoot maanviljelijä tai yrittäjä tai työntekijä. Takuueläkkeet maksaa valtio ja niistä ei ole maksettu vakuutusmaksua. Nehän ovat sosialietusuuksia.
Maatalouden, yrittäjien ja merimiesten eläkkeistä suurimman osan maksaa valtio.
Työeläkkeet maksaa työntekijä ja työnantaja jokaisesta tilistä. Lisäksi vakuutusyhtiöt sijoittavat ko rahat ja saavat niille n 6%:n koron.
Ota huomioon, että ennen työeläkejärjesyelmä ei ole ollut sellainen kuin nykyään.
Sotien jälkern järjestelmää ei tainnut olla ollenkaan ja taisi vasta 1980- luvulla kun muuttui niin, että kaikki työelämä kartuttaa työeläkettä. Siihen asti oli, että eläke alkoi karttua vasta 23 ikävuodesta.
Moneltakin jäi liki 10 v. pois työelämää laskuista.
Tämä nykyinen työrlämäjärjestelmä ja nykyinen ei ole oikein verrannollisia keskenään.
Minusta on hieno asia, että ne jotka ovat sotineet maamme itsenäiseksi ja jälleen rakentaneet sen, saavat kansaneläkettä ja takuueläkettä. Se on vähintä mitä voimme iäkkäille henkilöille antaa korvaukseksi heidän työpanoksestaan.
Kannatetaan valtion kirkon eläkkeet joista voidaan napsasta kepeästi puolet pois.Hyva Purra pappien palleja
Neitistä poimittua
"Ansaitun työeläkkeen omaisuudensuoja perustuu siihen, että ansiosidonnainen etuus ansaitaan palvelussuhteen kestäessä. Tällaista ansiosidonnaista etuutta pidetään työsuorituksen vastikkeen osana, vaikka se maksetaan vasta myöhemmin. Työskentelystä karttunut eläke on osa aiemmin ansaittua palkkaa ja siksi omaisuudensuojan piirissä.
Perustuslakivaliokunnan mukaan eläkeoikeuksien omaisuudensuojassa on kyse ansaituksi katsotun konkreettisen edun, ei tietyn voimassa olevan eläkejärjestelmän suojaamisesta.
Maksussa oleviin eläkkeisiin on kuitenkin kajottu indeksin jäädytyksen ja leikkauksen muodoissa. Muutokset on katsottu mahdolliseksi, sillä maksussa olleen eläkkeen tasoa ei ole leikattu ja indeksitarkistus on katsottu vähäiseksi.
Tämän seurauksena pienituloisten eläkeläisten asema on viime vuosina entisestään pahentunut. Eläkeläisten köyhyys on kasvanut yli 10 prosentilla vuodesta 2017 vuoteen 2018. Vuonna 2018 köyhyysrajan alle jäi 194 000 henkilöä eli 14,1 prosenttia eläkeläiskotitalouksissa asuvista.
Samaan aikaan toteutetut välttämättömyysmenojen, kuten terveydenhuollon asiakasmaksujen ja matkakorvausten omavastuuosuuksien sekä kiinteistö- ja polttoaineverojen korotukset ovat osuneet erityisesti heikosti toimeentuleviin. Vuosittain yli 300 000 kappaletta sosiaali- ja terveyspalveluiden asiakasmaksuja päätyy ulosottoon. Eläkeläisten määrä tästä ryhmästä on kasvava.
Toinen tilastofakta: eläkeläisten joukossa on köyhiä saman verran kuin muissa ikäluokissakin. Poikkeuksen muodostaa nuoret, jotka ovat selvästi muita köyhempiä.
Kolmas tilastofakta: kaikkein vaurain ihmisryhmä on eläkeläiset. Heillä on selkeästi muistasuurempi varallisuus.
Eläkeläiset eivät tarvitse mitään erityiskohtelua köyhyyden takia. Eläkeläisiin toimii samat tuet kuin muihinkin köyhiin.
Tällä hallituksella menee sekaisin valtion rahat ja yksityinen varallisuus ,kuten myös unohtuu valtiolliset hallinnolliset rajat ja ihmisoikeudet .
Tuohon toimintaan jos ei saada Suomen oikeuslaitoksen puitteissa stoppia on ihmisten perusoikeudet vaakalaudalla ja on syytä ruveta selvittämään kuinka hallituksen toimintaan voidaan puuttua kansainvälisesti kansalaisten perustuslaillisten ja kansainvälisien perusoikeuksien suojaamiseksi.
Purra ilmoitti että pieniin eläkkeisiin ei kosketa!
Tämähän Purra-sanakirjan mukaan tarkoittaa sitä että pienistä eläkkeistä nimenomaan leikataan.
Kannatetaan yli 4000 € Eläkkeistä vain 55% vero
Kyllä maatalousyrittäjät maksavat MYELiä ja osa sen lisäksi omaa eläkettä.
Vai luulit, että maatalousyrittäjät ovat Kelan asiakkaita