poljin painuu pohjaan käydessä.

Anonyymi-ap

2,0d 2008 golf. takajarrun satulan vaihdon jälkeen poljin painuu hitaasti pohjaan käydessä, sammuksissa kova. litra laskettu jarrunestettä läpi (ilmattu) ja edelleen sama ongelma. ei vuoda mistään ja kaikki kulmat herkistetty ja ilmattu. monta seppää ehdottanu vaikka mitä pullistelevista letkuista lähtien nyt menee pääsylinteri vaihtoon kun yksi vahvin ehdokas totesi että ilmatessa poljin ylittäny norm liikeradan ja kumit hajonnu, joka kyl vastais oiretta.. wv huollossa sanoivat ettei mene siitä rikki?, ehkä? lukemattomia palstoja lukenut ja monilla sama ongelma eri merkeissä mutta yhdessäkään artikkelissa lue et mikä oli loppupelissä vika?? monet jopa sen pääsylinterin vaihtanu ja ongelma jatkuu....

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa viedä auto osaavalle korjaajalle, merkkikorjaamo on varmin vaihtoehto.
      Jarrut on kuitenkin yksinkertainen toiminnaltaan ja vian selvittäminen autoa tutkittaessa ei ole vaikea. Nettiä lukemalla ja osaamattomuudesta ei ole etua jos itse vaan sitkeästi yrittää.

    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa se takasatula irti, tulpata jarruletku siksi aikaa kun satula on irti ja täyttää se satula piripintaan jarrunesteellä, irti ollessaan. Ja tuo maltilla niin, että sieltä tulee ilmat ulos kun laittaa nestettä sisään.

      Kun noita ilmaa autossa kiinni ollessaan, ne voi olla sellaisessa asennossa että teet mitä vaan, niin sinne jää ilmatasku josta se ilma ei vaan tule ulos.

      Eräässä automerkissä kehotettiin takasatulan irrotuksen jälkeen nostamaan auton takapää yli metrin korkeuteen jotta ilma saataisiin satulasta veks.

    • Anonyymi

      Ilman poistuminen on helppo todeta ilmauksen aikana, ei jää arvailuja.

      Kirjoituksesta ilmenee että vika tuli kun vaihdoit autoon toisen satulan, sitä ennen ei ole ollut vikaa.


      Eilen poistin pihalla, jarrunesteet 2003 vuoden Golf 4, nipoista sylintereistä ja putkista vanhat pois, uutta lisäset ja ilmaus. Alkuperäiset satulat ja aivan moitteettoman vaikka 330tkm pätkäajeltu ja paljon jarrutuksia kylän ympäristössä. Olen vaihtanut tähän 3 kertaa nesteet.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe