SPD ykköseksi

Nyt se tapahtui:

Ylen kannatusmittaus: SDP nousi ykköseksi – naiset liikkuivat pois kokoomuksen ja perussuomalaisten takaa

Kokoomus menetti pitkäaikaisen ykköspaikkansa ja perussuomalaisten suosio putosi hivenen. Perussuomalaiset ja kokoomus menettivät etenkin naiskannattajiaan.

SDP nousi ohi kokoomuksen ykköseksi ja KD ohitti RKP:n.

Tiivistelmä jutusta
•
SDP nousi suosituimmaksi puolueeksi 21,7 prosentin kannatuksella. Se ohitti kokoomuksen (20,6 prosenttia).
SDP:n suosion kasvuun vaikuttivat erityisesti naisten ja nuorten aikuisten lisääntynyt tuki.
Vasemmistoliitto ja kristillisdemokraatit kasvattivat kannatustaan hivenen, kun taas RKP:n kannatus laski.
Tämä on tekoälyn tekemä ja toimittajan tarkistama tiivistelmä.
•
Puoluekannatuksen kolmen kärki on mennyt uusiksi. Kokoomus menetti ykköspaikkansa ja kärkeen nousi suurin oppositiopuolue SDP. Kokoomuksella on takanaan pitkä voittoputki: edellisen kerran SDP voitti kokoomuksen marraskuussa 2023.

SDP:n kannatus nousi Taloustutkimuksen kyselyssä vajaalla kahdella prosenttiyksiköllä ja on nyt 21,7 prosenttia. Kokoomukselle mitattiin 20,6 prosentin kannatus ja perussuomalaisille 17,4 prosentin suosio.

– Näkyy selvästi, että SDP saa pidettyä omat kannattajansa todella hyvin tällä hetkellä. Jonkin verran tulee kannatusta pääkilpailijoilta eli perussuomalaisilta ja kokoomukselta, sanoo Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Tuomo Turja.

Oppositiopuolue SDP saa lisää kannatusta etenkin naisilta ja nuorilta aikuisilta, 25–35-vuotiailta.

https://yle.fi/a/74-20082091
67635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Ja näinkö kannatus kohoaa mitään tekemättä?

Äänestä
  • Kaikki ei- boomerit haluaa nyt sellaiseksi demariksi kuinSanna Marin ja Seurue.
    Tottakai.
    Köyhät tytöt tarvitsevat suojeluspyhimyksen , joka juhlii itsenäisyyspäivääkin näyttävämmin kuin valtion päämies ja raha- eliitti.
    Kuka nyt köyhä haluaisi olla.

    Äänestä

  • No persujen luulisi tajuavan, että niin se homma toimii. Persut mölisi neljä vuotta, ja niin pääsivät valtaan.

    Äänestä

( PETOSJYTKY! ) On hyvä, ihanaa ja niin Oikein että petturipersujen kannatus romahtaa. Petturipurra saa syödä ne leikkuulautansa.

Äänestä
  • Petturipurra saa mitä ite tilas, kannatus romahtaa. mitäs petti..

    Äänestä

Saksassa sosialidemokraattien puolue on SPD. Suomessa samalla asialla on puolue nimeltä SDP.

Äänestä

On vähän vaikeaa åpolitiikka slangia: voittaa ,menettää. . Vaalit on vasta ensi keväällä.

Äänestä
  • Jos RKP lähtee niin vaalit ovat jo kesällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Jos RKP lähtee niin vaalit ovat jo kesällä.

    Jaa?

    Äänestä

Petturipersujen romahdus on ihana juttu !!

Äänestä
  • Kepu pettää aina.

    Äänestä

Vauhti tulee kiihtymään kunhan ihmisten lompakko kertoo kurjaa viestiään. Persut huut helkkariin, oppositioon mölisemään.

Äänestä
  • Turhaan odotat ilmasta rahaa.

    Äänestä

Menetti, putosi, nousi… joku aina voitta gallupeissa .. joku häviää

Äänestä
  • Ja persut tuoee häviämään rankasti.

    Äänestä

Mainitsiko joku nukkuvista? Paljonko he ovat saamassa?

Äänestä

Spd:n nousussa olevs kannatustilanne on mielenkiintoisa. Toimittajat ovat tunnetusti vasemmalta. Kuinka kammatstutkimukset tehdään? Entä kuinka niitä painotetaan alueellisesti ja demogragisesti.

Äänestä
  • mene ap takaisin persupalstalle itsesi kanssa keskustelemaan..

    Äänestä

  • Kiitos esimerkistä ap eli sensuurista mikä sinun ennustettiin tekevän...sekunneissa 😂😂

    Äänestä

  • Persulla tämä oikeinkirjoitus ja sivistyssanat vaativat vielä harjoitusta.

    Äänestä

Meinaatko vasemmisto sosialistit lähteä juhlimaan gallup voittoaan esim.
kaupungille,työväentalolle?
Ottakaa rauhallisesti! Älkää itteenä telotko!

PS. Maanantai sitten Saikku päivä. Jooko.

Äänestä
  • Mennään, mennään ku keretään, laitetaan perskukkaset ensin oppositioon märiseen, sen jälkeen juhlitaan kerrallaan useampi juhla ja useampi päivä. Elähän hättäile, valamiissa maailmassa.

    Äänestä

Ainoastaan persut juhlivat gallup-tuloksia. Nyt ei kuitenkaan ole siihen aihetta.

Äänestä

Sitä ei tiedä kuka täällä sensoroi ja mistä puolueesta?

Äänestä
  • et sinä persuista pihalle potkittu sinimusta jätä koskaan pienintäkään epäselvyyttä kuka sensuurin takana on.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    et sinä persuista pihalle potkittu sinimusta jätä koskaan pienintäkään epäselvyyttä kuka sensuurin takana on.

    No mutta sepä on hyvä, että asijat on sinulla selevänä. Taasko sinun jutut huitastiin avaruuteen? Jopa on kumma. Mistä kirijotit kun en kerennä lukemaan.

    Äänestä

Trendipuolue vaihtuu ajoin

Äänestä

On tarkkaa tietua tarjolla muutaman kuukauden välein.

Äänestä

Öö ketkä edustaa haapavedellä sdptä?

Äänestä

Rkp mihinkää lähe...apupuolue nii ei lähekoska tulevat hallituspaikat menee......tosin kepu kilpailee samasta apupuolue paikasta nykyisin.......

Äänestä

Uusi puolue SPD,hah hah

Äänestä

Haapavedelläkin SDP sitten ensi vaaleissa nousussa

Äänestä
  • Haapavedellä ei demarit nouse, tämä on ja pysyy kepukuntana. Mutta hyvä jos kepyåu pysyy ja erilaiset muut ryhmät myös, se riittää, että persut kuihtuu.

    Äänestä

Kokoomus ja demarit supsuttelevat jo kulisseissa, jotta Riikan persporukka laitetaan luiskaan ja uusi hallitus aloittaa syssymmällä. Saapas nähän saavatko keskenään asian sovittua. Pijetään peukkua. Toki haapaveelle ei vaikuta yhtään mittään. Täällä on kepu ja se siitä.

Äänestä
  • Yksi kokoomuspoliitikko oli podcastissa hädissään, että lakkolait pitää saada nopsaan voimaan, oli sitä mieltä, ettei hallitus kestä enää kauaa. Persuja tarvitaan hetki vielä (ne lakkolait), sitten persut saa mennä. Sehän pukkaa kokoomus-demari hallitusta kesän kunniaksi, viimeistään syksyllä.

    Äänestä

  • Heh heh...Olet sinä persuja vainoava ap koominen tapaus unelmoinesi punamullasta mamuhalaajineen vaikka olet rotuoppia julistava ääliöoikeistolainen jonka persupakkomielle on "hiukan" sairaalla tasolla. Ei muuta elämää kuin niiden vainoaminen..

    Äänestä

  • Siitä vaan hallitus nurin (mitä oppositiopuoleet pelkää enemmän kuin persuja)m RKP ulos ja kepu tilalle ja hupsista, huomattavasti nykyistä voimakkaampi oikeistohallitus vieläkin tiukemmilla leikkauksilla yrityspomojen tukemisineen .

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Heh heh...Olet sinä persuja vainoava ap koominen tapaus unelmoinesi punamullasta mamuhalaajineen vaikka olet rotuoppia julistava ääliöoikeistolainen jonka persupakkomielle on "hiukan" sairaalla tasolla. Ei muuta elämää kuin niiden vainoaminen..

