Millä lakot maksetaan = miljardeja

Euromaiden kilpailukyvyn heikentymisestä on puhuttu pitkään. Nyt vaivaa kuitenkin täysin uusi ongelma, sillä kilpailukyky heikentyy vauhdilla nimenomaan pohjoisessa Euroopassa.
LAKOT mm Suomessa. Neuvostoliiton jälkikaikuja tovereilla.
17212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Velalla. Taas valtion kassan tyhjentäjät punavihreät huutaa.

Äänestä

Lakot maksetaan haastamalla Ay- tahallisesta haitanteosta OIKEUTEEN.

Heillä on miljardi Op- pankkitilillä.

" Rahaa on " - kuten Antti Rinne sanoi.

SDP
SDP
SDP

Äänestä

Lakoista johtuvia laskuja osoittaa AY liikkeelle. Se maksaa joka aiheuttanutkin.

Äänestä

Kilpailukyvyn heikentyminen ei tarkoita hintakilpailukykyä. Sekä että Suomessa että koko Euroopan mitassa on korkean teknologian yritysten jälkeenjääneisyys. Kysymys on osaamisvajeesta. Euroopan vanhakantainen teollisuus- ja maatalouspainotteisuus on merkittävä haitta. Talous ei ole onnistunut uudistumaan riittävän nopeasti. Nyt uutena ja erittäin hankalana vaarana on protektionismin kasvu. Se olisi erittäin paha isku erityisesti Saksan ja Suomen tapaisille vientivetoisille valtioille. Protektionismin kasvu voisi lamaannuttaa koko Suomen talouden, koska se vaikeuttaa koko EUn taloutta, jolloin myös kauppa vapaakauppa-alueen sisällä vähenee.

Kilpailun heikkenemisestä nimenomaan pohjoisessa Euroopassa ei ole merkkejä. Tanska on kilpailukykymittauksissa ykkönen, Ruotsi 8. ja Suomi 11. paras eikä Norjakaan ole tästä kaukana. Pohjoisen Euroopan kilpailukyky on huomattavasti parempaa kuin muun Euroopan. Ongelmat ovat talousrakenteessa ja it-teknologiateollisuuden puutteessa. Koko AI-buumi on USAssa ja Kiinassa ja muualla Aasiassa. Se on todella huolestuttavaa. AI on se joka todennäköiseti määrittää taloutta tulevat vuosikymmenet ja USA on tässä valovuosia edellä Eurooppaa.

Äänestä
  • Vai ei kilpailukykyyn vaikuta kun tehtaita lähtee. Jokin pöljä tuokin. Sano vielä ettei velkoja tarvitse maksaa Arhinmäen tapaan.

    Äänestä

  • Tottahan sinä turiset. Selvennätkö lyhennettä Al-buumi. Wikipediasta ei selvinnyt Al:n merkitystä siten kuin tekstisi siitä puhuu.

    Äänestä

Vasurit sepittää juttujaan, kuinka nyt hallitusta kaatavat. Seuraava eduskuntavaali 2027.
Malttakaa nyt 3 vuotta.

Äänestä

Vasemmistolle ei demokratia passaa. Putin malli vain.

Äänestä

Ehkä olisi syytä puuttua yleishyödyllisten järjestöjen, kuten ammattiliitot, verokohteluun.

Laittaa omaisuudelle raja, jonka jälkeen alkaa progressiivinen verotus. Ammattiliitoiltakin liikenee valtion kirstuun kerättävää.

Äänestä

Mutta persutrolli, mites tää paskanheitto liittyy Suomen Keskustaan?

Äänestä

NL ohjasi lakkoja, se tiedetään.

Äänestä

SAK AY liitot laittaa lakkokuluista maksuvelvollisiksi. Oikeus toteutuisi.

Äänestä

Lakoilla puolustettiin Suomea Isänmaata, koska hallituksen myyräntyö oli tuhoamassa koko järjestelmän.
Nyt olemme välitilassa ja vastuu on edelleen hallituksella, että pystyvätkö neuvottelee työntekijöiden edustajien kanssa.

Hallitukselle on jo langetettu "kuolemantuomio" ainoastaan ajankohta on vielä avoin.

Äänestä

Mutta persutrolli, gallupin mukaan persjurripuolue on Suomen kolmas, sdp on suurin

Äänestä

Kommunistien määrä paisuu joka puolella. Meno yhä pahenee, kun Putin kannusti heitä tekemään vielä enemmän lapsia.

Äänestä
  • Ei myydä enää kumeja kommunisteille.

    Äänestä

🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

😋 K­­u­­­u­m­­a­­­t­­­ ­­t­­­y­t­ö­­­t­­ ­­­o­d­o­­t­­t­­­a­­v­­­­­a­t­­­ ­s­­­i­­n­u­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18348838

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Euromaiden kilpailukyvyn heikentymisestä on puhuttu pitkään. Nyt vaivaa kuitenkin täysin uusi ongelma, sillä kilpailukyky heikentyy vauhdilla nimenomaan pohjoisessa Euroopassa.
LAKOT mm Suomessa. Neuvostoliiton jälkikaikuja tovereilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu