Kohta on päivä, jolloin läskit yh -muijat ja möhömaha sekakäyttäjä äijät voivat kokeilla niitä oikeita töitä, ja maksaa itse vuokransa, jopa pyhiksessä. Siipelijöiden takia kansakunnan tulot ei vaan riitä elättämään siiderin juojia ja kannabiksen pössyttäjiä.
Kiiluva silmäsiä ½zombeja katukuvassa on jo havaittu,,,
Kiiluva silmäsiä ½zombeja katukuvassa on jo havaittu,,,
Vastaukset 103
Vanhimmat
Noinkohan luulet että töihin menisivät
Noinkohan luulisit että joku ottaisi ? Ottaisitko sinä ? En oikein usko.
Kaikkea kannattaa kokeilla.
Tulee yhdistelmä köyhät ja rikkaat, kumpi saa turpaan ja keneltä
Loppupelissä rikas saa turpaansa jos ei ole niin rikas että on vara ottaa henkivartija ja varustautua niinkuin maailman rikkaat. Aidat ,kamerat ym talon ympärille.
Ei vaikea arvata, SS - rynnistää, en tarkoita kuitenkaan, että huumehörhöt saa kaiken ja turvan, vielä vuokrattujen asuntojen turvin. Yhteiskunta elättää liikaa hörhöjä.
Meillä on liikaa näitä erikoisuuksia, jotka antavat väärän kuvan elämisen mallista, siksi lienee niin, että Pyhäjärvellä on luonnevikaisia, pervon luonteen omaavia, ei anna tervettä kuvaa nuorisolle.
Löytyy vanhemmasta ikäryhmästä, ikävä kyllä malleja, ovat sateenkaariviipaleet kaulassa. Ei ihme, että nuoriso sokeutuu.
Huumeet lisääntyneet, ikävä kyllä ja seuraukset näkyvissä, älkää kiistäkö tosiasioita. Näkyy kuin Naantalin aurinko.
Puhukaamme asioista rehellisesti.
Niinpä, ne rautaportit, joko tajuatte!
Yhdistelmä on tämä että asukki menettää kämpän ja toinen mahdollisen omaisuuden...kumpi pahempi 🤗
Totta tosiaan, siipeilijöitä ja joutilaita ammattiliittojen vuokra-asunnoissa, moninkertainen veronmaksajien kuppaaminen saa nyt siihen suuntaan, kuin oikeus ja kohtuus on, pois kaiken maailman tukien ammattilaisanojat, siinä järkeä.. sossun tukeien hakiajt ovat oma ammttikuntansa, itseoppineita anomaan tukea ja jopa saadakseen sen, valehtelemaan
No joo ei kaikista sairaista ja laiskoista ole työelämään, turvonneet juopot kuka heitä työllistää kun viina haisee
Sinähän sen öyhö tiedät ?
Hallitus pelaa nyt todella vaarallista peliä
Vasu ryhtyi heti uhkailemaan, kuten isäntänsä pallopää- Putte !
Missä mielessä vaarallista, ja miten niin peliä? Kun on vaan tilanne hankala taloudessa, miten muuten tuloja ja amenoja säädetään parempaan asentoon, ellei tehdä uusia linjanvaetoja?
Näin pelaa. Tulee tapahtumaan kauheita rikkaille ja köyhille. Ja kummassakin tapauksessa lapset maksaa.
Kyllä se on te persut jotka uhkaatte kaikkia. Te pirun sikiöt.
Ei tämä mitään uhkailua ole, kun kertoo mihin nämä leikkaukset saattavat johtaa
Persu onnistuu liittämään Suomen vasemmiston ja Putininkin toisiinsa, kun ei kummastakaan mitään ymmärrä 🤣
Paskin hallitus ikinä!
Älä ole noin tollo, toivottavasti meidän ei tarvitse nähdä.....
Leikataan ensin rautaporttien taakse linnoittautuneiden osuudesta, jakautuisi tasaisemmin.
Tuosta on turha edes keskustella.
Hankittko sinä heille työtä johon on oikea koulutus ,jossa saa palkan jolla tulee toimeen .Hankitko hoitopaikkoja niitä tarvitseville. Ja ratkaisetko yhtälön jolla jokaiselle löytyy töitä. Työttömiä on 3 kertaa enemmän kuin avautuvia työpaikkoja. Vai kehoitatko heitä rynnimään väkisin töihin sanomalla minä tulin nyt.
Vain te valtiouskovaiset voitte ajatella noin. Saat aivan itse hoitaa ongelmasi.
Hiljaista tuli hulluujenhuonwen asukilta. Vai veikö hoituu jo nukkumaan persujuntin
Yksi sukupolvi on hukattu, osalla koulut jääneet kesken, mielenterveyseläkeläisä alle nelikymppisinä,,osa-aikatyökään ei onnistu, siinä kun on kurinalaisesti mentävä töihin, että on työssä lukuun luettavana. Mitä hemmettiä tekivät aiemmat hallitukset ja eduskunta, kun antoi yhden kokonaisen sukupolven niin suurilta määrin jäädä kotoilemaan 365 päivää, ja illat ja yöt katujen varjoissa pörräämään?
Pääministerit ja puolueet valtioneuvostossa aina 1990-luvulta lähtien, menikö aika ihmetellessä ja tupakkia polttaissa?
Nyt Orpon ja Purran tyyli ja ote on aivan jotain muuta. Ja se, mikä on tarpeen, on todella ajoitettu viimetipassa, nyt on pakko, toimet ovat tuntuvat ja totisesti, niitä tulee monin tavoin ja paljon, joita pitää potkia perseelle, opiskelemaan työntekoa..
Ammattiliittojen naurettavaksi käynyt lakkoilu--uho poliittisin elkein, haittaa eniten myös heitä, joilta on leikattava etuisuuksia, joitain voi hyvällä syyllä kutsua, lusmuilijoita ja työn äärellä peukalot keskellä kämmentä oleviksi.
Olet tyypillinen lesta, hidas ja ainoa oikea ihminen.
Nykyään oikeita ihmisiä on vain persut, ainakin jos persuilta kysytään.
Olet kartalla, oikein toteat.
Emme kaikki ole syntyneet kultalusikka suussa.
Ihmisarvo on kaupan Suomessakin, ajatelkoot sanoista kuka mitenkin taitaa.
Sananikkareita riittää.
OHOOH!
SS - puhuu Isismielisten suulla, sakeita sanoja tiputtelee, vähättelee ihmiskunnan vähempiarvoisia.
Näytät olevan malliesimerkki mallista, joka retuuttaa kuopan reunalle sitä heikompiosaista kansalaista, jonka saappaat ei kiiltele, eikä Teslan konepelti hehku auringonpaisteessa.
Et usko, että laistesi tyyli on todella kuvottavaa.
Suomi ei enää kaipaa, halventavaa esitystä, tapaa herjata ihmistä, ihmiset ovat erilaisia, onneksi ovat, kaikki eivät kykene 10 pisteen suorituksiin, kaikki ei loista parrasvaloissa. Meillä on köyhät, sairaat, tavalliset ihmiset, rikkaat ja vähemmän narssiset, minä, minät, kaikkea löytyy ja pitääkin.
Yhteiskunta on velvollinen huolehtimaan omilla kriteereillään, hyvinä ja huonoina päivinä ihmisestä. Ihmisyys kunniaan, empatia, toisten kunnioitus näyttää hautautuvan naapurin oppien mukaiseen teloitukseen, hammas hampaasta.
Meillä ikävä kyllä, näitä oppimestareita näyttää sikiävän omasta takaa.
Nykyhallitus on hurahtanut sivistymättömyyteen.
Mikähän sinuakin poloa riepoo, näet persuja joka sanassa.
Itse en ole persu, enkä varmasti sitäkään, mitä näytät edustavan.
Totuus on, että ihminen on ihmiselle susi.
Näytät tuolla persumaniallasi juuri tuon karvaisen puolesi.
Kiitos, ei politiikkaa, ihmisyys kunniaan.
Terve sielu, terveessä ruumiissa, on kaiken alku ja juuri.
Nukkukaa rauhassa, ainakin vielä on mahdollista....
Persut näkevät punikkeja tai lestoja joka paikassa kirjaimellisesti, sitten möykkäävät täällä harhojensa takia.
No eihän nämä asumistuet mene köyhälle vaan vuokranantajalle, mikä tuossa on se pointti ?
Joo, kyllä just niin..ammattilitto kerää jäsenmaksut, rakennuttaa kertyvillä voitoillaan lisää työttömien asutettavaksi asuntoja, ja kuorii tuplat veronmaksajien kukkarosta asumistukien kukkarosta...
Ihan enemmän kuin tarpeen, ovat Orpon hallituksen linjaukset, eikä aietatkaan peräytyä työmarkkinauudistuksista..se mitä on vuosikymmeniä automaattiavustuksia helpolla heitellen ihmiselle, laiksuutettu suoraan kotisohvalle..demarien vasurien kepun ja vihreiden talousesimerkki on ollut tuhoisaa; otetaan velkaa ja eletään kuin ellun kanat.
Mitä tekemistä AY-jäsenmaksuilla, asuntojen rakennuttamisella ja asumistuella on työmarkkinauudistuksen kanssa?
Asumistuet menevät suoraan sijoittajien tilille, joten sitä ei Orpon hallitus poista.
Orpon hallitus ottaa vielä enemmän velkaa mitä Marinin hallitus, eli nykyiset ellun kanat jatkavat velalla elämistä kuten ennenkin, saajat vain ovat rikkaita kun Marin jakoi vähän köyhillekkin.
Oikeisto laulaa rahamassin turvin, oikeaa kullankimallusta koko sopraano.
Kukahan se on tehnyt velat ja laulanut itsensä suohon, ilman työtätekevää väestöä olisitte pas*** housuissa ja silkkipaita aidanseipäässä.
Voi kiesus näitä lauluja, onko tämä totta vuonna 2024.
Niin juuri, suurimmat ottajat uhoavat ja mellastavat todella, Suomea tyhjentäen ja rallatellen, "me viemme purtemme ulkomaille," viekää vain, näette kuinka punaniskanne kalpenee.
Ette taatusti pääse helpommalla.
Entäpä jos vuokranantaja ei saa vuokrattua asuntoja/taloja voi vaan kuvitella mikä on vuokranantajan tulevaisuus
No mikä on tulevaisuus kun valtion kassassa on pelkkää velkaa ?
No milloin valtio on ollut velaton
Ei se oo kansan syy että valtio velkaantuu, itsepähän ovat eduskunnassa sellaiset lait säästäneet joista eivät pääse eroon...ei näillä leikkauksilla työtä ole kuin poliiseille ja vanginvartijoille
rikollisuusko on vaihtoehto, järisyttävä suuri murrosliike vastaus sille , että verotuloista jaettavien tukien jakamista ja työmarkkinauudistuksia ei haluta, ei missään nimessä?
Kertoo kyllä lakkoilijoista ja luuseriuhoilijoista sen että moraali on enemmänkin kuin kyseenlainen, kun vastuunotto omasta elämästä on sitä ja tätä, ja yhteiskunnan syy. Enemmänkin sanottakoon että peritty , syntymävika suorastaan valuvika, kun ei työnteko maita.
Heikot hallitukset peräsimessä, kaiken maailman päivänkakkaroiden kannattajia, ei tästä järkeviä analyyseja synny.
Suomessa ei ole ollut vuosikymmeneen järjen jättiläistä. Ne vähät, jos on, kerää rahaa pussinsa täyteen, tyhmien tuella, häipyvät lämpimien aaltojen syleilyyn.
Näin tämä systeemi ei toimi, Suomineito on aloittanut totaalisen kuihtumiskierteensä.
Jokainen ymmärtää, jos ajattelee, mikä on loppusointu tässä taistossa.
Eihän työmarkkinauudistus muuta mitään pummien suhteen, jos työnteko ei kiinnosta niin ei kiinnosta eikä Orpon hallituksen tunarointi sitä miksikään muuta, ainoat jotka kärsivät on työntekijät ja siksi lakkoillaan.
ja hautaustoimistot rikastuu
...ja hautausurakoitsijalle.
Se kolisee kummankin kolpakon kupeessa, saatte olla aivan varmoja.
Näin asiat tuppaa kilahtamaan.
Se on totta!
Oma kuntanne se se vasta velkainen on eikä elettäkään YT neuvotteluista ?! Johtajuus ja talousviisaus on loistanut poissaolollaan jo vuosia!?
Keskusta on syyllinen Pyhäjärvellä tähän alennustilaan.
Kuntarahvas kyykytetty oman onnensa tilaan, ohjat omistettu vain oman pussin tuotantoon ja viekasteluun.
Tunnustakaa rehellisesti.
Tänne muuttanut, katuu virheinvestointiaan.
Nyt kävi kalpaten, onneksi esivanhempiemme ei tarvitse hävetä puolestamme, me teemme sen, heidän puolestaan.
Näin on nähtynä, todettu samoin jo ajat sitten.
Eletty kuin ellunkanat, vain sylki lentää suusta.
Miksi tämä hallitus hoitaisi nyt työllisyyden kertaheitolla kuntoon, kun yksikään hallitus siihen ei ole aikasemmin kyennyt
Ei se hoidakkaan, käyttää vain tilaisuutta hyväkseen kiristäen työläisten oikeuksia.
Tämä hallitus ajaa omaa, erikoista oikeistolinjaa.
Köyhät kyykkyyn ja piika-renki kulttuuri tapetille.
Ehei, ehei näin, ei tänäpäivänä. Hei, hei heippa.
Kun mennään siihen että työttömyys on kansan syy 🤣
Totta kai se on minun syy kun oon työtön. En osta, kuluta, en tee mitään en edes kuluta maailman luonnonvaroja.
1.Pääsiäispäivän opetus jopa pyhäjärvisille, vasemmistolaisille, keskustalaisille, vihreille, demareille ja kaikille niille eriaatteista, joiden elämäntehtävä on hyväksikäyttää yhteiskunnan tukimuotoja, ilman että ottaa vastuuta itsestään, eläen päivästä toiseen kitisten, syyttäen yhteiskuntaa, ettei itse tarvitsisi työnteolla toimeentuloaan kohentaa.
Kaikki Kelan myöntämä tuki pitää muuttaa vastikkeelliseksi, ja poikkeuksena tilanne, missä esim. terveydellisistä syistä ei kykene saiarasta ruumistaan työssä käyttämään. Ja silloinkin voi olla tehtäviä, joihin hlö. Kun on velvoite, se on paras kannustin, silloin sopii tuen vastaanottaminen, ja yhteiskunnan tukea voi vastikkeellisesta työllä korvaamaan.
Sananlaskut 6:6-11
" Mene, laiska, muurahaisen luo, katso sen tapoja ja viisastu. Ei sillä ole johtajaa, ei päällysmiestä eikä hallitsijaa, mutta silti se hankkii leipänsä kesällä ja kokoaa ruokansa sadonkorjuun aikana. Kuinka kauan sinä, laiska, makaat, milloin nouset unestasi? Nuku vielä vähän, torku vähän, makaa vähän aikaa ristissä käsin, niin köyhyys käy päällesi kuin kuljeksiva rosvo ja puute kuin aseellinen mies."
Kokoomus vaati Marinin hallitukselta lisää velanottoa jotta olisi voitu maksaa tukea yrityksille koronan aikana, Marinin hallitus kieltäytyi syytämästä lisää rahaa yrittäjille. Oikeisto on ensimmäisenä vaatimassa tukea omilleen ja keksii koko ajan erilaisia verohimmeleitä jotta rikkaiden ei tarvisi maksaa veroja. Oikeisto kieltäytyy jopa verottamasta liittoja, koska joutuisivat myös itse maksamaan veroja.
Sipilän hallitus syyti rahaa veronpalautuksina eräällekkin yhtiölle jotta se sai maksettua sähkölaskunsa kun sähkön hinta nousi, samalla kuitenkin yhtiö maksoi osinkoja valtavat summat, tämä käytäntö on yksi pahimpia verovarojen vastikkeetonta jakamista suoraan rikkaiden taskuihin, eräänlainen "asumistuki" yrityksille.
Oikeisto on syytämässä tukea heti kun näyttää että sijoittajien voitot ovat uhattuna, nämä verovarat tulevat suoraan työläisten tekemästä työstä, eikä sijoittajat ole laittaneet tikkua ristiin ansaitakseen mitään, eli saavat vastikkeetonta rahaa vain koska heillä on varaa sijoittaa.
Ahneus kunnian pettää, eikä oikeistolla kunniaa tai lojaaliutta kansalle edes ole, sillä he palvovat kaikkivoipaa mammonaa ja ovat valmiita uhraamaan minkä tahansa maan kansoineen, myös Suomen.
Ei, ei koskaan saatu mitään tukia, ei minkäänlaista apua, voit olla huoletta sen suhteen.
Köyhä oon ja köyhänä kuolen, siitä huolen piti verottaja, en itse väärin tehneenä.
Etkö ole edes lapsilisää saanut ikinä?
Tämä voi olla esimerkki vaikka pyhiksestä, täällähän on tunnetusti kovat vuokrahinnat.
Vuosia ovat muualla asuvat sukulaiset paheksuneet Pyhäjärven vuokra-asuntojen hintoja, ei liene vuokrlaisen vika, jos vuokraaja on ahne?
"Tiinan asumistuki putoaa Kelan asumistukeen kohdistuvien leikkauksien myötä 250 euroa kuukaudessa.
Aiemmin Tiina sai 725 euroa kuukaudessa maksavaan vuokra-asuntoonsa tukea 400 euron verran, mutta nyt hallituksen leikkausten myötä vain 150 euroa."
Voihan tiina männä töihin!!!
Laitappas työpaikan osoite, työnkuvaus ja palkkataso jotta hän voi tulla töihin.
Kyllähän Pyhäjärvellä moni tekee oikeatakin työtä oikein tuntipalkka saaden, mutta kun yrittäjän järjestämä työaika ei vaan riitä työntekijälle, palkka jää niin pieneksi että sillä ei vaan yksinkertaisesti elä.
Tuntipalkalla ei tänäpäivänä pärjää kukaan.
Pyhäjärvellä ei ole oikeita työnantajia.
Suomi on myynyt kaiken tuottavan ulos ja tietenkin, yksityisen nimissä, rahat taskussa viheltänyt viidakkoon.
Ihminen on vaan sen verran hölömö että se uskoo kaiken paskan mitä luvataan, työllisyyskurssitkin lupas aikoinaan töitä. Kurssin loputtua lyötiin lappu kouraan ja yrittäjä nauroi ilmaistyöstä partaansa, otti uudet kurssilaiset tilalle ja kehui että kurssin loputtua saatte työpaikan
Köyhiltä ei leikata, se ei sovi perussuomalaisille, kuten Purra julisti ja hölmöt uskoivat, tosin hölmöt uskoivat muutkin persujen valheet.
Edustatko köyhiä vai?
Vaalilupauksia ei taida kovinkaan nähdä sellaisenaan toteutuvan, oli sitten kysymyksessä eduskuntavaalit, maakuntavaalit, kuntavaalit, seurakuntavaalit ja kaupunginjohtajan tai viranhaltijoiden virkavaalit.
Kysymyksessä on korostetusti edustuksellinen demokratia, ei asioiden hoito sellaisenaan, se on vaalien välillä häiritsevä sivuseikka, ja silloin on parasta toimia valtaa pitävän enemmistön mukaan.
On tyydyttävä kompromisseihin, sekä siihen, mitä edeltäjiltä on jäänyt työpöydälle, tai valtioneuvostossa mm. kassakaappiin hoitamatta.
Marin ja Saarikko sekä Andersson ja Ohisalo ottivat lisää ja lisää velka! Sen kait tajunnet että nyt pelkät valtionvelan korot ovat huikeita, sotemenot jatkavat kasvuaan ja turvallisuustilanne on todella eri tasolla, huonolla vieläpä.
Ehkäpä kaikissa vaaleissa pitäisi vannoa valituksi tulleen vala, että tämän ja tuon lupaamani teen kunnian ja omantunnon mukaan?
Ketäs persut edustavat? Ei ainakaan duunareita tai köyhiä, vaikka niin väittivät ennen vaaleja.
Orpon hallituksen velasta pitää maksaa myös korkomenot, jotka vain kasvavat sitä mukaa
kun velkaa otetaan lisää. Ennen vaaleja kokoomus, persut ja KD kiihkeästi toitottivat että velalla eläminen tulee lopettaa, eivät sitten lopetakkaan sitä.
Sotemenot jatkuvat vielä lisää sitä mukaa kun verovaroja jaellaan yksityisille, jotka osaavat ottaa aina vain enemmän ja enemmän. Keikkalääkärit pahimpina jäävuoren huipulla rahastamassa kuntia täysin häikäilemättömästi.
Poliitikoilla on jo eräänlainen vala jo olemassa ja se on puolueen mukainen, persuilla saa ilmeisesti vaikka valehdella surutta.
Iteppä isopäät keskusta, demarit ja vasemmisto viheriäliikkeen kanssa sommitteli maakuntamallin hyvinvointialueineen...hellanlettas kun näppärästi virkatessaan himmeliä, ohittivat kaikista tärkeimmän; rahoituksen vähintäänkin siirtymänä yli vaalikauden.
Ehkä piti jotenkin laastaroida huikentelevaa ministerien sexikkyyttä ja valtiontaloutta velkamiljardeilla.?
Kun unohtui, niin unohtui, vaikka piti laatia kustannuspaikkoja nouseville menoille, joita aiheuttaa hulppeat h- johtajien palkat erorahoineen, hyi hitto.
Sitten varsinaiset kuntalaisten edustajat, vanhat piereskelijät maakuntavaltuutettuina nautiskelevat mukavia kokouspalkkioita ym. sälää ns. ansionmentyksistä. ei kait sitä jiijiille lakkopäivien aikana , jos kokous osuu, makseta ansionmenetystä..tai miten lie.
Valehteleminen omaksi eduksi on vanhaa perua, vaan eihän sellassii saa muistella, unohtakaa lähihistoriannekin.
Maakuntamalli sommiteltiin jo paljon aikaisemmin, sen piti alunperin tulla käyttöön 2017.
Purran ottaa ohrainen leipä, Purran piikit tylsyy, soppa sakenee ja jalat on sementissä.
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Pääsiäissunnuntaita vain Curriculum Vitae - Tollollekin.
Muistakaa rukoilla se auttaa syntistä
Eihän rukoilu auta kuin uskovaista rukoilijaa itseään, se onkin varsin itsekeskeinen teko ja antaa hyvän omatunnon jättää auttamatta toista jos ja kun siltä tuntuu.
Syksyllä tulee kapina ja rupeaa räikkä pyörimään.
Kyllä porvari hallitus on kohteensa valinnut otataan köyhiltä, jotta rikkaille riittää. Ensinnäkin on paljon pitkäaikais työttömiä, jotka ei varmaan pysty enää töihin, heille pitäisi pyrkiä kuitenkin saamaan toimeentulo esim, sairausperusteinen eläke ja sitten työttömiä joiden ammattitaito ei kohtaa vapaita työpaikkoja se mikä kaikkein typerintä noissa leikkauksissa on se, kun joudut lomautetuksi täysin ilman omaa syytä heiltäkin porvari hallitus leikkaa työttömyysturvaa lapsikorotus pois ja turvan pieneneminen, eikä kapitalisti kysy oletko vasemmitolainen, demari vai persu, kyllä muita konsteja pitää käyttää kuin, heikompiosaisten köyhyyttämstä entisestään. Veroja lisää rikkaille ja hyvin pärjääville yrityksille ja joilla on omaisuuksia sinne veroja lsää, yritystuet pois, kyllä suomessa rahaa on.
SAK;lla on vimmattu kiima sanella miten Suomea ja rahaa johdetaan heidän lakkokenraalien neuvoilla...
Kokoomuksella on näitä ymmärtäviä Pyhäjärven tyhjäpäitä, valitettavasti.
Työntekijöillä se vimma ja laillinen oikeus on pitää kiinni omista oikeuksistaan, tuota oikeutta ollaan ottamassa pois.
Erehdyt, kokoomuslaiset eivät ole tyhjäpäitä, kun sitävastoin kepuvasemmiston kuumailmapallot ovat. Kiehuu ja kihisee, kun teoista tai tekemättömistä vastuuseen vaaditaan
työnantajalla visiin vain velvollisuuksia, häh mitä häh?
Kyllähän työnantajan pitäisi olla se ennustaja ja poimia ne hyvät helmet tietämättä keitä he ovat
Kyllä, sitä se työnantajuus ja yrittäjyys tarkoittaa, jos velvollisuudet eivät kiinnosta, kannattaa jäädä kotiin.
Työntekijän voi laittaa pois jos hän ei sovi siihen työhön mihin hänet on palkattu, tilalle voi etsiä toisen tai kouluttaa uuden.
Kokoomuksen väellä ei ole edes sahajauhoa
Purra on laittanut raamit omalle työnteolleen!!! Ei päivääkään töitä.
Ja silti hyvä Kansanedustaja- ja ministerieläke karttuu. Eikö olekin metka juttu.
sinä hokija oot vissiin paikkakunnan, maakunnan ja suomen kovin työmies. noin niin kuin omasta mielestäsi, somessa notkuja ja lihava luuseri olet, vai kuinka.
Tuo ei silti vaikuta Purran tekemisiin tai tekemättä jättämisiin.
ei niin, mutta sinuun kääntyy entistä enemmän huvittunut katse, ja sarkastinen kommentointi,,kova työmies.
Sitä vartenhan some on olemassa.
On se työvieroksijaa palkitaan.
Täytyy sanoa ammattini puolesta, että aloitus on totta.
Vihervassari ämmät niin tunteella lässyttää ja toivottaa kaiken järjenvastaisen tapahtuvaksi.
Tämä kun on vielä täyttä totta
Orpon hallituksen toimilla noita "½zombeja" tulee vain lisää ja lisää, kuten USA:ssakin on ollut jo pitkään nähtävissä, mutta eihän siitä voi opikseen ottaa, sillä rikkaiden voittokatteet menee kaiken edelle.
Vai oikein ammattisi puolesta 🤣 Persulla on ammatti 🤣
Velkaa ottamalla ei maa voi jatkuvasti jatkaa.
Ei niin, silti Orpon hallitus ottaa velkaa ja tätä on jatkunut jo montakymmentä vuotta putkeen.
Sota tulee.Sisällissodan 1918 toisto ja sitten Venäjä hyökkää Suomeen.
Vakavaseurauksinen sota on jo olemassa, kotimaassa 7000 työntekijää pitää yhteiskuntaa motissa. Demarien, vihreiden ja vasemmiston opposition on tehtävä oikein, ja se mikä oikein on, älkää peesatko ay-liikkeitä lakossa, joka on poliittinen ja kohdentuu vientiteollisuuden yrityksiin ja ketkäs siinä ovat halpuutuksessa? Naapurin naapurit, ystävät, jne...
Pyhiksesä on paljon yh- äitejä ja sattuma isyydestään pois lähteneitä.
Se on muuten tosiasiaa, 90-luvulla syntyneet ovat hukassa itseltäänkin, ei kaikki, mutta ne jotka ovat, näkyvät kyllä surullisesti katukuvassa.
Autolla kaupan oven eteen, ja tölkkikasseja kaannetaan molemmissa käsissä niin ettei ovista meinaa sopia.
Eilen sunnuntai iltapv, ja asiaa vain lisäjuomisen hinku...toki sunnuntai on suurimmalta osin vapaata, mutta tämän kaverin oon nähnyt useamman kerran eri viikonpäivinä samoilla hoodeilla.
Elämänura on pahasti hakussessa..
Lienee kaveri kolmenkympin ikäinen, ja autossa näytti tupakoivan suttutukkainen neitonen, odottti kaveria.
Ettei vaan ole tuplaongelmaisia, työtä vailla, koulututuksesta vajaa, tukirahoilla päivästä toiseen...
Orpo ja Purra ovat rehellisiä puhuessaan, ja vaatiessaan säästöjä valtion talouteen lähes kaikessa, mihin ylieläneet (siipeilevän jauhojengin jäsenet) eli Marinin hallituksen aikana törsättiin.
Jopa vähempiosaiset ovat alkaneet ymmärtää sen, että tuloje pitää ylittää menot, että velkaa voidaan lyhentää, eikä vain korkoja maksella.
Läskit lakkovahdit, menkääs nyt 1.päiväksi vetelehtimään työn varjoon. Ettehän te juurikaan muussa rasitu, kuin mässäillessänne murkinaa.
On anteeksiantamatonta pitää kotimaataan panttivankina, maata joka on mahdollistanut koulutuksen, lapsille myös, ilamisen varhaiskavastuksen, pitkät lomat, terveydenhuollon ja oikeudet olla maan kansalaisena rauhan aikaisissa oloissa.
07.09 montako päivää möhö oot tehnyt työtä