Hei,
Jos toinen tyyppi ajaa auton ja hänelle lähtee kortti pois niin pystykö poliisit rekisterinumeron kautta tarkista että onko hänelle lähtenyt kortti pois vaikka hän ei ole auton omistaja eikä haltija?
Eli voiko poliisit tarkista kenelle kortti on tällä autolla lähtenyt pois?
Auton rekkisterinumero
18
564
Vastaukset
- Anonyymi
en tajua
- Anonyymi
Opettele nyt ensin kirjoittamaan ja vasta sen jälkeen ajamaan.
- Anonyymi
Jos autolla on ajettu kortti kuivumaan, on autolla ajavan paras varautua siihen, että auto on tarkkailulistalla, ja pysäytetään tarkastettavaksi tavattaessa liikenteessä.
- Anonyymi
Jep, esim. kaveriltasi on kortti lähtenyt syystä tai toisesta, ja lainaat hänen autoaan, niin voit olla jokseenkin varma, että sinut pysäytetään ja korttia kysellään, edellyttää toki sen, että poliisi tai skanneri näkee rekkarin
Anonyymi kirjoitti:
Jep, esim. kaveriltasi on kortti lähtenyt syystä tai toisesta, ja lainaat hänen autoaan, niin voit olla jokseenkin varma, että sinut pysäytetään ja korttia kysellään, edellyttää toki sen, että poliisi tai skanneri näkee rekkarin
Tuossa kai toisin päin. Eri kaverin autolla lähtenyt itseltä kortti ja nyt mietitään, onko kaveri erityistarkkailussa.
Pienillä paikkakunnilla varmaan on. Isommilla tuskin.
- Anonyymi
Ei ne sitä rekisterinumeron perusteella näe keneltä kyseisellä autolla ajaneelta on lähtenyt kortti. Näkee vain sen onko omistajalla tai haltijalla korttia.
- Anonyymi
Se oli joku tosi-tv missä kamerat oli poliisin kyydissä, jossa sitten tietokone piippas että edessä olevan auton omistajalta oli otettu eilen kortti pois. Pysäyttivät, oli eri kuski.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli joku tosi-tv missä kamerat oli poliisin kyydissä, jossa sitten tietokone piippas että edessä olevan auton omistajalta oli otettu eilen kortti pois. Pysäyttivät, oli eri kuski.
Ihan rutiinitoimintaa suomalaisella poliisillakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli joku tosi-tv missä kamerat oli poliisin kyydissä, jossa sitten tietokone piippas että edessä olevan auton omistajalta oli otettu eilen kortti pois. Pysäyttivät, oli eri kuski.
Kyllä juuri noin. Rekisterinumerolla he näkee onko omistajalla/haltijalla korttia. Ei sitä, jos kortti on otettu pois joltain muulta kyseisellä autolla joskus ajaneelta.
- Anonyymi
Jos ajan toisen tyypin autolla ilman korttia, niin mistä poliisi tietää kuka sitä autoa ajaa?
Siis ilman että poliisi pysäyttää ja kysyy kuljettajan tietoja.- Anonyymi
Jos ajat "toisen tyypin autolla ilman korttia" ja jos käry käy, niin kaverikin saa sakot, voi olla kaveruus "kortilla" sen jälkeen....
Poliisi ei näe sitä, millä autolla ajellessa on tyypiltä lähtenyt kortti kuivumaan, mutta toisin päin kyllä, eli millä autolla ei ole ajokortin omaavaa haltijaa.
Itse joku vuosi sitten kauhiasti ihmettelin sitä, että ajoin kortittoman kaverin omistamalla autolla tämän ajoja kuukausia, eikä poliisi kertaakaan pysäyttänyt.- Anonyymi
Sama tilanne kuin sinulla.
Meillä oli varmaan parikymmentävuotta auto vaimon nimissä, jolla ei ole korttia, eikä minua sillä ajaessa kertaakaan pysäytetty ajo-oikeuden tarkistusta varten. Anonyymi kirjoitti:
Sama tilanne kuin sinulla.
Meillä oli varmaan parikymmentävuotta auto vaimon nimissä, jolla ei ole korttia, eikä minua sillä ajaessa kertaakaan pysäytetty ajo-oikeuden tarkistusta varten.Tuli mieleen, että olikohan kummassakin tapauksessa villakoiran ytimenä se, ettei auton omistaja ollut rattijuoppo, jonka kortti on pantu kuivumaan?
Omassa tapauksessani auton omistaja oli perinyt auton edesmenneeltä puolisoltaan, ja kun ei yhteisiä lapsia ollut, niin hieno ja räväkän näköinen auto jäi orpona virumaan kortittomaan talouteen. Onneksi saatiin jo myytyä.- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
Tuli mieleen, että olikohan kummassakin tapauksessa villakoiran ytimenä se, ettei auton omistaja ollut rattijuoppo, jonka kortti on pantu kuivumaan?
Omassa tapauksessani auton omistaja oli perinyt auton edesmenneeltä puolisoltaan, ja kun ei yhteisiä lapsia ollut, niin hieno ja räväkän näköinen auto jäi orpona virumaan kortittomaan talouteen. Onneksi saatiin jo myytyä.Varmaan vaikuttaa onko kortti otettu pois vai onko sitä koskaan ollutkaan. Ja varmaan myös se onko kortiton omistaja aiemmin jäänyt kiinni kortitta ajosta.
- Anonyymi
On kuitenkin riittävä peruste pysäyttää, kysyä paperit ja panna huumeseulaan.
Jo ei sulla oo korttia saa auton omistaja rapsut ajoneuvon luovuttamisesta kortittomalle.
- Anonyymi
Ajelin aikanaan useasti kortin menettäneen autoa. Kyllä oli usein pilli suussa ja korttia kyseltiin.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1873076
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642626- 2032240
- 741886
- 1021793
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041509
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089