Jos muualta tullaan päättämään Inarin kuntalaisten asioita niin kyllä silloin kuuluu olla tietoinen keistä Inarin kunnan alkuperäinen väestö koostu joka SODAN JÄLKEEN ON UUDELLEEN ASUTETTU KUNTAAN!
Jos KOLTANSAAMELAISIA asuu Inarin kunnassa niin ei voi olla noin tietämättömiä päättäjiä kunnassa jotka EI OSAA LUKEA SUOMEN HISTORIAA jossa mainitaan, että Suomi on luovuttanut Petsamon rauhan vuoksi!
Googleen laitoin hakusanat ” Petsamon luovutus ”
Tuli kyseinen tieto ” Petsamosta luovutettiin Neuvostoliitolle Kalastajasaarento talvisodan jälkeen 1940. Koko Petsamo luovutettiin jatkosodan jälkeen välirauhansopimuksella 1944. Vuonna 1947 Suomi myi Neuvostoliitolle Paatsjoelta Jäniskosken voimalaitoksen ja Niskakosken säännöstelypadon alueen.”
Inarin kunnan päättäjät on sitä mieltä, että ihmiset jotka Petsamosta on sotavankeina vapautettu sekä päästetty Suomeen ja kuorma-autojen lavoilla kaltoinkohtelemalla tuotu Suomen uusien rajojen sisäpuolelle olivat rikollisia ja minä olen YKSIN SAANUT TÄMMÖSEN SAATANAN ISON SOTKUN AIKAAN, koska en suostu TUOMMOSIA VITUN SIIRTOLOITA, LAGEREITA, SEPPÄSIÄ, PARPALOITA, LAMPISIA ENKÄ EDES KOLTAN NAIMAA PARPALAA KUNNIOITTAMAAN!
Aikion Leo opetti sanomaan, että ” Mätöjä zinnejä ja stora näylejä ei viitti kukaan kattoa vaan vedä KOLTALLA PÄIN NÄKÖÄ!!!”
Kyllä nämä saamelais sotkut on Inarin kunnan virkailijoiden tekosia!
7
299
Vastaukset
- Anonyymi
Tuomas a Tjuuso kunnanjohtajaksi niin kaikki hyvin.
- Anonyymi
Olis mennyt Enontekiön kunnanjohtajaksi, koska Kärnähän lähti Enontekiön kunnanjohtajan paikalta kansanedustajaksi.
Kärnähän pääsi Paavo Väyrysen sijaiseksi ja hän on aloittanut poliittisen uransa Kemissä.
Kärnä on vasta tuon jälkeen ollut Inarin kunnasta kansanedustaja ja nyt hän edustaa Rautavaaran kuntalaisia kunnanjohtajana.
Minä en ole KANSANEDUSTAJA enkä kuuluu mihinkään puolueeseen!
Olen Petsamosta vapautettujen sekä luovutettujen sotavankien lastenlapsia ja toiset isovanhemmat tuli Saksan armeijan kylmällä kyydillä Salmijärveltä Suomeen.
Me ollaan niitä Suomen valtion HALUAMIA HÄPEÄ SOPIMUKSEN VÄKEÄ eli KOMMUNESTAJA jotka HALUAMMALLA HALUSITTE SUOMEEN!
Minä olen KOMMUNISTI ENKÄ KYLLÄ LOUKKAA KENENKÄÄN KUNNIAA!
- Anonyymi
Onko mieli kipee ja lääkkeet ottamatta sivullisia kohtaan?
- Anonyymi
Voisko joku nussia holon untenmaille?
- Anonyymi
Na kyllä se Nilsu hoitaa asian.
- Anonyymi
joaisen kuuluisi itse maksaa syötinsä
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1403909Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso93312Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai422913Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122812Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1382488- 502124
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For951296Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631274Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist151234Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361139