HCG:n laskusta

Kaisa29

Ajattelin kertoa oman kokemukseni keskenmenon jälkeen HCG-arvon laskun suhteen, sillä olen huomannut, että monet (kuten tietenkin itsekin) toivovat uutta raskautta pian keskenmenon jälkeen ja testaavat sitä luonnollisesti raskaustestillä. Minun kohdallani kesti nimittäin kokonaiset 3 kuukautta, ennen kuin HCG-arvo oli laskenut niin paljon, ettei se enää olisi näkynyt herkimmissä raskaustesteissä (olen käyttänyt Aconia, jossa herkkyys 10). Onneksi arvon laskua seurattiin lääkäreiden puolesta tarkkaan eíkä kohdallani ollut mitään epäilystä uudesta raskaudesta. Hidas arvon lasku jäi mysteeriksi, jossain vaiheessa epäiltiin kohdun ulkoista raskautta, mutta loppujen lopuksi lääkärit arvioivat, että kohtuun oli jäänyt jotain "raskausmateriaalia" ja/tai että mittaukset tekevät tepposiaan. Halusin kertoa tämän siksi, kun vaikuttaa siltä, ettei kaikkialla seurata arvojen laskuja loppuun asti - ja jos jollain olisi samanlainen tapaus kuin minulla, hän voisi erehtyä - turhaan - luulemaan sitä uudeksi raskaudeksi. Itse en ole vielä tullut uudelleen raskaaksi (keskenmeno oli marraskuun lopussa), toivottavasti pian tärppää! Tsemppiä kaikille!

6

10349

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie

      En siis syöksy ostamaan raskaustestiä vaan odotan kiltisti että alkaako kuukautiset vai ei.
      Sain keskenmenon jonka takia kuukautis kierrosta ei nyt ota mitään tolkkua,siis tiedä milloin alkaa.
      Miten sinulla nuo kuukautiset tuli..vai oliko ne nyt arvojen takia tulematta???

      • Kaisa29

        Hei! Minulla taisi kroppa mennä melko sekaisin keskenmenosta, vaikka keskenmeno tulikin jo n. 5-6 rv. Keskenmeno tuli siis marras-joulukuun vaihteessa, vuosin ehkä viikon verran. Vuodenvaihteessa minulla todettiin kysta, joka hävisi itsestään n. kuukauden sisällä. Tammikuussa tiputtelin päivittäin kuukauden ajan (saattoi johtua kystasta). Helmikuussa minulla oli selittämättömäksi jääneitä suht kovia kipuja 2-3 viikon ajan. Helmikuun loppupuolella minulle tuli ensimmäiset, suht normaalit menkat. Sen jälkeen ne ovat tulleet suht säännöllisesti (29-32 pv). Jostain mystisestä syystä menkkojani ennen on alkanut tulla viikon ajan tuhruvuotoa. Olemme tosiaan aloittaneet lapsettomuustutkimukset ja toivon, että tämä tuhruvuotoasia ja muutkin hormonaaliset epämääräisyydet selviävät siellä. Toivottavasti muilla ei ole yhtä epämääräistä!


    • lilli1234

      Itselläni raskaushormoni on kanssa laskenut todella hitaasti. Lääkkeellisen tyhjennyksen jälkeen (tuulimuna, ruskuaispussin sisällä vain pieni hippu, mutta varmuus tähän saatiin vasta viikolla 12 kun pääsin ultraan!! Tosi pitkä odotus) Tyhjennyksen jälkeisenä päivänä HCG 4600 ja viikko sen jälkeen 297 -> tämän jälkeen lasku on ollut todella hidasta, sillä reilu 4 viikkoa tyhjennyksen jälkeen arvo 36 ja 6 viikkoa 21. Epätoivo meinaa jo iskeä =/

      • lilli1234

        Siis tyhjennyspäivänä oli tuo arvo HCG arvo 4600, tätä ennen oli kyllä vuodot alkaneet kun olin ottanut esilääkkeen.


    • dkdkdkdkdk

      Edellisen keskenmenon jälkeen tein raskaustestejä ja kesti aika kauan ennen kuin laskivat. Ehkä 6-8 viikkoa mutta heti kun testi kääntyi negatiiviseksi niin se kääntyi positiiviseksi uudelleen. Siitä raskaudesta syntyi terve lapsi. Minulla ei tainnut olla kuukautisia välissä.

      • lilli1234

        Eilen alkoi vuoto, tiedä onko kuukautisia vai mitä. Hyytymiä tulee mukana -> toivottavasti hormoninlasku jatkuu.

        JA onnittelut dk:lle vauvasta =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      131
      1602
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      124
      1397
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      139
      1215
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      57
      1170
    5. 40
      844
    6. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      822
    7. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      815
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      803
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      12
      718
    10. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      114
      654
    Aihe