Tilastotietoa:
"Kela maksoi asumistukia ja perustoimeentulotukea asu-mismenoihin vuonna 2021 yhteensä 2,6 miljardia euroa."
Hirmuinen summa rahaa ja kenen taskuun kaikki nuo rahat menevät?
Mökin eläkeläis ukko ja akka ei saa muuta kuin isoja sähkölaskuja, eikö nuo asumistuet voi lakkauttaa, muuttakaa eläkeläiset kerrostalo asunnoista tänne metsään asumaan.
"Kela maksoi asumistukia ja perustoimeentulotukea asu-mismenoihin vuonna 2021 yhteensä 2,6 miljardia euroa."
Hirmuinen summa rahaa ja kenen taskuun kaikki nuo rahat menevät?
Mökin eläkeläis ukko ja akka ei saa muuta kuin isoja sähkölaskuja, eikö nuo asumistuet voi lakkauttaa, muuttakaa eläkeläiset kerrostalo asunnoista tänne metsään asumaan.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Anna mun kaikki kestää! Olipa taas typerä kirjoitus!
Miten metsään muuttaminen parantaisi eläkeläisten tilannetta? Ei kai siellä maaseudullakaan voi ilmaiseksi elää ja asua?
Asumistukien saajista valtaosa yleisen asumistukea joulukuussa 2021 saaneista ruokakunnista oli joko opiskelijaruokakuntia (42 %) tai työttömiä (35 %).
Sinäkö lopettaisit noilta ihmisiltä asumistuen kokonaisuudessaan?
Ei kun eläkeläisiltä ja työkykyisiltä lapsettomilta leikkaisin asumistuet.
Silloin eläkeläiset ja työkykyiset lapsettomat aikuiset olisivat samalla viivalla.
Lapsellisten perheiden asumistukia ei pidä leikata.
"Eläkkeensaajan asumistukea maksettiin 647 miljoonaa euroa, ja sen osuus Kelan asumistuista oli 28,5 %"
Miten ihmeessä voit rinnastaa eläkeläiset ja työkykyiset lapsettomat aikuiset toisiinsa? Pienituloiset eläkeläiset tarvitsevat kyllä asumistukensa. Tuosta toisesta kohderyhmästä voidaan osittain olla samaa mieltä, mutta työkykyiset lapsettomat aikuiset- ryhmä pitää sisällään opiskelijat, työttömät jne. eli poistaisit siis asumistuen heiltä kaikilta?
Polarisoida yritti.
"Lapsellisten perheiden" tukia ei......
On taas persu vajakki asialla. Opettele kirjoittamaan.🤣🤣🤣🤣🥸🥸🤮
Onko mahdollista että työssä käyvälle yksinhuoltaja äidille maksetaan asumistukea, joka asuunut vuokralla? Kotannu lapsilisät, yksinhuoltaja lisät ja elatusmaksut!!
Ilkeääkin vielä valittaa...
Perseet ovat alamäessä. Purra on peräsimessä.
"Pienituloiset eläkeläiset tarvitsevat kyllä asumistukensa."
Kaikille pienituloisille eläkeläisille pitää maksaa tasasuuruista asuntotukea riippumatta siitä asuuko vuokralla kerrostalo asunnossa vai homeisessa mökissään metsän keskellä ummen takana tai sitten ei makseta ollenkaan asuntotukea yhdellekkään eläkeläiselle.
Yhdellekään omistusasunnossa elävälle ei senttiäkään asumistukea!
Noin se yrittää saada hoitokoteihin.
Hoitokotihan se on halvin asumismuoto!😆😆😆
Miten voi olla mahdollista, että samoilla eläketuloilla omassa mökin rähjässään asuva eläkeukko saisi Kelan asumistukilaskurin mukaan asumistukea vain 17,82 euroa kuukaudessa mutta muuttaessaan asuntokulanssin vuokra-asuntoon vuokralle saisi asuntotukea 286,45 euroa kuukaudessa?
Omassa mökissä on halvat asumiskustannukset kun rahan puutteessa ei pysty päälle kaatuvaa hökkeliä remontoimaan.
Ei ollenkaan haittaisi vaikka 10 000 euroa vuodessa asumistukea saisi.
Eli kateus on syynä! Yhdellekään omistamassaan asunnossa elävälle ei pidä maksaa asumistukea
Samalla kun sähkönhinta pumpsahti
Se olisikin hyvä jos kaikille pienituloisille omakotilaisille maksettaisiin 10 000 euroa vuodessa remonttirahaa joka olisi kodin kunnostuksiin käytettävä.
Jos ei käyttäisi niin raha perittäisiin korkoineen takaisin.
.
Suomessa on vuosikymmeniä ollut varaa maksaa rakennustyöväelle joutilaana makaamisesta ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa.
Rakennusväki on maannut talvet kortistossa ja laiskistunut.
Tuo kortistossa makaaminen ja laiskistuminen on asia josta ei ole saanut kirjoittaa eikä puhua.
"Eepä tässä hättee, anssipäevät on täännä ja piäsöö tuasj viijekssaaks päeväks liiton rahoella huiloomaan"
Semmoisia selityksiä anssilaisilta kuulin.
500 päivän ansiosidonnaista maksetaan ainoastaan yli 58 vuotiaille.
Elä selitä, kuinka pitkään anssia maksettiin 500 työpäivältä kotona makaajille!?
Oliko se Sipilän hallitus joka kotona laiskistuvia alkoi herättelemään.
Oli ammattisuojat ja kaikki, ei ollut pakko rakennusanssilaisen risusavottaan lähteä, eikä kananmunia keräämään Ökylän kanalaan.
Koskaan en niin helpolla päässyt elämässäni kuin rakennusalan anssilaisena.
Talvet sai kitata olutta, tehdä kuppia Tapiosta, nysvätä tietokoneella vaikka aamuun asti.
Oli semmoista peräkamarin aikuisen pojan elämää
Työtön, työtön, työtön, työtön. työtön!
Ei tarvinnut navetalle nousta viideltä, eikä päiväksi savotalle mutta rahaa tuli tilille.
Ja töissä ollessasi palkka oli paska ja eläke vielä surkeampi. Voi teitä tolloja amispojuja! Sääliksi käy!
"Ja töissä ollessasi palkka oli paska ja eläke vielä surkeampi. Voi teitä tolloja amispojuja! Sääliksi käy!"
Haista sinä laiska vi##u! Ruokaa sinulle tuotettiin navetassa ja pelloilla.
Mutta 90-luvun puhdistuksissa teiltä onnistui se mistä vuosikymmeniä olitte räkyttäneet.
Tuli pakon edessä kokeiltua teidän palkkatyöväen elämää, niillä palkkatuloilla ja ansiosidonnaisilla pystyttiin maksamaan kaikki maatilan, metsän, peltojen, rakennuksien, koneiden ja laitteiden hankintaan otetut lainat pois.
Vielä oli varaa ryypätä ja vetää kaksi askia tupakansavua päivässä keuhkoihin.
Muisti vain työpäivinä herätä ja ajaa työmaalle väppäilemään kello 15:30 asti vailla mitään vastuuta mlstään.
Työnantaja kantoi vastuut ja huolet.
Hihhii! taanoin lypsytilalinen vinku kun ei itselleen pystynyt vielä palkkaa laskemaan vaikka kantturat lypsi miljoona litraa maitoa vuodessa? Lehdessä oikein asiasta märisi...
Noille peltopelleille on maksettu tukiaiset ja ansiosidonnaiset, siltikään ne vässykät eivät pärjää. Tyhmiähän ne ovat 🤣🤣🤣
Vaikeinta rakennustyömailla oli sopeutua hitaasti kävelemään ja hitaasti tekemään.
Suurin ongelma oli saada työpäivä kulumaan.
Työnantaja maksoi verotkin ja
palkka tuli tilille joka toinen viikko..
Eikä eläkemaksuistakaan tarvinnut huolta kantaa.
Huoleton on hevoseton poika.
Kannattaisiko palkkatyöväen kokeilla joskus elämää yrittäjänä?
"Noille peltopelleille on maksettu tukiaiset ja ansiosidonnaiset, siltikään ne vässykät eivät pärjää. Tyhmiähän ne ovat 🤣🤣🤣"
Hyvin pärjäsin rakennustyömailla juotosbetoni ämpärin kantajien ja naulan hakkaajien porukoissa ilman maataloustukihakemuksien täyttöä.
Taitaa olla jo 24 vuotta aikaa siitä kun viimeisen kerran EU-maataloustukihakemuksen täytin.
Tili riitti viinaan, tupakkaan ja sättiin.
Lisäksi pääsin eroon maa ja metsätalouden veloista.
Te palkansaajat taidatte niitä tyhmiä olla?
Mikä parasta, nyt olen päässyt eroon myös viinasta ja tupakasta.
Viinasta ja tupakasta puheenollen, moni pienituloinen eläkeläinen sauhuttaa sätkää ja kittaa keskaria tai viinaa. Käyttäisivät nekin rahat ruokaan.
Noh, jos tykkää paskoista töistä pienellä palkalla, niin mikäs siinä.
Melko moni tykkää paskoista töistä, ajaa 40 vuotta kylmille holveille ja hikipajoille edes yrittämättä mitään muuta.
Tykkään metsätöistä, hyvin hoidettu metsä näyttää hyvältä.
Nuorena kokeilin talvisin myös metsurin ammattia, kokeilin kuinka monta kiintokuutiota kaadan, karsin, katkon ja kasaan päivässä, viikossa, kuukaudessa ja yhdessä talvessa.
Kun täytin 25 vuotta niin kaikki tuo oli kokeiltu, vaikka metsurikoulut oli käyty, ammattilaisten otteet palstoilla nähty, kasaus jätetty ja hakkuutekniikka hiottu niin pino ei kasvanut, oli aika vaihtaa lajia.
Ei oikesti kiinnosta sata vuotta vanhat muistelot.
Se on se riippuvuus. Siitä on vaikea päästä eroon.
Vaikka se tuo mukanaan monenlaista kurjuutta.
Se on nähty monen kohdalla.
"Ei oikesti kiinnosta sata vuotta vanhat muistelot."
Mitkä vi#un sata vuotta vanhat muistelot?
Onko ihminen muuttunut paremmaksi sadassa vuodessa?
On aivan oikein, että nuoret kyvykkäät ihmiset leikkaavat joutilaiden etuja ja siirtävät säästöt omille pankkitileilleen
Yhteen kerrostalo kaksioon sopii asumaan kuusikin eläkeläistä tai lapsetonta työtöntä, eikä jokaiselle tarvitse maksaa 300 euroa kuukaudessa asumistukea omasta vuokra-asumisesta.
Ne rahat mitkä eläkkeisiin indeksijäädytyksiä tekemällä ja eläkkeiden verotusta rajusti kiristämällä säästyvät kertyvät yhteiseen kassaan lisäämään nuorten ja työkykyisten kulutusta.
Pienituloisissa eläkeläisissä on suurin osa etuuksensa tarvitsevia ilman mitään leikkauksia. Monet kituuttavat kun rahat pitäisi riittää ravintoon ja lääkkeisiin asumiskulujen lisäksi ym. Monella varat ei edes riitä kattamaan kaikkea ja moniko edes jaksaa tai osaa hakea toimeentuloa? Sitten on osa niitä jotka pyörittää sätkää ja juo keppanaa ja valittavat eläkkeensä pienuutta. Ehkäpä vielä rahapelitkin on kuvioissa ja jokainenhan tietää että se on koukuttavaa. Ihannehan on että jokainen tulisi toimeen sillä mitä on omilla ansioillaan. Yhteiskunta muuttuu koko ajan ja siihen on vain sopeuduttava.
Eläkeläiset eivät tarvitse vihreitä niittyjä, juominkeja, syöminkejä eikä naiminkeja.
Pysykööt kotonaan, naapureita ja lintuja voi tarkkailla ikkunasta ja kuunnella Sandelsia juomatta sitä, juo vettä janoon.
Niinhän sitä luulisi että omasta Ikkunasta voi tarkkailla lintuja ym. maailmanmenoa niin kohta valitetaan että kytätään ikkunasta. Tämä on tosi usko tai älä.
Ajatellaanpa kuinka suuri säästö saadaan jo energian kulutuksessa kun yksin asuvia ihmisiä tiivistetään asumaan useampia samaan karsinaan?
Iisalmessakin saa puolet ja ylikin kerrostaloista taputella maan tasalle
Kun ajattelen omaa mummoa, ei hän hötkyillyt minnekkään, kirkossa, seuroissa, häissä, hautajaisissa, ristiäisissä kävi ja omien lastensa lapsia hoitamassa.
Ei juonut, ei polttanut eikä persettään heputtanut.
Eläkeläiset eivät ole edes maksaneet omia eläkkeitään, vaan me työssäkävijät maksamme ne.
Kyllä minä ainakin 40v maksoin eläkettäni,ei niitä muitten tililtä otettu.montako vuotta olet töitä tehnyt?ja kuka se sinun eläkkeen maksaa?joku toinen työssäkävijä?oletko varma!?
Tässä jälleen faktaa, eikä mitään mutua!
Yksi yhteiskuntamme sitkeimpiä myyttejä on se, että suomalaiset olisivat maksaneet tai säästäneet omat eläkkeensä itse.
Suuri osa nykyisistä eläkeläisistä on toki maksanut eläkemaksuja koko työuransa ajan, mutta maksut riittävät kattamaan vain pienen osan heidän saamistaan eläkkeistä.
Vuosina 1940–1950 syntyneet suomalaiset saavat keskimäärin neljä euroa eläkettä jokaista maksamaansa eläkemaksueuroa kohden, eli he ovat ”maksaneet” omista eläkkeistään neljäsosan.
Luvut on laskenut Eläketurvakeskus (ETK), joka on summannut yhteen kunkin ikäluokan elinkaaren aikaiset eläkemaksut ja eläke-etuudet.
Eläkemaksut menevät nykyisille eläkeläisille
Tämän päivän eläkeläiset maksoivat palkoistaan huomattavasti nykyistä pienempiä eläkemaksuja, sillä heidän edeltäjillään ei ollut kummoisia eläkkeitä – eläkejärjestelmä kun pystytettiin vasta 1960-luvun alussa.
Nykyeläkeläiset olisivat maksaneet vieläkin pienempiä maksuja, jos heiltä ei olisi kerätty pientä siivua ”ylimääräistä” rahaa eläkerahastoihin, joiden tarkoituksena on tasata maksupainetta tulevina vuosikymmeninä.
Oikein hellyttävää on lukea kuinka ay-liikkeen ja elinkeinoelämän päättäjät yksissä tuumin pohtivat miten eläkkeitä pitää leikata niin ettei omien taustaryhmien eläkeläisten etuja poljeta, ei ainakaan kovin paljon.
"Oikein hellyttävää on lukea kuinka ay-liikkeen ja elinkeinoelämän päättäjät yksissä tuumin pohtivat miten eläkkeitä pitää leikata niin ettei omien taustaryhmien eläkeläisten etuja poljeta, ei ainakaan kovin paljon.".
No nyt on yhteinen mörkö.
"Eläkeläiset eivät ole edes maksaneet omia eläkkeitään, vaan me työssäkävijät maksamme ne."
Vitu#ullako sinä omat eläkkeesi maksat!?
Paljonko saat eläkettä jos jo ensi yönä joudut eläkkeelle?
Ei siinä ole mitään vittuilua, vaan se on faktaa, että eläkeläiset eivät ole omia eläkkeitään ansainneet. Mutta silti, jos heidän ansaitsematomiin etuuksiin yrittää joku puuttua, alkaa helvetinmoinen itku. Hävetkää vanhukset!
Oma eläkekertymä on tällä hetkellä reilut 4000 euroa kuukaudessa ja eläkkeelle jäädessäni se on 7538 euroa.
Ajattele pientilan emäntää jolla ei nuorena tyttönä ollut mahdollisuutta opiskella koska vanhemmilla ei ollut varaa kouluttaa lapsiaan.
Nuorelle tytolle oli kansakoulun jälkeen vain piian paikkoja tarjolla, emäntäkoulun nuori tyttö kävi
Nuori tyttö kohtasi tansseissa pientilan nuoren isännän, tekivät yhdessä monta lasta ja lisäsivät lehmiä navettaan, rakensivat ja laajensivat maatilaa. Velkaakin kertyi.
Nuori emäntä hoiti eläimet, vanhukset, auttoi kyläläisiä, ohjasi lapsensa opintielle hyviksi kansalaisiksi.
Sitten tuli 90-luku, opiskelu hoitajaksi, sen perään vanhuus ja tonnin eläke, siitä leikatkaa!
Sillä isäntä kävi päivätöissä ikänsä maataloustöiden lisäksi,oli vähän aikaa eläkkeellä ja kuoli. Emäntä saa leskeneläkettä puolet isännän eläkkeestä,eli ainakin 1.5-2 tonnia eläke kuussa. Ja tuskimpa on talovelkoja ym,metsää myyty ja rahat pankissa.
Miksi mun pitäisi ajatella jotain pientilan emäntää?
Hän on ratkaisunsa elämässään tehnyt ja sillä siisti. Ei voi syyttää, kuin itseään.
Tämä ahneuden ja ylpeyden aika päättyy pian, nauttikkaa siitä nyt ja pyörittäkää kuntosalilla muokattua persettänne.
Näinhän se on lihan puhuessa että pistetään lihoiksi.
Kansanedustajat saavat palkkansa verottomana. Eläkeläiset joutuu maksamaan verot pienestäkin eläkkeestä. Helppohan se on poliitikkojen verotusta nostaa, kun ei itse tarvi talkoisiin osallistua.
Het kaksi asiaa väärin. Kansanedustajat eivät saa palkkaa, vaan palkkiota. Kansanedustajan palkkio on veronalaista tuloa. Lisäksi heille voidaan maksaa kulukorvauksia, jotka ovat verottomia.
Kannattaisi selvittää tosiasiat ennen oksentamista!
Sitten saivat "sopeutumiseläkettä"kun putosivat pois,se muutettiin "sopeutumisrahaksi"ja siitä rahasta ei voi leikata kun se ei ole ns "eläkettä".Kieroo porukkaa!
Ja taas meni väärin.
Ansio- ja pääomatulot pienentävät maksettavaa sopeutumisrahaa.
Jos edustajantoimi on kestänyt vähintään yhden vuoden, sopeutumisrahan kesto on enintään 365 päivää. Vähintään seitsemän vuoden jälkeen sopeutumisrahan kesto on enintään 730 päivää ja 15 vuoden jälkeen etuuden kesto on enintään 1 095 päivää.
Jos saaja on sopeutumisrahan päättyessä täyttänyt 59 vuotta, etuuden maksamista voidaan jatkaa 65-vuotiaaksi.
Seuraavaksi kirjoittanet taas kateuksissasi jonkun höpöhöpö- viestiä, joka ei liity edes tähän asiaan mitenkään.
Ihanko tosi? Kovin näytäti kyttäävän mitä kukakin kirjoittaa. Ymmärsitkö tän keskustelupalstan pointin?
Sieltähän se tulikin.
"Ei oikesti kiinnosta sata vuotta vanhat muistelot."
Sen uskon, haluasin nähdä sinut ja kuulla minkälainen pinonkasvattaja sinä olet 4000-7800 euron eläkkeinesi?
Lie ollut jo paljon juttua Iisalmen Sanomissa ja Savon Sanomissa sinusta.
Vi#unko järkeä keihästäkään on heittää loppu elämää jos yhden kerran nuorena on saanut kepin lentämään 90 metriä?
Mitä ihminen saavuttaa vaikka kulkisi 40 vuotta betonimestareilla betonin pölyisiä muotteja koputtelemassa
Eipä sitä tarvitse olla lehdissä, kun kieltäytyy kauniisti lehtijutuista ja pitää matalaa profiilia. Tuollaisiin eläkkeisiin pääsee, kun ansaitsee tarpeeksi hyvin ja riittävän pitkään.