Kotivakuutus, kuolinpesä

Anonyymi-ap

92v täti kuoli 5.4.2024. Asui yksin Sadon asunnossa. Asunnolla oli vain 3kk vanhat paperit. Sato edellyttää että on kotivakuutus.
Sato väitti ettei he tiedä mistä vakuutus otettu.
Nordea ei antanut tilitietoja kuin vasta 5.4.2024.
Soitettiin LähiTapiolaan, Tapiola väitti ettei sen nimisellä ole vakuutuksia kun tammikuussa kysyttiin. Maaliskuulla uudelleen kysyttäessä, Tapiola väitti ettei he voi antaa mitään tietoja. Jos olisivat lähettäneet postissa viestiä kuten pankit, olisimme tieneet vakuutuksesta.
Nyt kun saimme tiliotteet nähtäväksi, vakuutus maksettu LähiTapiolaan.
Vakuutusta ei voinut irtisanoa koska LähiTapiola on kieltäytynyt antamasta mitään tietoa.

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos vakuutus on maksettu, niin yleensä kun vakuutuksen ottaja/maksaja kuolee, yli maksettu osa pitää palauttaa pesään. Jos on maksettu pidemmälle kuin asunnon irtisanomispäivään asti. Fiksu vakuutusyhtiö kyllä palauttaa ylimääräset jos on ehditty maksaa. Samoin yli maksetut lehtilaskut ym. Pankkien, missä on ollut asiakkaana on ilmaistava nimetylle pesänhoitajalle kuolleen omaisuus ja pankkitiliotteet saldoineen, jotta se rahaliikenne/tilinpäätös houtuu loppuun ja pesänjaossa kaikille perillisille ei jää epäselvyyttä. Ja se kaikkein tärkein on verottaja, joka tarvii kaiken tiedon siinä perukirjassa ja liitteet. Ja sitten , pankkitiliä ei pidä sulkea, koska voi tulla vielä perikunnalle veronpalautusta ja sillon se tili pitää olla mihkä se maksetaan.
      Jos on kiinteistöomaisuutta ym. Niin tarkkana niissä sitten.

    • Anonyymi

      Kannattaa selvittää myös oliko edesmenneellä henkivakuutus. Ettei jää sen puoleen saatavia pimentoon.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      695
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe