Onko tämä nyt sitten se ensi lumi?

😎🌨⛷ vai mistä on kysymys? Ensin lämpö lähentelee kymmentä astetta ja seuraavana hetkenä on lunta toistakymmentä senttiä. Kerkesin jo talvivaatteetkin puhdistaa kesätauolle 🙄

Itse en ole niin arvaamaton, kuin luonto. Tosin joskus saatan järjestää yllätyksiä, mutta ne ovat enemmän hyväntahtoisia. Ei ollenkaan epämukavia.❤

9

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lappi on siirtynyt etelämmäksi kuten länsinaapureissamme on ollut jo iät ja ajat ja silloin kun pohjoisesta tuulee niin koko maassa on talvista. Kaakkoistuuli on paras tuuli lämmön suhteen. Suomenlahti kuitenkin viilentää sitä ilmamassaa vaikka olisi keskikesä. Se todellakin hämää että ensin on täysin lumetonta ja parin tunnin päästä maa voi olla valkea. Hyvin voi olla ainakin vielä kuukauden ajan vain max. +5 päivisin, Etelä-Suomea myöten. Käytännössä sää tietysti vaihtelee huomattavasti yhden viikonkin aikana. Yes men ehdotti että lennellään lentokoneella pohjoisnavan yllä ja pudotetaan jääklimppejä mereen, jotta ilmastonmuutos saataisiin pysäytettyä ;).

      • Pojalla on synttärit maaliskuun lopulla. Synttäreistä muistan millainen sää on ollut siihen aikaan vuodesta. Kyllä on ollut niitäkin keväitä, että pojat leikki pihalla ihan kesävaatteissa. Enimmäkseen kuitenkin viimeisiä lumsia päiviä.

        Jääklimppien tuottaminen saattaa lämmittää ilmastoa senverran, että niiden mereen pudotamisen tulos on plus miinus nolla.


    • 2026 kuulennolla Nasa kokeilee kasvihuoneviljelmiä kuussa. Viljelmät ovat ankanruoho-, krassi- ja brassica-kasveja. Jännä nähdä miten kasvit pärjäävät kun painovoima on erilainen. Nasa suunnittelee kasveja siirtokunnan ravinnoksi joten ekat asukkaat kuussa ovat vegetaristeja

      • Oohh!🙄 Tilasin postimyynnistä hajuvettä ja uuden käsilaukun. Niiden piti tulla huomenna pakettiautomaattiin. Jostakin syystä milemmille on oma lähetysnumero. Toivottavasti ei tarvitse maksaa kahdesta lähetyksestä. Låherysnumerolla on kiva katsoa miswsä paketti on menossa niin tietää onko kauppapäivä tiedossa. Pariin päivään ei ole tapahtunut mitään. Pakettien tila on :" Posti odottaa lähetystä". Siis samassa tilassa kuin minäkin olen ollut jo jonkin aikaa.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Oohh!🙄 Tilasin postimyynnistä hajuvettä ja uuden käsilaukun. Niiden piti tulla huomenna pakettiautomaattiin. Jostakin syystä milemmille on oma lähetysnumero. Toivottavasti ei tarvitse maksaa kahdesta lähetyksestä. Låherysnumerolla on kiva katsoa miswsä paketti on menossa niin tietää onko kauppapäivä tiedossa. Pariin päivään ei ole tapahtunut mitään. Pakettien tila on :" Posti odottaa lähetystä". Siis samassa tilassa kuin minäkin olen ollut jo jonkin aikaa.

        Paketin tila nyt "Lähetykselle on varattu paikka postista tai pakettiautomaatista.". Ottaisko varuilta kirjaston aamupalsuun mukaan kauppakassin, jos tulee sen aikana ilmoitus lokerosta.


    • Anonyymi

      Taka Talvi

      • Onneksi taas lämpenee kohta.


      • Anonyymi

        In your rotten dreams


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5784
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1947
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1379
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      1202
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1115
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1067
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      66
      1039
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1036
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      50
      1012
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      975
    Aihe