    Samanlainen punamullasta haaveilija kuin IL:n Halla-ahon traumatisoima toimittaja. Molempien nähdessä joka yö unta siitä, että persut lentää hallituksesta pihalle. Minkä jälkeen itkevät persujen perään koska ne ovat oppositiossa. Kasvattaen kannatustaan...

    Äänestä

  • Turvautuu kaikilla s24 palstoilla sensuuriin kun ei kykene kantojaan puolustelemaan debateissa ottaen tavoilleen uskollisena aina jauhot suuhunsa.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Turvautuu kaikilla s24 palstoilla sensuuriin kun ei kykene kantojaan puolustelemaan debateissa ottaen tavoilleen uskollisena aina jauhot suuhunsa.

    pätee politiikassa 24/7 vaikka ei siitä mitään ymmärrä em:lla lopputuloksella. Vai mitä yhden äänen ihme?

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Siitä vaan hallitus nurin (mitä oppositiopuoleet pelkää enemmän kuin persuja)m RKP ulos ja kepu tilalle ja hupsista, huomattavasti nykyistä voimakkaampi oikeistohallitus vieläkin tiukemmilla leikkauksilla yrityspomojen tukemisineen .

    Kepuko Antin johdolla lähtisi persujen hallitusta tukemaan. Älä nyt viitsi puhua typeriä, aikuinen ihminen. Eiköhän ne ole Antilla tarkkaan mielessä persuräähkien solvaukset. Kannattaisi elämässä, myös politiikassa, aina muistaa, että kun aikansa kaikki haukkuu, huomaa olevansa yksin. Voiko joku väittää tätä vastaa?
    Haapaveden persuissa olisi tämä Hintta ja miksei Martinmäkikin, jotka osaavat käyttäytyä, ja muutoinkin ymmärtävät politiikan tekemisen säännöt. Mutta kun se on tämä yksi, jolle politiikka on kummallinen ristiretki, jossa haukutaan kaikki, kuulema oma sakki myös, siksihän osa on leiriä vaihtanut. Enkä kyllä yhtään ihmettele.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Kepuko Antin johdolla lähtisi persujen hallitusta tukemaan. Älä nyt viitsi puhua typeriä, aikuinen ihminen. Eiköhän ne ole Antilla tarkkaan mielessä persuräähkien solvaukset. Kannattaisi elämässä, myös politiikassa, aina muistaa, että kun aikansa kaikki haukkuu, huomaa olevansa yksin. Voiko joku väittää tätä vastaa?
    Haapaveden persuissa olisi tämä Hintta ja miksei Martinmäkikin, jotka osaavat käyttäytyä, ja muutoinkin ymmärtävät politiikan tekemisen säännöt. Mutta kun se on tämä yksi, jolle politiikka on kummallinen ristiretki, jossa haukutaan kaikki, kuulema oma sakki myös, siksihän osa on leiriä vaihtanut. Enkä kyllä yhtään ihmettele.

    Lähtee ihan sata varmasti ja se typerys olet yksinomaan sinä, pyhäjärven vttuileva luotsi.

    Totta, siksi sinä rähiset kaikissa viestiketjuissa omien sivupersooniesi kanssa ihmisten kaikotessa ympäriltäsi aina kun suusi avaat.

    Etköhän sinä yhden miehen pyhää sotaasi persuja vastaan käyvä ristiretkeläinen ole ihan väärä ihminen muita syyttelemään haukkumisesta sen ollessa sinun tavaramerkkisi ja elämäsi ainoa sisältö?

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Kepuko Antin johdolla lähtisi persujen hallitusta tukemaan. Älä nyt viitsi puhua typeriä, aikuinen ihminen. Eiköhän ne ole Antilla tarkkaan mielessä persuräähkien solvaukset. Kannattaisi elämässä, myös politiikassa, aina muistaa, että kun aikansa kaikki haukkuu, huomaa olevansa yksin. Voiko joku väittää tätä vastaa?
    Haapaveden persuissa olisi tämä Hintta ja miksei Martinmäkikin, jotka osaavat käyttäytyä, ja muutoinkin ymmärtävät politiikan tekemisen säännöt. Mutta kun se on tämä yksi, jolle politiikka on kummallinen ristiretki, jossa haukutaan kaikki, kuulema oma sakki myös, siksihän osa on leiriä vaihtanut. Enkä kyllä yhtään ihmettele.

    Ihan varmasti lähtee koska Kaikkonen ei missään nimessä halua hallitukseen aikana missä persut ovat oppositiossa edellisellä kerralla em:n asetelman lähes hävittäessä koko kepupuolueen puoluekartalta.

    Mene hoitoon tuon sinun persupakkomielteesi kanssa. Mikä sairainta persujen ajaessa tälläkin hetkellä Orpon hallituksessa sinun politiikkaa poislukien rotuopin julistus se sairain asia sinun persuvainossasi.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Ihan varmasti lähtee koska Kaikkonen ei missään nimessä halua hallitukseen aikana missä persut ovat oppositiossa edellisellä kerralla em:n asetelman lähes hävittäessä koko kepupuolueen puoluekartalta.

    Mene hoitoon tuon sinun persupakkomielteesi kanssa. Mikä sairainta persujen ajaessa tälläkin hetkellä Orpon hallituksessa sinun politiikkaa poislukien rotuopin julistus se sairain asia sinun persuvainossasi.

    suoli24 palstoilla on pari foliohattua jotka sotii 365 puolueita vastaan jotka ajaa politiikkaa mitä he itsekkin kannattaa ilman ymmärystä oman toiminnan järjettömyydestä. Tämäkin persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja haluaa taas mamuhalaaja hallitusta Orpon oikeisto hallituksen korvaajaksi kun ei ole lääkitys herralla kunnossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    suoli24 palstoilla on pari foliohattua jotka sotii 365 puolueita vastaan jotka ajaa politiikkaa mitä he itsekkin kannattaa ilman ymmärystä oman toiminnan järjettömyydestä. Tämäkin persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja haluaa taas mamuhalaaja hallitusta Orpon oikeisto hallituksen korvaajaksi kun ei ole lääkitys herralla kunnossa.

    Poistaa koko ajan viestin missä on lehtijuttu jossa kepulainen kieltää jyrkästi kepujen toistamiseen lähtevän huulipunan kaltaiseen hallitukseen mitä on vailla taas kaikilla palstoilla joissa persuja maalittaa luotsinpestin suojista.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    suoli24 palstoilla on pari foliohattua jotka sotii 365 puolueita vastaan jotka ajaa politiikkaa mitä he itsekkin kannattaa ilman ymmärystä oman toiminnan järjettömyydestä. Tämäkin persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja haluaa taas mamuhalaaja hallitusta Orpon oikeisto hallituksen korvaajaksi kun ei ole lääkitys herralla kunnossa.

    Suomen ainoa mamuja halaileva äärivasemmistolainen sinimusta natsi?

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Poistaa koko ajan viestin missä on lehtijuttu jossa kepulainen kieltää jyrkästi kepujen toistamiseen lähtevän huulipunan kaltaiseen hallitukseen mitä on vailla taas kaikilla palstoilla joissa persuja maalittaa luotsinpestin suojista.

    Kirjoittaa siitä avauksia persupalstalle mm. haaveillen sielläkin punamullasta eli mamuja halailevasta huulipuna2:sta vaikka on sinimusta rasisti.

    Äänestä

Tämä on fakta kannatuksesta. Koulutetut menee vasemmalle ja vähätuloiset valuu oikealle.

Äänestä

lakkolait voimaan vai lähteekö RKP jo ennen?

Äänestä
  • Ei lähe rkp mihinkää...

    Äänestä

Pitäis näihin jotain rotia saada tutkimuksiin. Eihän ne voi rajusti heitellä sinne tänne luvut! Mielipiteet kyllä!

Äänestä
  • Ne on tilastollisista kikkailua. Esim. mistä kysytään, mitä kysytään.. maaseudulta, kaupungeista, miltä alueelta…

    Äänestä

Tuossa nyt ei tarvitse mitään tilastollista kikkailua.

Minusta minä olen nähnyt tarpeeksi tätä Persujen ja Kokoomuksen koalitiota.
Minä en tuollaista persupolitiikkaa äänestänyt!

Minusta tuntuu, että minut on totaalisesti petetty ja toivon, että tämä hallitus ei elä neljää vuotta, sillä se olisi tälle maalle tuho.

Äänestä
  • Avaatko hiukan persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen kremlin trolli minkä hallituksen sinä rotuoopia julistava vihannes kelpuuttaisit maahanmuuttokriittisen oikeistohallituksen tilalle kun sen eroa päivittäin vaadit?

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Avaatko hiukan persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen kremlin trolli minkä hallituksen sinä rotuoopia julistava vihannes kelpuuttaisit maahanmuuttokriittisen oikeistohallituksen tilalle kun sen eroa päivittäin vaadit?

    "Ennen natsit juoksi mamujen perässä niitä potkimassa nykyisin ne juoksee persujen perässä vasara kädessä."

    ...ja puolueesta pihalle potkittu ääliöoikeistolainen vainoaa&mustamaalaa persuja pakkomielteisesti 18-22h/365vrk vuodessa suoli24:lla Iuotsinpestin suojista ("Roskaväellä on roskaväen huvit").

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Avaatko hiukan persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen kremlin trolli minkä hallituksen sinä rotuoopia julistava vihannes kelpuuttaisit maahanmuuttokriittisen oikeistohallituksen tilalle kun sen eroa päivittäin vaadit?

    Mikä on rotuoopia?
    Persuille löytyikin nyt oikein hyvä nimi ja ihan ääliöpersun itse keksimä, tässäpä se tulee: ääliöoikeistolainen. Saa käyttää, olkaapa hyvät!

    Äänestä

  • Anonyymi00082 kirjoitti:

    Mikä on rotuoopia?
    Persuille löytyikin nyt oikein hyvä nimi ja ihan ääliöpersun itse keksimä, tässäpä se tulee: ääliöoikeistolainen. Saa käyttää, olkaapa hyvät!

    Ikuinen kopikone sinua ap kutsuttaessa jo vuosia ääliöoikeistolaiseksi koska et ole rotuopin julistajaksi mikään penaalin terävin kynä,,🤣🤣

    ps. Natsit vttuun!

    Äänestä

Ja aina sama vastaus, kun joku vain hiemankin on eri mieltä peruista kun persutrollit itse.

Aina pitää vedota johonkin moderaattoriin tai siirtää katse Pyhäjärvelle.
Raukkoja persut.

Äänestä
  • "Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.

    Häiriö on psykoottinen tila, koska mitkään vastakkaiset todistelut eivät voi horjuttaa uskoa harhaluuloon, ja havainnot tulkitaan aina tukemaan harhaluuloa.

    Harhaluuloisuushäiriöstä kärsivällä on alttius tulkita ympäristön tapahtumat ja ihmisten eleet tavalla, joka tukee heidän uskojaan. Tuloksena ovat riitaisat väittelyt ja kaikkien osapuolten ärtyneisyys."

    ...ja kaikki s24 palstat persujen maalittamiselle valjastanut persuista pihalle potkittu s24 trolli kyseessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00078 kirjoitti:

    "Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.

    Häiriö on psykoottinen tila, koska mitkään vastakkaiset todistelut eivät voi horjuttaa uskoa harhaluuloon, ja havainnot tulkitaan aina tukemaan harhaluuloa.

    Harhaluuloisuushäiriöstä kärsivällä on alttius tulkita ympäristön tapahtumat ja ihmisten eleet tavalla, joka tukee heidän uskojaan. Tuloksena ovat riitaisat väittelyt ja kaikkien osapuolten ärtyneisyys."

    ...ja kaikki s24 palstat persujen maalittamiselle valjastanut persuista pihalle potkittu s24 trolli kyseessä.

    Sinä kopsaat tänne terveyskirjaston tekstejä, etkö sinä peruutollukka edes sitä tiedä, että tekstin lähde pitää aina mainita. Te persut olette taatusti maailman tyhmintä sakkia.

    Äänestä

  • Anonyymi00081 kirjoitti:

    Sinä kopsaat tänne terveyskirjaston tekstejä, etkö sinä peruutollukka edes sitä tiedä, että tekstin lähde pitää aina mainita. Te persut olette taatusti maailman tyhmintä sakkia.

    Niin, se on ihan totta persuista pihalle potkittu foliohattu kuinka sinä rotuopin julistaja muistat aina kertoa kuinka kopioimasi teksti on ihailemasi Hitlerin tms. natsin kirjoittama.

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    Niin, se on ihan totta persuista pihalle potkittu foliohattu kuinka sinä rotuopin julistaja muistat aina kertoa kuinka kopioimasi teksti on ihailemasi Hitlerin tms. natsin kirjoittama.

    Tuorein :

    "Anonyymi
    2024-04-09 16:40:09
    "Voittajalta ei koskaan kysytä, kertoiko hän totuuden." -Adolf Hitler-"

    Äänestä

Ja sama litania, leikkaa liimaa.

Voi persu poloista kun pitää trollata. Eikö ole synkkää kun kannatus vajoaa ja jäsenistöstä alkaa tervejärkiset irtautumaan.

Äänestä
  • Mitäs sitä ****lle muuta? Sen lisäksi että vttuilet tavoillesi uskollisena luotsinpestin suojista ihmisille jotka vastaavat sinun provoihisi joilla niitä vastauksia kalastelet saaden raivarit niitä saadessasi..

    Äänestä

  • Sillä on helkkarinmoinen hätä, tietää, että kohta on persut historiaa, muutama persu jää haapaveelle ja niitäkin hävettää oma typeryytensä.

    Äänestä

  • Anonyymi00101 kirjoitti:

    Sillä on helkkarinmoinen hätä, tietää, että kohta on persut historiaa, muutama persu jää haapaveelle ja niitäkin hävettää oma typeryytensä.

    Ainoa asia mikä on kohta historiaa olette te, sinimustat joiden äänitorvena sinä päätorvi ap toimit. Lapsentasolla sensuureinesi.

    Äänestä

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

😍 K­­u­­­u­­m­­a­­t­­ ­­­t­­­y­­t­­­ö­t­­­ ­o­­d­­o­­­t­t­a­­­v­­a­­t­­­ ­­s­­i­­n­u­­­a­ -> https://us4.fun/kissgirl?18348898

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 39 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt se tapahtui:

Ylen kannatusmittaus: SDP nousi ykköseksi – naiset liikkuivat pois kokoomuksen ja perussuomalaisten takaa

Kokoomus menetti pitkäaikaisen ykköspaikkansa ja perussuomalaisten suosio putosi hivenen. Perussuomalaiset ja kokoomus menettivät etenkin naiskannattajiaan.

SDP nousi ohi kokoomuksen ykköseksi ja KD ohitti RKP:n.

Tiivistelmä jutusta
•
SDP nousi suosituimmaksi puolueeksi 21,7 prosentin kannatuksella. Se ohitti kokoomuksen (20,6 prosenttia).
SDP:n suosion kasvuun vaikuttivat erityisesti naisten ja nuorten aikuisten lisääntynyt tuki.
Vasemmistoliitto ja kristillisdemokraatit kasvattivat kannatustaan hivenen, kun taas RKP:n kannatus laski.
Tämä on tekoälyn tekemä ja toimittajan tarkistama tiivistelmä.
•
Puoluekannatuksen kolmen kärki on mennyt uusiksi. Kokoomus menetti ykköspaikkansa ja kärkeen nousi suurin oppositiopuolue SDP. Kokoomuksella on takanaan pitkä voittoputki: edellisen kerran SDP voitti kokoomuksen marraskuussa 2023.

SDP:n kannatus nousi Taloustutkimuksen kyselyssä vajaalla kahdella prosenttiyksiköllä ja on nyt 21,7 prosenttia. Kokoomukselle mitattiin 20,6 prosentin kannatus ja perussuomalaisille 17,4 prosentin suosio.

– Näkyy selvästi, että SDP saa pidettyä omat kannattajansa todella hyvin tällä hetkellä. Jonkin verran tulee kannatusta pääkilpailijoilta eli perussuomalaisilta ja kokoomukselta, sanoo Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Tuomo Turja.

Oppositiopuolue SDP saa lisää kannatusta etenkin naisilta ja nuorilta aikuisilta, 25–35-vuotiailta.

https://yle.fi/a/74-20082091

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu