Luin tuossa uusinta Pirkka-lehteä, siinä oli juttua siitä että Pirkka merkin alla aletaan myydä ukrainalaista Obolon-panimon olutta.
Kevyt ja raikas lager-olut Ukrainasta, kuuluu uutuuden mainoslause.
Oboloneita mitä olen itse aikaisemmin juonut, niin kyseessä on toivon mukaan ihan perushyvä vaalea (bulkki) lager?
Pirkka-olutta Ukrainasta
13
1178
Vastaukset
- Anonyymi
Krim takaisin vaikka tölkki kerrallaan. Jos hyvää ja halpaa niin sama missä tehty, kunhan ei venäjällä.
- Anonyymi
Krim takaisin vaikka tölkki kerrallaan...! Hah hah! Toi oli hyvä! Jos Ukrainaa voi tukea juomalla olutta, niin miksikäs ei?
- Anonyymi
Kaikki Pirkka tuotteet on mun mielestä ihan helevetin huonoja joten tuskin tuo olut on siinä poikkeus.
- Anonyymi
On niissä hyviäkin ja aivan samoja kuin merkkituotteet.
- Anonyymi
Join eilen yhden saunan jälkeen. Ihan OK, ehkä vähän vetistä kun jäin kaipaamaan vähän enemmän makua. Mutta hyvään tarkoitukseen, eli Ukrainan tukemiseen kuitenkin meni, että siitä tuli hyvä mieli olutta juodessa.
- Anonyymi
Olutta ja hyväntekeväisyyttä, hyvä yhdistelmä!
- Anonyymi
Pirkka ei ole koskaan hyvä.
- Anonyymi
Mutta Ukrainan tukeminen on! Slava Ukraini!
- Anonyymi
Pirkoissa on makutestien voittajia ja muutenkin samoja kuin alkuperäiset merkit.
- Anonyymi
Suosittelen jättämään kaikki Pirkka tuotteet hyllyyn.
- Anonyymi
Onneeksi niisä ei ole yhtään venäläisiä tuotteita :)
- Anonyymi
Tähän liittyen STT:ltä tuli pari päivää sitten tiedote, jonka mukaan ukrainalaista Obolon-olutta on myyty Suomessa jo yli kolme miljoonaa tölkkiä ja että Obolon-Strong on tällä hetkellä Alkoin kaikken eniten myyvä ulkomaalainen olut.
Hienoa, että me suomalaiset oluenystävät olemme ottaneet Ukrainan tukemisen vakavasti myös tällä tavalla!
https://www.sttinfo.fi/tiedote/70659385/ukrainalaista-obolon-olutta-myyty-suomessa-jo-yli-kolme-miljoonaa-tolkkia
Hesarinkin teki aiheesta itsenäisyyspäivän alla jutun otsikolla "Suomalaiset tukevat Ukrainaa kaljatölkki kerrallaan" Venäjän suurhyökkäys pakotti ukrainalaisen oluttehtaan länsimarkkinoille, ja suomalaiset tulivat innolla apuun. Olutta pannaan Kiovassa, kun Venäjän ohjuksilta kyetään.
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000010868755.html - Anonyymi
Lauantain ja Ukrainan kunniaksi menee pari tölkkiä tätä saunan yhteydessä tänään.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944165
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.673421Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2022117Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73781
- 52756