Painonhallinta, liikunta, diabetes ja diabeteksen ehkäisy.

Anonyymi-ap

Anonyymin lainattu väite vuosien takaa: "Perunat, vilja ym tyhjiä ravintoaineita sisältävät tuotteet pois ja tilalle ravitsevia muita tuotteita niin diabetes saadaan kuriin."

Mitä tarkoitetaan ravitsevilla tuotteilla ja muilla tuotteilla?

Painonhallinta on tärkeimpia välineitä hallita omaa terveyttään ja siten vaikkapa juuri diabetestä. Liika ja väärä syöminen sekä liikkumattomuus ovat useiden sairauksien juurisyitä.

On kenties erotettava toisistaan diabetes ja mahdollisuus sairastua diabetekseen. Voisiko olla niin, että kuka tahansa saattaa sairastua diabetekseen, ja erityisesti nuorten kohdalla?

Aikuisiän diabetes on yleistynyt huolestuttavasti jo alle 25-vuotiailla. Tuoreen kansainvälisen vertailututkimuksen mukaan tyypin 2 diabetes on yleistynyt suomalaisten 10–24-vuotiaiden keskuudessa kovinta tahtia koko Euroopassa. Tyypin 2 diabeteksen esiintyvyys on kasvanut Suomessa 285 prosentilla, eli sairautta esiintyy miltei neljä kertaa enemmän kuin 30 vuotta sitten. Ensimmäiset merkit näkyivät kuitenkin jo 10–15-vuotiailla.

(1) Geneettinen alttius

(2) Ylipaino ja lihavuus

(3) Liikkumattomuus

(IS.fi)

--

Insuliini-indeksi täydentää glykeemistä indeksiä. Diabeetikko ei saa syödä vapaasti edes lihaa ja kalaa tai juoda maitoa, koska edelliset nostavat veren insuliinipitoisuutta, vaikka eivät sisälläkään hiilihydraattia (maito toki rajoitetusti). Positiivisesti ajatellen insuliinitasojaan seuraava henkilö voi syödä rajoitetusti hiilihydraattipitoisia tuotteita kuten nuudeleita, All-Bran -hiutaleita, kaurapuuroa sekä täysjyväpastaa, ja yleensä kuidun määrä korreloi insuliini-indeksin kanssa.

Diabeetikko voi käyttää runsaasti voita, oliivi- ja muita ruokaöljyjä, Brie-juustoa ja rasvaista makkaraa sekä juoda soijamaitoa, kuivaa valkoviiniä, tislattua viinaa (!?) sekä vettä. Kasvispuolella sallittuja ovat varsinkin avocado sekä saksanpähkinät, maapähkinät ja parsakaali. Kalaa tai (punaista) täyslihaa ei voi sallia, joskin tonnikalaa voi silloin tällöin nauttia.

Varsinaisen proteiinilähteen osalta voi RAJOITETUSTI nauttia sekä tonnikalaa, katkarapuja, kananmunia, kanaa, lammasta tai possua, pekonia, kinkkua, meetwurstia että tofua. VARSINKIN nauta ja suurin osa kaloista on todellakin No-No-No, jos pelkkää insuliini-ideksiä tarkastelee, samoin suurin osa kaikista maitotuotteista, pois lukien rasvaiset kypsytetyt pehmeät juustot.

Jos haluaa napostella, pitää ottaa pähkinävoita, suklaata tai Snickers-patukka, sillä se sisältää runsaasti pähkinää.

Todella erinomaisen huonoja elintarvikkeita diabeetikolle ja insuliinistaan tarkoille ovat hirssi, peruna, mango, meloni, papaija, valkoiset pavut sekä kaikki valkoinen leipä, Mars-patukat ja varsinkin nallekarkit.

--

Ehkäisytutkimukset ovat osoittaneet, että elintapamuutokset (painon lasku, liikunnan lisääminen, ruokavalion muutokset) ovat tehokkain tapa ehkäistä diabetesta tai siirtää sen puhkeamista tuonnemmaksi. Jos sairastuneella remissio on oikeilla elintavoilla täysin mahdollinen.

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Diabeetikko voi käyttää runsaasti voita, oliivi- ja muita ruokaöljyjä, Brie-juustoa ja rasvaista makkaraa sekä juoda soijamaitoa, kuivaa valkoviiniä, tislattua viinaa (!?) sekä vettä. Kasvispuolella sallittuja ovat varsinkin avocado sekä saksanpähkinät, maapähkinät ja parsakaali. Kalaa tai (punaista) täyslihaa ei voi sallia, joskin tonnikalaa voi silloin tällöin nauttia."

      Aika harvalukuiseksi on mennyt nuo sopivat elintarvikkeet.

      "Varsinaisen proteiinilähteen osalta voi RAJOITETUSTI nauttia sekä tonnikalaa, katkarapuja, kananmunia, kanaa, lammasta tai possua, pekonia, kinkkua, meetwurstia että tofua."

      Rajoitetusti, mutta silti tuo muistuttaa melkoisesti ketoilijoiden ruokavaliota.

      "VARSINKIN nauta ja suurin osa kaloista on todellakin No-No-No, jos pelkkää insuliini-ideksiä tarkastelee, samoin suurin osa kaikista maitotuotteista, pois lukien rasvaiset kypsytetyt pehmeät juustot."

      Possun ja lampaan liha on ns. punaista. Kummallista on että possu ja lammas ovat niin paljon parempia diabeetikoille kuin nauta. Sama koskee kalaa niin, että vain tonnikala on sallittujen tai suositeltujen kalojen listalla.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      145
      4043
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      55
      3464
    3. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      213
      2825
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      38
      2712
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      29
      2565
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      49
      2156
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      128
      1687
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      37
      1676
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1619
    10. Mikä vimma on Suomeen saada datakeskuksia?

      Eihän se tuo suomalaisille montaa työpaikkaa, tuskin edes rakennusvaiheessa rakentajat kaikki suomalaisia. Miksi tänne e
      Maailman menoa
      105
      1300
    Aihe