Persut onnensa kukkuloilla, kun ajavat Tikkamäen alas. Oletta te pöljää sakkia
Joensuun keskussairaala ajetaan alas
Anonyymi-ap
65822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Ei sitä kokonaan ole tarkoitus ajaa alas, pelkkä erikoissairaanhoito loppuu. Sinne jää vielä terveyskeskus.
(( PETOSJYTKY !! ))
Kalliit investoinnit v1988 alkaen hölmöyden huippu.
Saivathan yrittäjät huijattuja miljardit tehden kansalle lisää velkaa.Nyt senkin maksaa kaikki veronmaksajat.Ymmärsin yskän heti mutta ei kukaan muu. Vuosikymmeniä on eletty salatussa tynnyrissä jossa mikään ei toimi.Tehtiin jopa kuntaliitokset joihin hukattiin rahamme ja säästömme turhaan. Puolueväki elää omassa maailmassaan tarkoituksena vain huijata.Estivät uhkauksin kansaa edustavien ehdokkaiden pääsyn valtaan. Nyt ne tekevät kaikkensa jotta saisivat aikaan sodan joka peittäisi kaikki jäljet tapahtuneista asioista. Keskussairaala oli koko ajan kulissi joka oli rahanpesua varten. Sairaat joutui heitteille kun ei saatu kunnon lääkäreitäkään. Tiesivät kai hyvin pelin hengen. Niin minäkin.
Kiinni vaan kaikki sieltä. Vähemmän on Putinilla hallittavaa
Tykkäät näköjään tehdä käpylehmiä.
Siunsote yhdessä Karelia ammattikorkeakoulun kanssa on alkanut kouluttaa 30 venäläistä hoitajaksi. Tarvitseehan putinin hallinto hoitajia. Riveria huolehtii venäläisten ammatillisesta koulutuksesta, ei koske koulutusleikkaukset, eikä aikuiskoulutustuki leikkaukset näitä venäläisten koulutuksia.
Ei tietenkään ja myanmarista ja muualta hilataan suurtyöttömyysalueelle hoitajia ja opiskelijoita.
V mikä sirkus missä tirehtööri
Parikymmentä vuotta Putinin tutustuttua länsimaiseen demokratiaan , hän oli yllättynyt, miten helppo täällä on lahjoa päättäjiä.
Uskotaan mutua ja huhua...
Panikoikaamme!
Niinku koko ajan niinku persut ja persut niinku. Taitaa niinku persut olla niinku jollekkiin niinku pakkomielle niinku.
Purra leikkaa eläkkeet. On nämä persut pöljiä
Missä niin on päätetty? Ei ole päätetty eläkkeiden suhteen yhtään mitään.
Vasureilla valheelliset huhut ovat normaali keskustelutapa.
Tuollahan eduskunnan täysistunnossa just purra huuta pärstä punasena, että pakko puuttua eläkkeisiin ja sairaaloiden toimintoihin.
Ei ne mitään huhuja ole, herätys tollo
On siellä hallituksessa muitakin päättämässä kuin Purra.
Kyllä se pääministeri kuitenkin sanoo milloin on pelut pieniä.
Orpo sanoi juuri ettei eläkkeisiin puututa, koska halutaan säilyttää luottamus vakaaseen eläkejärjestelmään.
Minkä Purra sille mahtaa, ihan sama mitä hän haluaa kun ei taida juuri puoltajia olla? Huhujahan nuo leikkausjutut ovat siihen asti kun päätökset tehdään, joten älkää viitsikö vouhottaa.
17:12:15 Älä yritä.. ei yksinkertainen persu ymmärrä kuitenkaan.. Olkaamme onnellisia siitä, että vessapaperi on sentään kaksinkertainen... "virn"
Riikkako yksin päättää mistä leikataan?
Pitääkö komukat Purraa Suomen diktaattorina...? 🤣🤣
Miten hän on ansainnut suuren kunnioituksenne?
No eihän nyt toki, kyllä me ymmärrämme aivan hyvin että Riikka poloinen on vain kokoomuspolitiikan etäpääte, mutta tarpeellinen ja hyödyllinen idiootti heille kuitenkin.
Juttiita nii
Taitaa tuo kokoomuksen urpo istua tahtia heiluttamassa ja kertomassa linjat
Jos niin ikävästi kävisi, että Tikkamäeltä lakkaisi julkinen toiminta, niin Orpo persuineen pakkolunastaisi kiinteistöt valtiolle ja lahjoittaisi ne yksityisille pörriäisille. Siellä liehuisi monenväriset yksityisten firmojen liput eikä sinne köyhillä olisi asiaa.
Mäelle ei ole vuosiin ollut asiaa koska puolueet tyrivät tulevaisuutemme. Ensin N-liiton takia,sitten EUn ja lopuksi Naton.Otan osaa. Mahtaako enää haudankaivuukaan toimia? Puolueiden takia Suomi on kuin kölitön laiva myrskyssä.
Kokkareet ja persut Suomen tuho !
Kristilliset siunaavat haudan lepoon !
Vihervasurit olisivat vieneet Suomen jo Kreikan tielle ja EU-menettelyyn.
Sitten ei olisi ollut enää kenelläkään kivaa...
Eikös se olisi ihan hyvä tilanne jos joutuisimme johonkin EU:n holhouksen alle. Silloinhan meillä olisi niin oppositiolla kuin hallituksellakin yhteinen vastustaja. EU:stahan meitä jo nytkin holhotaan ihan enemmän kuin tarpeeksi.
Eli antaa palaa, nouseehan tuhkasta Fenix-lintu...?
Venäjällä uskotaan juuri tuohon puhdistavaan tuhoon ja uuteen nousuun.
18:32:37 Olipa hyvä, että kerroit niille, että Tikkamäki sen teki... Hei haloo... Onkohan kaikki inkkarit kanootissa... Etpä ymmärrä kuitenkaan, anti olla.... ; )
Oletkos koskaan pohtinut omaa ymmärryksentasoasi...?
Isompi, kuin sinun kengännumerosi ja omasi äo... Joko olet vaihtanut katumaasturi peniksenjatkeeseesi kesäkumit..?
Bemarit on ihan parhaita.
Kyllä sen tekivät Kepu ja demarit,Nyt myös Kokoomus josta ei ole valtion hoitajaksi. Jotain vikaa on koulutuksessakin kun kaikki puolueet tekee samoja virheitä.
Juuri EUhan on Suomea holhonnut koko ajan ja sen syytähän kaikki menetykset on. Puolueet eivät uskoneet ollenkaan varoituksia Keskupankista joka tuhosi Euroopasta kaiken työn ja muutti rahamme veloiksi.Tähänkin Suomen omat puolueet antoivat luvan ja valehtelivat meille pötyä. Kuten biljoonaelvytys ja nollakorko joka vieläkin tuhoaa rahamme loppuun pankeissa inflaation vuoksi.Eikö kansa vieläkään ymmärrä asioita vaikka on joutunut täydellisen petoksen uhriksi.
Uskotko satuja vieläkin? Eikö tämä tilanne jo osoita kaiken valtapuolueista?
Totta
Kuopiosta tulee Savo-Karjalan keskussairaala.
Tästä johtuen Joensuu Kuopion tie pitäisi olla maakunnan kärkihankkeita, matka-ajasta saisi nopeasti 30 minuuttia pois ja eikä olisi matkana enää juuri mitään.
Mutta 15 minuutin ajansäästö Turku-Helsinki välille on paljon tärkeämpi. Ja siihen menee vain pari miljardia.
Kepun miljonäärit ehtivät viime tingassa apajille.Onneksi olkoon. Nyt edessä' paikan vaihto. Seuraavaksi Etuoveen tulee huutokauppailmoitus koko Mäestä . Kukaan ei tarjoa mitään miljardeilla korjatuista hulppeista rakennuksista jotka mätänevät käsiin.
No pitäähän minuutti petterin päästä tuheron makuun nopeammin
Aika sankari oot, jos Joensuun keskussairaalan lopetat.. Ei lähimailla sairaalaa sitten.
Kuntien arvauskeskuksia siellä täällä jäljellä.
Enpä usko kyllä noin pöljään juttuun, eikä varmasti moni muukaan. Juuri tehty iso ja kallis remonttikin.
Tv: vakioasiakas Joensuusta...
Hei Vakioasiakas Joensuusta
Juurikin kaltaistesi takia tilanne on tukala. Niin rahoituksen kuin toiminnan suhteen. Voinen kuvitella, että kuulut suuriin ikäluokkiin. Suuret ikäluokat ovat jättäneet oman osuutensa laittamatta terveydenhuoltoon, koska jo vuosikymmeniä sitten on huomattu ettei ihmiset enää lisäänny samaan tahtiin kuin sodan jälkeisinä vuosina.
Eli tämä kaikki on äärettömän huonoa politiikkaa kymmeniltä vuosilta. Lisäksi suuret ikäluokat tulevat kuormittamaan Suomea pitkän aikaa ja koska heitä on paljon on joukolla polittista painoarvoa päätöstenteossa.
Ei, en arvostele omia vanhempia tai muutenkaan suuria ikäluokkia, vaan tämä on ollut erittäin selkeää politiikkaa sanan varsinaisessa merkityksessä.
Ja kyllä toiminta Tikkamäellä on jäätävän huonoa: päivystyksessä kandit vain sanovat, ettei he tällaista ennen ole nähnyt ja sitten selataan nettiä. Samanlainen arvaus- ja odottelukeskus kuin pikkupaikkakuntien terkkarit. Voe pylly.
Kävin juuri pari kertaa katsomassa tilannetta paikan päällä. Hiljaista oli eikä lääkäreitä näkynyt kovin montaa. Sensijaan aula oli täynnä palkattuja neuvojia jotka antoivat puhelinnumeroita joista ei ole koskaan vastattu. Jalaton Elo hipsi syömään tunnin välein.Lieneekö ravintolan annit ainoat tässä lafkassa?
Näitkö yhtään suomalaista lekuria
ANNA OLLA ÄLÄ LOPTA MUUTEN KUOLLAm
Mikähän on Sannan syvällinen arvio tilanteesta?
Bileeeeeet...!!!
Rakennetaan uutta remontti menossa ei se kiinni mene.huhu puheita.joitain toimintoja voidaan siirtää kys.yliopisto sairaala tikkamäki laastarin laitto paikka
Yksityisille firmoille ja varakkaille asiakkaille sitä remontoidaan.
Mäestä tehdään puolueväen huvikeskus kun entiset meni konkkaan.Tilaa on ja huumeet kaapeissa valmiina.
Kommunistit levittelee perättömiä huhuja.
Tikkamäkelle voi tulla vielä paljon toimintoja jos sinne tulisisi hoitokoti niin siellä oisi hyvä kun on sairaaala vieressä niin säästysi rahat kun oisi vanhukset hoitokoissa ja vieressä sairaala .Miettikää sitä. Kiitos perssut!
Perusjytkyä odotellessa
Ääni persulle, et pety
Äänestän Vihreitä, ne ei leikkaa eläkeläisiltä
Ei todellakaan pety, pettävät aina.
Vihreiden ajatushan koko eläkeleikkaus alunperin oli, Atte Harjannehan sen ekana ulos oksenti.
Ei kai sitä lahjoiteta köyhille vanhuksille?
Vihreät ei edes tiedä että on eläkeläisiä.Elävät muissa maailmoissa miettimässä outoja.
Demarit,vihreät,kepu,kommarit,ruotsalaiset päätti soten voimaantulon.
Nyt haukkuvat päätöstä jonka itse tekivät.Näin toimii oppositio joka luulee kansaa tyhmäksi.
Ei mitään merkitystä.
Hoitajia tarvitaan lisää mutta kuka maksaa niiden palkat.
Työolosuhteet alasajo ei houkuttele eikä palkka eikä järjestelmä mika sakkaa niin että työstä tulee ennestääkin kuormittavampaa ja tilanne on jo ennestäänkin kestänyt kymmeniä vuosia ja vain pahenee.
Kun säästetään niin palkoussa säästetään ja kun palkoissa säästetään vähenee hoivakotien työntekijä ja sitä mukaa paikat..hoitajamitoituksen piti taata hyvä hoito ja työolosuhteen mutta siitäkin tuli taloudellisen kikkailun väline.
Persujen uusi nousu ihan nurkan takana
On niin pitkä seinä ettei nurkkaa koskaan enää saavuteta.
Edelleen punikit ja kepu levittävät huhuja jotka on seurausta karmeasta vaalitappiosta sekä hölmöydestä.
Leikkausajat pitenee kiirettömissä tapauksissa.