https://yle.fi/a/74-20082049
Koko toiminta olisi voitu pysäyttää heti ensimmäiseen todettuun huijaukseen. Huijarit ovat varmasti poliisin vanhoja tuttuja.
Nyt poliisi sattaaa aloittaa tutkimisen vuoden parin päästä.
Myöskin tiedotusvälineet ovat olleet käytännössä koko ajan hiljaa. Miksi?
Kuinkahan moni on maksanut aiheettoman laskun? Tällöinhän kyse ei Suomessa ole mistään rikoksesta.
Paljonkohan oikeuslaitosten työntekijät ja asianajajat ovat netonneet tapausten käsittelystä?
Viranomaiset ja oikeuslaitos ovat sallineet 365 Hankinta Oy sähköyhtiön huijata ihmisiä vuosikausia
14
532
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sahkoyhtio-lahetti-aiheettomia-laskuja-useille-asiakkaille-kkv-pyytaa-poliisia-tutkimaan/8911490
Eikö laiskoja epäpäteviä viranomaisia voi haastaa oikeuteen tahallisista virkavirheistä? Toimitaan tietysti ihan lain mukaan ja lakia tulkiten ja nostetaan vaan palkkaa tekemättä mitään.
Eikö taaskin kaiken takana ole vain yksi henkilö. Onko edes suomalainen?
Kyllä poliisin pitäisi pystyä sulkemaan kaikki huijariyhtiön tilit alle päivässä. Ei tähän tarvita kuin tutkivan poliisin ilmoitus ja jonkun poliisijohtajan ja jonkun tuomarin päätös. Pitäisi olla ihan rutiinia.
Vai onko laissa joku todellinen porsaanreikä, jonka tukkiminen on tietoisesti tehty mahdottomaksi? - Anonyymi
Karkausvuosi, uusi perintäyhtiö.
- Anonyymi
Jos huijari toimii jonkun varattoman yrityksen nimissä, mitään oikeuskuluja tai korvauksia tuhansille uhreille ei tarvitse maksaa. Valtio maksaa huijarin kaikki kulut ja päivärahat päälle.
Jotenkin oikeuslaitoskin hyötyy huijauksista. Rahaa sataa taivaalta kymmenille.
Googlelta voi ostaa listoja sopivasti puolustuskyvyttömistä uhreista. - Anonyymi
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000010339906.html
Yhtiön toimitusjohtajana ja omistajana on joku peruskoulupelle Håkan Gustafsson.
Suomen laki ei todellakaan kiellä edes ammattimaista aiheettomien laskujen lähettämistä ja oikeudella uhkaamista. Ja jos huijari ei itse koskaan saavu oikeuteen, niin ei hänelle tule turhia kulujakaan. Uhreilta kuluu aikaa kymmeniä tunteja ja heiltä menee terveys.
Aina osa puolustuskyvyttömistä uhreista maksaa, joten huijari saa riittävästi rahaa toiminnan jatkamiseen.
Kaikilta osin täysin sairasta. Koko eduskunta ja hallitus pitäisi erottaa.- Anonyymi
Nyt kyse ei ole pelkällä oikeudella uhkaamisesta. Huijari pystyy huijaamaan oikeuslaitosta antamaan täysin viattomille uhreille haasteen saapua oikeuteen. Ilmainen palvelu!
Muutama prosentti haasteista on tietysti joskus ollut ihan oikeutettujakin. Tätä on jatkettu ja laajennettu haamuasiakkaisiin.
Huijari on ehkä saanut epärehellisiltä markkinointiyrityksiltä myös listoja tekaistuista sopimuksista. Provisiopalkkaiset myyjät voivat tehdä ihan mitä vain valesopimuksia sisältäviä tietokantoja huijariyrityksen käyttöön. Huijarit huijavat huijareita.
Oikeuslaitos joutuu selvittämään jokaisen tapauksen täysin erillisenä juttuna. Vastuu on siirretty tuhansille viattomille asiasta mitään tietämättömille uhreille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kyse ei ole pelkällä oikeudella uhkaamisesta. Huijari pystyy huijaamaan oikeuslaitosta antamaan täysin viattomille uhreille haasteen saapua oikeuteen. Ilmainen palvelu!
Muutama prosentti haasteista on tietysti joskus ollut ihan oikeutettujakin. Tätä on jatkettu ja laajennettu haamuasiakkaisiin.
Huijari on ehkä saanut epärehellisiltä markkinointiyrityksiltä myös listoja tekaistuista sopimuksista. Provisiopalkkaiset myyjät voivat tehdä ihan mitä vain valesopimuksia sisältäviä tietokantoja huijariyrityksen käyttöön. Huijarit huijavat huijareita.
Oikeuslaitos joutuu selvittämään jokaisen tapauksen täysin erillisenä juttuna. Vastuu on siirretty tuhansille viattomille asiasta mitään tietämättömille uhreille.Kaikki toiminta on ollut alusta alkaen huijausta. Edeltäjä Fi-Nergy perustettiin huijaustarkoituksesssa.
Kaikki sen lähettämät aiheellisiltakin näyttäneet laskut olisi pitänyt heti mitätöidä ja laittaa yritys kärsimään tappiota jokaisesta tapauksesta. Kaikki tilit olisi pitänyt heti jäädyttää ja rahat palauttaa automaattisesti uhreille.
Nyt huijaustoiminnan annetaan vieläkin jatkua "yrittäjyyden vapauden" perusteella. Törkeää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki toiminta on ollut alusta alkaen huijausta. Edeltäjä Fi-Nergy perustettiin huijaustarkoituksesssa.
Kaikki sen lähettämät aiheellisiltakin näyttäneet laskut olisi pitänyt heti mitätöidä ja laittaa yritys kärsimään tappiota jokaisesta tapauksesta. Kaikki tilit olisi pitänyt heti jäädyttää ja rahat palauttaa automaattisesti uhreille.
Nyt huijaustoiminnan annetaan vieläkin jatkua "yrittäjyyden vapauden" perusteella. Törkeää.Valtio saa verotuloja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valtio saa verotuloja!
Ammattihuijarien ylläpito vankiloissa maksaisi yli tonnin päivässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattihuijarien ylläpito vankiloissa maksaisi yli tonnin päivässä.
Huijareille pitäisi perustaa ihan omat ulkomaalaisyritysten ylläpitämät vankilat. Aina halvin tarjous voittaa.
- Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kkv-sahkoyhtion-ainutlaatuisen-vahingolliset-kanteet-kuormittavat-kuluttajia-ja-tuomioistuimia-ei-kaytannossa-mitaan-seurauksia/8930252
MTV:n kesäharjoittelija on kopioinut tästä ketjusta joskus kirjoittamiani arvauksia ja oletuksia faktoina.
Vai voiko koko oikeuslaitos todellakin toimia näin sairaalloisen typerästi? Onko tarkoitus laittaa viattomat puolustuskyvyttömät uhrit aina maksumiehiksi? Mistä tuomareille ja muille laiskureille oikein maksetaan palkkaa?
Lakeja pitää osata tulkita oikein ja estää väärinkäytökset aina heti alkuunsa.- Anonyymi
Selvästi viallisten lakien korjaamiseen ei menisi montaa viikkoa. Tahto puuttuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvästi viallisten lakien korjaamiseen ei menisi montaa viikkoa. Tahto puuttuu.
Jos kaiken huomioon ottavan paremman lain tekee viikossa, niin kannattaa se tehdä. Ole hyvä. Esittele se meille.
- Anonyymi
Kyseinen huijari toiminut jo yli 10 vuotta, kyllä poliisitutkinta laahaa perässä...menossa kuitenkin hitaasti ja varmasti syytteeseen.
- Anonyymi
Mitä se on siis huijannut? Myynyt sähköä rahaa vastaan? Etkö siis ole saanut sähköä vai jäitkö ilman laskua?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1411765- 401668
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631420- 681305
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2101167Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791113- 701093
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19968- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898