Opettaja sai raivarin : ( !!!!

Mulla oli eiliseen mennessä pari ajotuntia takana päin kun autokoulun opettaja sai idean, että lähdetäämpäs liikenteeseen - aiemmin oltiin harjoiteltu kentällä, jossa en vielä osannut kunnolla autoa käsitellä. Opettaja alkoi heti ensimäisessä risteyksessä kitisemään kun en älynnyt lähteä liikkeelle oikeassa rakosessa, paniikissa kun olin niin en tietenkään tajunnut ajoissa reagoida. Hetken aikaa meni ok, suoralla kun köröteltiin ja yksi risteys meni vielä ok, mutta sitten tuli taasen risteys, johon ajokkini sammui. Tästä autokoulun opettaja nosti jumalattoman mekkalan, minulla oli kuulema asenne ongelma ja sanoi, että jos alan kerta sooloilemaan, niin olkoon se pelin henki tästä eteenpäin! Olin ihan paniikissa, opettajan raivari tuli kyllä ihan yllätyksenä ja nyt meni maku koko hommasta. Tänään pitäs taas mennä ajamaan ja odotan jo kauhulla mitä taas teen väärin ja saan kuulla omistavani asenne-ongelman. Myönnän, että olen ihan paska ajaja ja aivoni eivät tunnu sujuvasti toimivan ratissa, mutta onko autokoulun opettajalla oikeus tuollaiseen käytökseen, maksanhan itseni sentään kipeäksi noista tunneista??
219243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Käsittämättömän törkeää touhua opettajalta. Tee hänelle selväksi, ettet aio kuunnella hänen vi****uaan. Jos ei kummene niin vaihda autokoulua. Autokoulussa opetellaan ajamaan ja opettajan tehtävä on opettaa eikä räyhätä.
Sinähän kuitenkin maksat autokoululle hitonmoisia summia opetuksesta, joten vaadi kohtuullisuutta

Äänestä
  • Sinuna vaatisin rahat takaisin ja vaihtaisin koulua. Autokoulun opettajan on tarkoitus opettaa myös rauhallisuutta liikenteessä, eikä kääminsä polttava opettaja voi olla pätevä kyseiseen tehtävään.

    Äänestä

Yhdyn edellisiin kommentteihin.
Opettajankin tulisi osata oman tilan hallinta, eli jos hänellä on esim. henkilökohtaisessa elämässään vaikeuksia täytyisi hänenkin osata käsitellä tunteensa.
Jos on hermo kireällä niin pitäisi tajuta pysyä poissa opettajan paikalta ja ottaa vaikka lomaa.
Tuollainen käytös on koko firmalle huonoa mainosta ja uskompa että jos kyseinen opettaja tarpeeksi usein "räjähtelee" niin saattaa työnantajakin jo miettiä kyseisen opettajan irti päästämistä...

Äänestä

Tällaisessa tilanteessa tee kirjallinen reklamaatio jossa vaadit selvitystä opettajan käytökselle sekä irtisano kurssi kirjallisesti. Syynä opettajan epäasiallinen käytös.

Molemmat asiakirjat pitää postittaa autokouluun kirjattuina, jotta voit tarvittaessa näyttää toteen että olet ne tehnyt. Et välttämättä voi vaatia rahoja takaisin niistä ajokerroista, jotka olet jo suorittanut, mutta vaadi todistus jo suoritetuista teoriakerrosita ja ajokerroista. Jos et saa todistusta, vaadi rahat takaisin.

Tuollaista ajokouluhelvettiä ei tarvitse sietää vaan voit vaihtaa vapaasti toiseen autokouluun. Ajotunnit eivät kuitenkaan jatkossa olisi mikään nautinto vaikka opettajan asenne hieman paranisi. Ts. et saa enää rahoillesi vastinetta.

Jos opettaja alkaa uhkailla ettet voi lopettaa koulua kesken, ota vanhemmat avuksi. Tuo kirjallinen reklamaatio on kaiken a ja o. Millään puheilla yms. ei ole mitään merkitystä. Ainoastaan kirjallinen dokumentaatio ratkaisee jatkossa.

Äänestä

Olen todella pahoillani, että joku liikenneope käyttäytyy noin epäammattimaisesti. Itse opetan
toisella ajotunnilla oppilasta ohjattuna, hänen
ei periaatteesa tarvitse vielä osata kuin kuunnella ja tehdä annettujen ohjeiden mukaan.
Opetan oikeiden suoritusten kautta en virheiden
kautta siksi oppilaani pärjää hyvin jatkossa, ajo-opetuksessa ja itsenäisessä ajossa. Yritän tehdä oppilaalle ajotunneista sellaisia, joita hänen on mukava mummona ja pappana muistella.

Äänestä

Mulla kävi aika alussa niin, että jouduin ajamaan sellaisella pienellä GT-urheiluautolla, jota en ollut tottunut käsittelemään. Sitten eräässä risteyksessä olisi pitänyt jarruttaa, mutta en löytänyt autosta mistään kohti sitä onnettoman pientä jarrupoljinta ja oli ihan pakko katsoa sinne jalkopäähän että missä he##etissä se jarru oikein on. No siinähän sitten auto lähti menemään sivuun ja melkein ojaan mentiin mutta ehdin juuri ja juuri kääntää auton ja opettaja huusi kuin palotorvi. En tiedä ketä pitäisi syyttää kun opettaja ei antanut tilaisuutta kokeilla outoa autoa missään vähemmän liikennöidyllä alueella vaan mentiin heti liikenteen sekaan... no kyllähän se opettaja aina välillä murahteli jotain mutta en välittänyt siitä koska tiesin milloin sillä on pinna kireällä ja muutenkin olen tottunut ottamaan coolisti jos joku huutaa. Ei maailma siihen huutoon kaadu. Toki pyysin anteeksi jos tein jotain typerää sen auton kanssa.

Minusta voisit huutaa sille takaisin samalla äänenpainolla kun se huutaa sinulle ja kerro suoraan ja rehellisesti mistä kiikastaa. Joskus paatunut paasaaja ei edes huomaa huutavansa eikä osaa ottaa mitään asioita suhteellisesti, on tottunut niin hyvin siihen huutamiseen. Ja toisaalta jos liikenteessä se tilanne ei ole kovinkaan "vaarallinen", voisit ajaa auton vaikka sivuun tai pysäyttää ja ihan rauhallisesti kerrot kyllästyneesi opettajan huutamisiin ja ilmoitat jatkavasi ajotuntia (tai vaikka koko autokoulua) sitten kun opettaja pyytää anteeksi tai lupaa käyttäytyä asiallisesti. Pistää varmaan miettimään jos noin uskaltaisit tehdä... opettajahan on täysin sinun palveluksessasi, sinä olet palkannut sen tyypin neuvomaan miten autoa ajetaan ja sen pitää osata se palkkansa eteen tehdä kunnolla.

Äänestä

Opettele se autonhallinta jossain muualla kuin autokoulussa. Autokoulussa saat liikenneopetusta.

Äänestä
  • Autokoulussa opetellaan käsittelyä ennenkuin lähdetään liikenteeseen. Oppilaana ja maksajana voit vaatia riittävästi käsittelyharjoittelua ennen liikenteeseen siirtymistä ellei opettaja sitä tajua antaa.

    Äänestä

on mikä?

Äänestä

... hyväksi!!
Mä ainakin odotan innolla, että opettaja huutaisi mullekin. (oon nyt autokoulussa ja ens kerran ajotunti on 16 päivä)
Sillä mä tykkään, kun toinen alkaa huutamaan ja se on ns. mun vallassa. :D Eli pääsisin VAATIMAAN siltä kerrankin..
Jos joku alkaa mulle vittuilemaan niin saa kaksinkertaisesti takaisin. Sellainen mä olen. :S
Eli jos opettaja alkaa huutamaan niin huudan takaisin ja kerron että jos ei huuto nyt lopu niin tää poika (yllätys, oon poika :D) vaihtaa autokoulua ja vie rahat viereiselle autokoululle.

Äänestä
  • vaihtakaa koulua.meidän firma ei kaadu tollaseen.ei niistä kursseista jää montaa kymppiä kulujen jälkeen.vois itekin vetää kesällä lonkkaa,eikä teinejä paapoo.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    vaihtakaa koulua.meidän firma ei kaadu tollaseen.ei niistä kursseista jää montaa kymppiä kulujen jälkeen.vois itekin vetää kesällä lonkkaa,eikä teinejä paapoo.

    Koulun vaihtaminen ei auta mitään. Kannatta mustamaalata koulu kunnolla, kirjoita hesariin, paikallisiin lehtiin lukijapalstoille, ja mukaan tietenkin koulun ja opettajan nimi. Paljon tehokkaampi tapa, kuin vain koulun vaihtaminen.

    Äänestä

Jos oot paska ajamaan niin ei se sitä tarkoita ettet saisi suorittaa autokoulua. Ja tuskin olet sentään niin asennevammainen, että opettaja voisi kieltäytyä opettamasta sinua, eli ohjaimet on sun käsissä. Tee mitä haluat. Hän on töissä ja niin pitää myös käyttäytyä. Toivottavasti et ole nainen?

Äänestä

Kerro sen "autokoulun" nimi täällä niin tietää minkä oven jättää avaamatta. Oppilaat maksaa opettajien palkan ja jollei työ maista, pitää ymmärtää vaihta alaa eikä kiusata ihmisiä.

Äänestä

vaan valittaa.ei paljo paina.

Äänestä

Olen kuullut samanlaista juttua että opettaja luulee oppilaan kukkoilevan vaikka oppilaalla ei ole hajuakaan miten pitäis toimia. Ehkei ne oppilaan ratkaisut ole oikeita jos ei ole mitään ideaa autolla ajosta. Ei se parjaamalla parane vaan rauhallisella opetuksella. Tärkeintä olis laukaista oppilaan jännitys ja tukea eikä antaa heti kaikkea vastuuta.

Äänestä

olisikohan vähän väritetty juttu. Jos EI, toimi jo!

Äänestä
  • opetuslupaa. Halpa ja hyvä tapa hankkia kortti. Ei tarvitse kuunnella vieraan äyskäröintiä. Äidin ja isän kanssa voi sopia molemminpuolisen palautteen antamisesta ajokerran jälkeen.

    En taatusti kuuntele maksetulta opettajalta tuollaista käytöstä.

    Äänestä

  • kokeillut kirjoitti:

    opetuslupaa. Halpa ja hyvä tapa hankkia kortti. Ei tarvitse kuunnella vieraan äyskäröintiä. Äidin ja isän kanssa voi sopia molemminpuolisen palautteen antamisesta ajokerran jälkeen.

    En taatusti kuuntele maksetulta opettajalta tuollaista käytöstä.

    äitistä ja isästä ole opettajaksi.on kiireitä,alkoholismia,eikä välttämättä ole edes korttia opettaa.

    Äänestä

  • kaikilla kirjoitti:

    äitistä ja isästä ole opettajaksi.on kiireitä,alkoholismia,eikä välttämättä ole edes korttia opettaa.

    ...kaikkien vanhemmat ei oo sopivia opettajiksi. Ainakin mun vanhemmista kumpikin oli sitä mieltä etteivät he halua mua opettaa koska olivat sitä mieltä että autokoulussa saan parhaan opetuksen.

    Jos opettaja alkaa vittuilemaan niin kannattaa sanoa suoraan että "turpa kiinni, muista kuka sun palkkas maksaa". Jos on jotain asiaa niin sen voi ilmaista ihan ihmisittäin puhumalla ja antamalla rakentavaa palautetta.

    Äänestä

Kaverillani oli myös raivoherkkä opettaja, mutta kun kaverini valitti tästä autokoulun toimistopuolelle hänelle annettiin uusi opettaja sekä ilmaisia tunteja.

Mulla oli kans autokoulussa opettaja, joka raivosi muutamaan otteeseen ihan kunnolla. Asiaa ei auttanut yhtään se, että olen nainen. Koko touhusta jäi ikävät traumat ja olen edelleen surkea kuski, kun ei vois enää vähempää kiinnostaa. Opettaja oli oikea sovinistisika ja näin jälkeenpäin harmittaa etten heti valittanut, kun silloin olisi oikeasti tuo ajaminenkin vielä kiinnostanut. Teoriatunneillakin naiskuskit nostettiin esille ja opetettiin erikseen tyyliin "nyt tyttäret sitten kuuntelee tämän asian...". Erästä tuttuani oli autokoulun opettaja selkeästi ahdistellut. Kyllä minussakin taisi olla vikaa, kun tuollaisesta heti provosoiduin. Pari kertaa huusin takaisinkin, mutta ei siitä apua ollut.

Vaihda opettajaa tai koulua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


paniikissa kirjoitti:

Mulla oli eiliseen mennessä pari ajotuntia takana päin kun autokoulun opettaja sai idean, että lähdetäämpäs liikenteeseen - aiemmin oltiin harjoiteltu kentällä, jossa en vielä osannut kunnolla autoa käsitellä. Opettaja alkoi heti ensimäisessä risteyksessä kitisemään kun en älynnyt lähteä liikkeelle oikeassa rakosessa, paniikissa kun olin niin en tietenkään tajunnut ajoissa reagoida. Hetken aikaa meni ok, suoralla kun köröteltiin ja yksi risteys meni vielä ok, mutta sitten tuli taasen risteys, johon ajokkini sammui. Tästä autokoulun opettaja nosti jumalattoman mekkalan, minulla oli kuulema asenne ongelma ja sanoi, että jos alan kerta sooloilemaan, niin olkoon se pelin henki tästä eteenpäin! Olin ihan paniikissa, opettajan raivari tuli kyllä ihan yllätyksenä ja nyt meni maku koko hommasta. Tänään pitäs taas mennä ajamaan ja odotan jo kauhulla mitä taas teen väärin ja saan kuulla omistavani asenne-ongelman. Myönnän, että olen ihan paska ajaja ja aivoni eivät tunnu sujuvasti toimivan ratissa, mutta onko autokoulun opettajalla oikeus tuollaiseen käytökseen, maksanhan itseni sentään kipeäksi noista tunneista??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu