Miksi Turussa sekoillaan?

En pidä enää Turusta. Turussa sekoillaan liian paljon liian monissa asioissa. Monet ihmiset ovat sisäänpäin kääntyneita. Ahdistavan tunnelman aistii heti. Lisäksi on käsittämättömiä sekoiluja.
Turussa on pilattu monia hyvia asioita. Wiklund on pilattu huonolla aukiololla ja liiallisilla ravintoloilla. Turun KIrjamessut on pilattuheittämällä antikvariaatit ulos tapahtumasta järjestämällä Turun Antikvariaattiset kirjamessut. Kyseinen tapahtua järjestettiin Nunnankadulla talossa,
joka kaipaa pikaista remonttia. Eräs antikvariaatti kehtasi myydä homeelta haisevia Mustanaamio - sarjakuvia. Haju oli luontaan työntävä.
Kupittaan Citymarketin vessa oli järkyttävässä kunnossa. Todella epäsiisti. Sekoulujen lista jatkuu. Rautatieasemasekoilu jatkuu. Välillä juna pysähtyy Tampereelta Turkuun saavuttaessa rautatieasemalle, välillä Logomon sillalle. Saa arvata kumpaan paikkaan juna pysähtyy. Turkulaista sekoilua. Viimeeksi Logomon sillalle. Logomon silta episodia täydensi se, että oli järjestettu samaan aikaan remontti. Voi mitä sekoilua. Ei olisi ollut mikään keino ajaa junaa suoraan rautatieasemalle.
13477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

samanlaista touhua on Hansan vessoissa vaikka siellä siivotaan.mutta ei käytetä oikeata puhdistusainetta,kammottava haju.

Äänestä
  • Arjalaiset ei osaa siivota

    Äänestä

Tuo kaikki on normaalia Turkulaista toimintaa!

Minä ite - muut ihmiset eivät ole mitään eikä heitä tarvitse kuunnella!
Jos ei kelpaa - menkää muualle!

Äänestä

Siksi Turku on menettänyt niin paljon. Sekoilut eivät paranna tilannetta.

Äänestä

No joo, tämä Turku on ihan persereikä kaikin puolin paikkana.
Olen asunut täällä jo liki 18 vuotta ja sitä ennen 5 vuotta Paraisilla ja siellä asuessanikin kävin töissä ja usein muutenkin vain Turussa. Joten tiedän mistä puhun.
Jos vaikka aina ihmiset ovat olleet outoja ja muutenkin on sekoiltu, niin vuosien mittaan kaikki tuntuu menneen vielä hullummaksi..
Ja ihmiset.. No paljon on umpimielisyyttä.
Mutta turkulaiset kehuvat aina, että ovat kaikille hyviä ja asiallisia, eivät torju eivätkä tuppaa. Eli heihin on helppo tutustua ja heidän kanssa on helppo tulla toimeen, mutta osaavat antaa myös tilaa toiselle.
Ihan paskaa koko homma.
Ovat justiinsa sellaisia saamarin tuppaajia ettei tosikaan, monet asennoituvat uusiin tuttavuuksiin siten, että jo muutaman päivän tuntemisen jälkeen pitäisi jo suurin piirtein käydä samaan aikaan vessassa ja samalla pytylläkin vielä. Pitäisi vielä selittää kaikki henkilökohtaiset asiatkin juurta jaksain heille.
Ja kutsuvat pokkana itsensä toisen kotiin käymään, ovat vielä sitten ihmeissään ja nölpilläänkin siitä, jos toiselle se ei sovi. Itse en ainakaan päästä kovin herkästi vierasta väkeä kotiini. Ystäville ovet on aina auki, mutta se nyt onkin eri juttu.
Toinen ääripää on se, ettei vielä pitkän ajankaan jälkeen toiselle voi jutella tm. Esim. olen asunut alusta asti nykyisessä asunnossani, kun muutin Turkuun ja mulla on ollut pari samaa naapuria koko ajan, eli naapuruus on kestänyt tämän 18 vuotta, kun olen asunut Turussa. Niin eivät vieläkään tervehdi rappukäytävässä vastaan tullessaan, melkeinpä katsovat muualle kohdalla. Ei se mua sinänsä muuten haittaa, mutta tapoihin nyt mielestäni kuuluu, että kun samassa talossa asutaan, niin naapuria voi vastaan tullessa tervehtiä, vaikka muuten ei olisikaan missään väleissä eikä tekemisissä.
Ja monet kaatavat omat ongelmansa toisten niskoille heidän siivottavaksi, tai ainakin yrittävät herkästi sitä ja suuttuvat, jos toinen ei halua kantaa vastuuta toisen omista valinnoista ja niistä mahdollisesti seuraavista ongelmista.
Eli ovat tällaisia ääripäiden ihmisiä. Ei tarvitse mennä kuin 20-30km Turusta pois päin ihan mihin ilmansuuntaan tahansa, niin meininki on ihan erilaista ja sosiaalisuus on tervettä ja ylipäätään normaalia. On se sitten Paimio tai Mynämäki.
Ja ovat työkavereinakin ihan hirveitä, ainakin nämä, jotka minulla on ja jotka asuvat joko Turussa tai naapurikunnissa mitä näitä nyt on, Raisio, Rusko.... Ei helvetti.
Itse olen sellainen, että viihdyn omissa oloissani ja olen kyllä sitten vastaavasti seurallinenkin tilanteiden mukaan. Mutta en ikinä tuppaa väkisin kenenkään seuraan/elämään enkä todellakaan utele enkä utsi toisten omia asioita. Koska niin ei tehdä. Se on eri, jos joku nyt alkaa juttelemaan omia asioitaan mutta se on hänen oma asiansa, jos haluaa levitellä asioitaan kaikille.
Ja tietysti nämä aloittajan mainitsemat asiat muutenkin muista Turkuun liittyvistä asioista pitää paikkansa täysin.
Eli lyhyesti sanoen Turku on aika vastenmielinen paikka, monen muunkin mielestä.
Vaikka nyt muuten on aika kauniskin kaupunki, mutta silti...
En välttämättä edes asuisi täällä, mutta töiden takia nyt tulee asuttua. Mutta tuskin kauaa enää, olen ainakin sillä asenteella että heti kun löytyy joku vähänkin asiallinen kämppä ihan mistä tahansa muualta ja edes jonkinlainen työpaikka, niin en mietikään enää, vaan isekn kiinni ja häivyn koko hiton kylästä, mitä tämä Turku on.

Äänestä

Meluisa,ahdas liikennesumppu,hutiloiden rakennetaan uusia koppeja valtaväyliin kiinni. Pääkadut ralliratoja. Moni uusi asuinkompleksi täysi fiasko,kuten herttuankulma lähialueineen. Liika on liikaa pienelle alueelle ei kiitos ei jatkoon.

Äänestä
  • Toivon ,että tyksin sairaanhoitajat tekevät työnsä ,ilman että ketä on potilaana

    Äänestä

  • Tilaa olisi rakentaa, mutta kun rakennusliikkeet ahneita ja poliitikot ottaa välistä. Nyt yrittävät rahastaa ratikalla, toivottavasti se ainakin torpataan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Tilaa olisi rakentaa, mutta kun rakennusliikkeet ahneita ja poliitikot ottaa välistä. Nyt yrittävät rahastaa ratikalla, toivottavasti se ainakin torpataan.

    kansa haluaa ratikan. Kansan tahtoa on kunneltava myös poliitikkojen,

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    kansa haluaa ratikan. Kansan tahtoa on kunneltava myös poliitikkojen,

    Vain tyhmät naiset, matut, kokkareet ja kaikkein tyhmimmät vasurit, vaikka kaikki hyöty valuu rikkaille asuntosijoittelijoille, työläiset maksaa veroina ja kallistuneina vuokrina.

    Ei ratikkaa tarvita kuskaamaan matuja notkumaan torille, ravintoloihin ja ruotsinlaivoille, sähköbussit kulkee paljon parempia linjoja, äänettömästi ja reittiä voi muuttaa milloin tahansa. Yksityiset hoitaa kaluston oston ja huollot edullisesti, ratikassa kaikki kulut tulisi kaupungille, kannattava ei olisi ikinä.

    Luulisi vasureitakin kiinnostavan verorahojen käyttö ennemin kouluihin, terveydenhoitoon, vanhuksiin jne.

    Äänestä

Nuorten ahdistuneisuus ja masennus lähtivät rajuun nousuun 2010-luvun alussa samoihin aikoihin, kun nuoret saivat käteensä älypuhelimet.

Haidtin mukaan aikuiset ylisuojelevat lapsia ja nuoria todellisessa maailmassa ja alisuojelevat heitä virtuaalimaailmassa; ja tämä on pääsyy siihen, miksi 1995 jälkeen syntyneistä lapsista tuli ahdistunut sukupolvi.

Haidtin mukaan lapset ovat siirtyneet leikkipohjaisesta lapsuudesta puhelinpohjaiseen lapsuuteen.

Äänestä

😋😍😋😍😋😍😋😍😋

❤️ K­­u­­u­­m­­­a­­t­ ­t­­­y­­t­ö­­­t­­­ ­­o­d­o­­t­­­t­­­a­­v­­a­­t­­ ­s­­­i­n­­u­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18350074

🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

En pidä enää Turusta. Turussa sekoillaan liian paljon liian monissa asioissa. Monet ihmiset ovat sisäänpäin kääntyneita. Ahdistavan tunnelman aistii heti. Lisäksi on käsittämättömiä sekoiluja.
Turussa on pilattu monia hyvia asioita. Wiklund on pilattu huonolla aukiololla ja liiallisilla ravintoloilla. Turun KIrjamessut on pilattuheittämällä antikvariaatit ulos tapahtumasta järjestämällä Turun Antikvariaattiset kirjamessut. Kyseinen tapahtua järjestettiin Nunnankadulla talossa,
joka kaipaa pikaista remonttia. Eräs antikvariaatti kehtasi myydä homeelta haisevia Mustanaamio - sarjakuvia. Haju oli luontaan työntävä.
Kupittaan Citymarketin vessa oli järkyttävässä kunnossa. Todella epäsiisti. Sekoulujen lista jatkuu. Rautatieasemasekoilu jatkuu. Välillä juna pysähtyy Tampereelta Turkuun saavuttaessa rautatieasemalle, välillä Logomon sillalle. Saa arvata kumpaan paikkaan juna pysähtyy. Turkulaista sekoilua. Viimeeksi Logomon sillalle. Logomon silta episodia täydensi se, että oli järjestettu samaan aikaan remontti. Voi mitä sekoilua. Ei olisi ollut mikään keino ajaa junaa suoraan rautatieasemalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu