Tämä on pakko.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/da0b4c25-b5c0-4185-ae47-048c66b0b4e9
Hurratkaa nyt persukannattajat sille irvistelevälle kulttikuningattarellenne, joka ei pettämättä jätä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/da0b4c25-b5c0-4185-ae47-048c66b0b4e9
Hurratkaa nyt persukannattajat sille irvistelevälle kulttikuningattarellenne, joka ei pettämättä jätä.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ja tottakai kokoomuslaisen tasaveroprosentin periaatteella, jotta "rikkaiden rikasta"-hallituksen linja ei muuttuisi hyväosaisten hyysäämisestään?
Kyllä minä haluan edelleenkin Suomen talouden tasapainoon ja velan laskevalle trendille. Tuo on siis ainoa vaihtoehto hallitukselle. mutta laittakaa toki ajatuksia, millä korvata hallituksen toimet, jotta samaan lopputulokseen päästäisiin.
Purra toteuttaa vaihtoehtoista mallia hallituksessa suhteessa puheisiinsa ennen vaaleja.
Pettää Soiniakin pahemmin, perseen myyjä.
No kerropas sitten, mihin sinä uskossasi luotat, että Purran giljotiinipolitiikka veisi velanoton mainitsemallesi laskevalle trendille? Itse en näe muuta kuin pahenevaa velanottoon takertumista tulevina vuosina, koska nykyinen politiikka potkii huolella talouskasvun edellytyksiä kumoon. Kuljemme talouden kanssa lähemmäs kohti Romaniaa ja Albaniaa Purran puusilmäisen leikkauslinjan seurauksena. Tämäkö on se visio, jossa sinä näet valoisamman tulevaisuuden Suomen osalta?
käsittääkseni himo verottajia ovat vassarit
Himoverottaja on yhdyssana.
Niinhän se Purrakin väitti viime vuoden puolella, mutta nyt on osoittanut itse kompastuneensa omaan näppäryyteensä asian kanssa. Sakset heiluu ja velka sekä verot kasvavat. PS:n kansanedustajaryhhmän pj. ja todellinen"nero" Jani Mäkelä heräsi koomastaan helmikuun alusta, mutta kohu laimeni yhtä nopaan kuin se oli syntynytkin.
"Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä ihmettelee, miten valtiovarainministeriön arviot sopeutustarpeesta voivat muuttua näin paljon alle vuodessa."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/089da65d-9f5b-4a5c-af52-79de0fbe69c1
Eikö puoluetoveri ja VM:n ylin kalifi Purra ollut kertonut vai eikö Mäkelä ollut älynnyt kysyä? Vai olisiko peräti niin, ettei ihan kaikkea ole haluttukaan kertoa ihan kaikille? Kannattaa muistaa, että Purran alivaltiosihteeri on kokoomuslainen ex EK-pomo Leena Mörttinen. Onko Purra siis pelkkä EK-Kokoomuksen puhuva pää?
Ei, se on kyllä eri asia.
Käsittääkseni sinäkin olet saanut "himoverottamisesta" omat hyötysi erilaisina yhteiskunnan tarjoamine tukineen.
No, mitä se Purra sitten mesosi siitä, että muut on himoverottajia? Se oli paha asia Purran mielestä. Kunnes Purra alkoi itse himoverottajaksi.
:DDDDD
te yhdys sanat tunnette
Sinä näköjään et.
Se kirjoitetaan etc.
Niin jos tarkoittaa "et ceteraa", mitä edellisen kommentin "et" ei tarkoittanut.
Kiitos että pilasit jutun vääntelemällä rautalankaa... 🙄
Pummit huolissaan tukien pienemisistä, kauhiaa.
en koskaan käytä yhdys sanoja ettekö jo sitä ole oppineet
profiilissa on puhnumero saa soittaa jos on asiaa
Maksullinen mumero. 😋
Ja "puhnumeroon" soittaminen maksaa tietysti maltaita palvelumaksuna.
Eläkkeisiin ette koske.
Paska hallitus, tämä ei kyllä aja palkansaajan asiaa yhtään.
Hallitus ajaa siis valtion taloutta kuntoon. Siitä ne puhuu uutisissakin jos olet huomannut.
Mistä olet saanut käsityksen, että hallitus ajaa nyt sinun talouttasi?
Hallitus on EK.n taskuussa. Peruja mukaellen: EK:mafia hallitsee maata.
Hallitus alentaa suurituloisten veroa. Olkoon symbolinen, mutta juuri sitä se on.
Purralle itselle muutama tonni enemmän käteen tuloistaan. Siitä onkin sitten "perustellusti" komea alkaa LISÄÄ verottamaan eläkeläisiä. Suomen talous kun sitä kerran vaatii.
Nämä jos mitkä ovat niitä arvovalintoja !Mutta tätähän on politiikka ja tätä näyttää olevan Perussuomalaisuus.
Ja älkää syyttäkö minua vasuriksi, en ikinä olen vasemmistoa äänestänyt. VIELÄ.
"Köyhiltä ei saa eikä voi leikata."
Purra heitti ennen vaaleja persuläppää ihan satasella.
Nyt irvistelee köyhille saksineen persupoppoonsa ympäröimänä.
Taitaa olla eri käsitykset nyt köyhästä.
Hallitus on onneksi vaihteeksi oikealla. Ja kyllä, se keventää isotuloisten veroraiskausta tässä maassa ja syystäkin. Juuri niin pitää tehdäkin.
Sitten kun edes meidän menestyvimmät urheilijat viitsii pysyä kotimaassaan, niin aletaan ehkä olemaan sillä tasolla verotuksessa, että isotuloisia kohdellaan jotenkin normaalisti.
Ootko ajatellut, että EK voi myös olla oikeassa? Eikä se silti tarkoita, että pikea on EK:n taskussa.
SAK sen sijaan ajaa vain omaa etuaan eikä niinkään välitä mistään muusta. Se ei ole hyvä linja Suomelle mitä näiltä tyypeiltä tulee.
Ja muistutuksena: se on Suomen talous jota tässä ajetaan kuntoon. Ei tässä ole kyse duunarin haluista tai eduista vaan kokonaisuudesta.
Höpö höpö. EK-Kokoomuksella ja Suomen Sisun hyppynaruilla hyppivillä persuilla on yhteinen tavoite. Ajaa palkansaajien puolustava ay-liike maanrakoon.
Sinä ja sinun kokonaisuutesi, persupötikkä.
"Köyhiltä ei voi eikä saa leikata".
Purran kokonaisvaltainen takinkääntö ylitti Soinin vastaavan. Persut myy persettä.
SAK ei aja SAK:n etua, se ajaa SAK:n jäsentenn etua. Jos jäsenet päättäisivät suoraan, niin se linja olisi paljon radikaalimpi. SAK:n päättävssä elimissä olevat työntekijä ovat siinä välissä iskunvaimentimina. Työntekijöiltä suoraan kysyttynä oltaisiin vieläkin lakossa.
Puuppaako kimmiä 🔵⚫🤡? Voi reppanaa,,
Purra himoverottaa taas ja nyt iskee autoiluun!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18683357/riikka-ravayttaa-taas-jattimainen-veronkorotus-tulossa#comment-132000117
Voiko koomisempaa aloitusta olla…
Viherpunikit syyttää persuja autoilun verottamisesta….hehhehheh…
No siehän se varsinainen koomikko oot :))