Tuleeko työpaikkoja ja saako lentokenttä oikeata käyttöä?
Mikkeliin Nato-esikunta
Anonyymi-ap
962171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Toivossa on hyvä elää sano lapamato.
Onneksi tämä lapamato on jo saanut jälkeläisensä levitettyä Toivon ulkopuolelle koko Suomeen.
Nyt on aika herätä kotiryssien suhteen. Kotiryssät on täällä kytistelleet jo pitempään ja soluttautuneet vaivihkaa sopiviin asemiin. Yllätytte kun naamiot lasketaan.
Tämä ei todellakaan ole vainoharhaista ajattelua!!
Kyllä se on, valitettavasti.
Suomi on saunojen maa.
Ja mikkeli on sekopäinen kaupunki.
Huutonaurua suomituraaneille, jotka joutuvat ukrainalaisten jälkeen nenäkansan puolesta toivottomaan lihamyllyyn.
En mä natoa hyväksynyt vaan veljeyden Venäjän kanssa.
Kuinka mikkeliläiset Mannerheimin patsaan sijainnista valittaneet, kuinka he tulevat nyt toimeen? Joutuvatko he nyt muuttamaan Mikkelistä? Avustaako kaupunki heitä muuttamisessa? Vai tarjotaanko heille henkistä tukea, nyt kun länsimainen liitto valtaa Mikkelin ja Neuvostoliitto pyyhkäistään lopullisesti pois heiltä?
On tämä tylyä toimintaa Mikkelin SDP:lle ja Vasemmistoliitolle, kuin märkä rätti kasvoille. Toipuuko Demarit ja Vasemmistoliitto tästä? Vai hakevatko he yhä Varsovan liiton jäsenyyttä?
Saattavat tänä päivänä venäjän lipojat löytyä kokoomuksen bisneseliitistä. Milloin naamiot riisutaan?
Bisneksiä häärätään törkeästä hyökkäyssodasta huolimatta. Raha ei haise mutta onko rupla kupla?
Venäläiset toivat tuloja Mikkelille aiemmin. Nyt täällä ollaan pississä kaiken kanssa. Ja vieläpä iloitaan siitä, että tähän kuihtuvaan kylään on jatkossa suunnattu ydinaseet..
On aika tarkistaa väestösuojat ja rakentaa uusia pommisuojia!
Mikkeli on kohteena takuuvarmasti jos tänne Naton esikuntaa tulee!
Käy kuten talvisodassa!
Kirjoitin toivovani ydinpommia yksiööni Siekkilään sijoitettavaksi. Viesti poistettiin sääntöjen vastaisena? Mitä sieniä ylläpidon edustajat ovat syöneet? Saisinko minä toivoa ihan mitä itse haluan? Vai päätättekö te, mitä saan haluta. Saanko haluta vaikka sotapelin? Vai onko liian raju toive? Vai pitääkö toivoa kukkapyyhettä? Toivon yhä ydinpommin sijoituspaikaksi yksiötäni Siekkilässä. Halailen sitä ja laulaisin sille ja silittäisin sitä aamuisin ja iltaisin.
Sie oot sekaisin ja sekoitat keskustelut. Toiseen keskusteluun vastasit ja siellä toiveesi edeöleen on. Nyt lisää kiljua naapariin siellä!
mikä vaikutus tällä ekotoriin huolestuttaa?
kohta äf35sia lentelöö eestass
Mutta sitä ennen pienet vihreät uhfot tarkkailee sua Nipponin kiikareilla.
Sori, mulla on sellainen, mutta en ole sellainen. Ja kyllä tänne tulee ihania ulkomaalaisia solttuja meille naisille, kun mikkeliläisistä miehistä ei ole yhtään mihinkään.
Tottakai tulee. On meillä hyvä ministeri 👍
Strategisesti huono sijainti!
Täysin venäjän Kalibr, Oniks ja Iskander risteilyohjusten kantaman sisällä ja lisäksi Venäjä pystyy hallitsemaan Itä-Suomen ilmatilaa 400km etäisuudelle Suomen rajojen sisäpuolelle S-400-ilmatorjuntaohjuksilla.
Itä-Suomessa sijaitseva Mikkelin esikunta vaatisi sataprosenttisesti varman ja tehokkaan ilmatorjuntajärjestelmän jotta se voisi sotatilanteessa toimia normaalisti ja sellaista 100% varmaa torjuntajärjestelmää ei ole olemassakaan. Elämme täysin erilaisessa maailmassa, jossa vihollinen voi vaikuttaa suurienkin etäisyyksien päähän, toisin kuin viime sotien aikaan jolloinka Mikkelissä oli esikunta.
Jokin Länsi-Suomen kaupunki olisi parempi sijoitupaikka. Esimerkiksi Tampereen Pirkkala josta hävittäjät muutamia vuosia sitten sirrettiin Kuopioon ja Rovaniemelle. Suurempi Tampereen kaupunki tarjoaisi upseereiden perheille ja puolisoille paremmat mahdollisuudet työllistyä ja käydä koulua, sekä monipuolisemmat puitteet harrastus ja viriketoiminnalle.
Mikkeliläistä pelottaa veli venäläinen.. 🤣
Faktoja vain.
Vanhoja päämajakaupunkiaikoja muistelemalla ei sijoitteluja nykyisin kannata enää tehdä. Maailma on muuttunut ja asejärjestelmät kehittyneet niistä ajoista. Mikkelin esikunnan tehokas toiminta olisi parhaimmillaankin kyseenalaista jatkuvan ympärivuorokautisen pommituksen vuoksi. Ja niiden välissäkin se olisi jatkuvan uhan alla. Tällainen ympärivuorokautinen uhka ei ainakaan mitenkään helpottaisi toimintaa. Ei kannata tehdä itsestään maalitaulua väärällä sijoittelulla. Etenkin kun kyseessä on asia johonka itse voi vaikuttaa.
Faktat saaneet mikkeliläisen pelkäämään veli venäläistä. 🤣
Ei mitään tekemistä pelkäämisen kanssa. Pelkkää järjenkäyttöä ja tosiasioiden myöntämistä.
Ei ole kumpaakaan näistä vaan media se on saanut sinutkin pelkäämään ystävällistä naapuriamme.
En vastusta esikunnan tuloa suomeen.
Uskon tämän, kun kannatat aggressiivista hyökkäysliittoa, joka haluaa uhittelemaan naapurimme rajan lähelle.
Eipä täällä kukaan ketään uhittele.
Kyllä se on tuo itänaapuri joka on mennyt Eurooppalaisen maan rajojen yli Ukrainassa.
Totta, ajattelin juuri samaa.
Ainoahan valtio joka hyökkäilee millon minnekkin on venäjä tuo tylsämielisten slaavien tyyssija
On syytäkin! .Veli venäläinen karkottaa meidät Alaskaan, Kielenä siellä on esim. SIPERIAN JUPIIKKI.
Marskin munat haisee museossa ja zelensky tullee kesällä nuuhkimaan niitä.😅😂
Juuri oli uutisissa, ettei mitään päätöksiä ole tehty. Ei tänne käpykylään mitään tule vaan joku kasvava ja pöhinärikas paikkakunta sen vie. Täytyyhän henkilökunnalle tarjota kunnollista vapaa-ajan toimintaakin.
Mikkeli ON pöhinärikas kaupunki! Katso vaikka huumausaine tilastoja pöhinän suhteen!
Kyllä vain.
Murmanskin sotilasalue saa oivallisen etupiirin kun vedetään raja Mikkelistä Kemiin.
onko tehty ympäristövaikutusten arviointi? eli YVA.
On. Mäkki saastuttaa luontoa asiakkaidensa välityksellä.
Sitte alkaa naiset tekemään lehtolapsia.
Mistä IL on tuon tiedon saanut, kuka sen on kertonut?
Jonkun aivopieru päässyt ilmoille ja IL kertoo sen suurena uutisena.
YLE uutisoi asiasta myös, matkiko YLE vaan Ilta-lehteä?
Ruotsikin on nyt Naton jäsenmaa ja aliesikunta,mikä lie voi
aivan hyvin mennä jonnekkin Ruotsin Västeråsiin.
Älkää nyt taas naurattako. Jos NATO:n pohjoinen alaesikunta tulee Suomeen, niin missään tapauksessa sitä ei saa sijoittaa suurimpien kaupunkien ja lentokenttien tuntumaan.
Mihin esikunta tarvitsee "suurkaupunkia ja suurlentokenttää". Päin vastoin...
Esikunnan paikaksi sopii erinomaisesti Lohtajan ampuma-alue Kokkolassa. Rauhallinen ja turvallinen sijainti. Erinomaiset liikenneyhteydet niin maalla, merellä kuin ilmassa.
Syväsatama, rautatie, valtatiet ja lentokentät "sopivan" lähellä. Matala Pohjanlahden ranta estää merivoimien käytön ml sukellusveneet, saati maihinnousun.
Ruotsin tukikohdat sijaitsevat lähellä. Ilmoitse vain "muutaman" minuutin päässä. Ja mikä tärkeintä. 1990- luvulla laatimani ohjesäännöt; kehittämissuunnitelma, leiriohje, vartio-, majoitus yms ovat edelleen voimassa, ja ne on käännetty englanniksi 25-30 vuotta sitten.
Terveisin Ilmatorjuntapäällikkö, Sotatieteiden Maisteri, Sotastrategi ja -taktikko...
EVP MOT
Mää käänsin bbc jenkeistä soomeksi ja siitä lontoon kautta ruotsiksi.
Tämä edellisen kirjoittaja siirrettiin ennenaikaisesti eläkkeelle puolustusvoimista. Kirjoittelee päivittäin tälle palstalle juttujaan ja ennustelee milloin euroviisuvoittajaa tai kertoo keksineensä turvavyöalkolukon sekä puualumiiniseoksen.
Siis joku sekopää joka kertoo kirjoittaneensa vartioohjesäännön 30 vuotta sitten ja se on käännetty oikein lontoon kielelle jonkun muun toimesta.
Ressu olisi voinut kirjoittaa mainitut asiakirjat vaikka venäjäksi ja saksaksi, puhumattakaan englanniksi ja ruotsiksi, mutta kun Puolustusvoimissa on palkattuja "kielenkääntäjiä" kymmeniä vailla työtä, hah hah haaa!!!...
JK On huomattava, että osa Ressun laatimista "diplomitöistä" ovat salaisia, tai jopa erittäin salaisia...
Tärkeintä olisi nyt puhdistaa esikunnan ympäristö Suomen puolustukselle epälojaaleista aineksista vihollisen mahdollisista ja jo värvätyistä yhteistoiminta-aineksista.
Siinä voit sinäkin kansalainen olla avuksi isänmaalle. Tarkkaile tapahtumia ympäristössä ja analysoi näkemääsi loogisesti. Kannattaa myös kirjata epätavallisia asioita ylös. Tiedustelun ammattilaiset voivat näistä osatiedoista muodostaa laajempia näkymiä jotka voivat uhata turvallisuutta.
analisoin kaikki koiran kakatkin, että onko varppina sitä miltä näyttää?
Kaksoiskansalaisille työpaikkaa tarjolla !
Maalitauluna.
Alkaa Hummereita liikkua kaduilla.
Hyvin toimii NATO Suomen itärajalla. Tänäänkin ruotsalainen tiedustelukone SVF680 on koko päivän uutterasti sahannut itärajaa Porvoon ja Inarin väliä. Vihollisen metkut paljastuvat kyllä. Jotain niillä aina on mielessä vaikka voissa paistais.
Loppuu juvan ukon lällättely
Juvan ukko junanvaunuun ja vainikkalassa vauhtia.
Ja se dosetti mukkaan.
Tykin piippuun ja ampuu juvan ukko ja desantti rajan yli,siinä vasta mainilan laukaukset kun sortavalan kauppahallin katon läpi rytkähtäät.
Kiihkoputinisteja ahdistaa tämä ilouutinen
NATOn lentokenttä.ei tarvitse kaupunki maksaa tyhjästä kentästä
Ihanaa jos tulee ulkomaisia sotapoikia tänne Mikkeliin! Kyllä meille niille tarvetta on!
t: Tyttö Mikkelistä, tykkään
Kourallinen keskitason upseereita.
Ei se mikään sotilastukikohta ole.
Pieni esikunta, eli lähinnä upseerikerho.
Eli ihania ulkomaalaisia solttuja meille naisille. 🥰
Et sinä ole naista nähnytkään!
Tämän päivän lehdet kertovat, että satoja sotilaita tulee Mikkeliin. Mihin tänne, Karkialammellekko? Asuntojen hinnat sen kun laskee, ja väki pakenee.
Karkialammen vanha ja homeinen rakennuskanta poistettu sotilaskäytöstä jo vuosia sitten.
Ilman kymmenien miljoonien uudisrakentamista ei ole mitään tiloja joihinka voisi asettua.
Eikös se Mikkeli olekin aivan joutava kaupunki Venäjän ensi-iskun kohteeksi.
Vai?
Kyllä. Tässä olet täysin oikeassa. Eikä pelota. Ei sitä tajua edes, kun kaupunki maan tasalla ja henki lähtee.
Niinpä. Joutava, kieroja savolaisia täynnä.
Onhan siellä lentokentällä käyttöä kun aikuiset miehet leikkii radio-ohjattavilla lentokoneilla aina välillä. Siinähän ne tärkeimmät.
Puttee ei kiinnosta paskanvertaa mikkeli, putte o jo osoisttanu mahtinsa, Ukraina tulee hävimään sodan, ja samalla länsimaat ja nato tulee nöyryytetyks. Suomessa iskee muualla ku tänne tuppulaan jolla ei ole mitään merkitystä.
"putte o jo osoisttanu mahtinsa" Salli mun nauraa🤣🤣 Pelkkää epäonnistumista epäonnistumisen perään. Ja tämä on tietenkin asia mikä huolestuttaa koska se tekee Venäjästä epätoivoisen ja epävarman. Tätä epävarmuutta yritettään kokoajan korjata nostamalla panoksia. Jokainen joka on pokeria pelannut niin tietää että pluffista jää kiinni jossain vaiheessa, koko ajan ei voi vain nokittaa..tai voi, mutta se ei pääty hyvin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1401e883-2489-4846-a08c-7d990f90c52f
Putin vertaa itseään jo Jeesukseen. On ukko sen verran pehmeässä kunnossa että mitä vain on odotettavissa, ihan mitä vain...
Ensimmäisenä on Jumala, sitten Putin ja vasta Putinin jälkeen tulee Jeesus.
Kunnia siis Venäjälle! 🇷🇺
Ensin on Volodymyr Zelenskyi,.sitten Jumala, Jeesus ja heidän palvelusneito vladimir "pikkukikkel" putin mekko päälläään.
Näin ukrainan kannattajat harhoissaan kuvittelevat ja samalla käpykranaatteja mehtässä väsäävät.
Vihollinen kuuntelee!!!
Ole valpas! Vihollinen on soluttautunut jo.
JOKO TÄÄÄ..... NATO.. KIIIIMA...LASKEE.....EI SE TÄNNE TULE .
Luepas tämänpäivän lehtiä.
Minua se kuuntelee vessänpöntön kautta! 🚽
Vihollinen katselee ja merkitsee koordinaatteja!
Jälleenrakennustöitä riittää sitten sodan jälkeen.
miten tämä edes liittyy ekotoriin?
ihan kummallista puhua jostakin nato-tukikohdasta, ekotori on mikkelissä natoakin merkityksellisempi
Tuota, et nyt ole oikein kartalla. En kyllä ole uutisoinnissa huomannut mitään naton tukikohtaa olevan suunnitteilla mikkeliin. Voi olla omassa pääkopassasi muodostunut moinen asia.
Uusi nato-esikunta naamioidaan ekotoriksi. Kenraalia ja amiraalia pienemmät kihot on olevinaan pihamiehiä. Käkkäräpäinen on suuri päällikkö eli paikan pomo ja istuksii sisätiloissa hehkeiden sihteerien ympäröimänä ja silloin tällöin näykkäisee isotissisen nännykkää silleen hellästi.....
Ok-talojen hinnat on noussu. Siis laadukkaampien torppien hinnat.
Ameriikkalaisille pitää olla kahen auton talli ja uima-allas ja valokuitunetti.
Myös saahaan tänne kuulemma ydinpommikin esikuntaan. 😍
Ja ihania ameriikkalaisia myös. 😍😍
Myö mennään tyttöporukalla jalat levällään toivottamaan ne tervetulleiksi tänne. 😍 Loppuu se puutteessa eläminen vihdoin.
Vekarajärvi tai Lapperanta varteen otetava vaihtoehto?
Mitkään itäiset kaupungit eivät ole varteenotettavia vaihtoehtoja.
Pori
Iisalami.
Saahaan Norfolkista Mikkeliin oikia sotilasjohtajakin taas pitkästä aikaa.
https://img.ilcdn.fi/aVUSECDUq-DWUEfAftbvEu68_EI=/full-fit-in/920x0/img-s3.ilcdn.fi/7617c66f7cef0baede045a6828aace3742121894acc6cc04b39b70a981fdf930.jpg
Eikös tuo ole kulttuurista omimista? Eli nykykäsityksen mukaan rasismia?
Tsunami tuli kylään. Se näkee ken tietää.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010673378.html
Tsunamisale järjesteli kaikki suomalaiset kuolemanvaaraan. Tarpeettomasti.
PORI olisi tukikohdalle hyvä paikka.