Mennyt jotenkin 6-0. Turku häviää jo Oululle...
Kuudenneksi suurin kaupunki.
Kuudenneksi suurin kaupunki.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
itä-suomen tuliaiset vallassa
Ja ero vaan kasvaa veroäyrissä, ratikka tulee tavattoman kalliiksi tampereelle.
Onko joku kilpailu menossa? Jos asukaslukua menonaat niin Oulu on kasvanut kuntaliitosten myötä Turun ohi eli ei siellä mitään oikeaa kasvua ole. Tuppukylä.
Et ole perehtynyt Oulun digi/teknologia buumiin
Nokia lähti jo, pelejä väsätään missä tahansa.
Oulu on pinta-alaltaan 12 kertaa suurempi kuin turku,asukkaita reilu 70 as/neliökilometri. turussa asukkaita pitkälti yli 800 neliökilsalla. oulun pinta-ala n 4000 neliökilsaa kun turku vain jotain 300 neliökilsaa. ennen kuntaliitoksia oulussa oli vain reilu satatuhatta asukasta,hävisi lahdelle ja jyskälällekkin mutta yksi yö muutti paljon,liitoksilla saatiin n.80 000 asukasta lisää.ei se itse kaupunki ole kasvanut mutta mehtää ja peltoo ja väkee sen verran että meni turun ohi. noilla neliökilometreillä turun asukasluku hipoisi 400 000 asukasta.
Naapurikunnat ei halua liittyä Turkuun pakollakaan.
Oulun pinta-ala on ehkä suurempi noin paperilla, koska siellä on tehty jo aiemmin mainittuja kuntaliitoksia, joiden myötä landepaukut voivat siellä metsässä ylpeillä olevansa ihan oikeita sity-ihmisiä. Joten hieman mairittelevia ovat nuo tilastot, sanoisin. :)
Jos verrataan oikeasti keskustoja, vie Turku 100-0. Turun ytimessä on eloa: siellä vilisee ihmisiä mukavasti ja saattaa olla jopa pientä tapahtuman poikasta, kun samaan aikaan Oulussa voit ihmetellä kaikenlaisia hienoja puistoja ja kävelykatuja, jotka ammottavat tyhjyyttään.
On luultavasti tuo Turun keskusta myös pinta-alaltaan suurempi.