HCG:n laskusta

Kaisa29

Ajattelin kertoa oman kokemukseni keskenmenon jälkeen HCG-arvon laskun suhteen, sillä olen huomannut, että monet (kuten tietenkin itsekin) toivovat uutta raskautta pian keskenmenon jälkeen ja testaavat sitä luonnollisesti raskaustestillä. Minun kohdallani kesti nimittäin kokonaiset 3 kuukautta, ennen kuin HCG-arvo oli laskenut niin paljon, ettei se enää olisi näkynyt herkimmissä raskaustesteissä (olen käyttänyt Aconia, jossa herkkyys 10). Onneksi arvon laskua seurattiin lääkäreiden puolesta tarkkaan eíkä kohdallani ollut mitään epäilystä uudesta raskaudesta. Hidas arvon lasku jäi mysteeriksi, jossain vaiheessa epäiltiin kohdun ulkoista raskautta, mutta loppujen lopuksi lääkärit arvioivat, että kohtuun oli jäänyt jotain "raskausmateriaalia" ja/tai että mittaukset tekevät tepposiaan. Halusin kertoa tämän siksi, kun vaikuttaa siltä, ettei kaikkialla seurata arvojen laskuja loppuun asti - ja jos jollain olisi samanlainen tapaus kuin minulla, hän voisi erehtyä - turhaan - luulemaan sitä uudeksi raskaudeksi. Itse en ole vielä tullut uudelleen raskaaksi (keskenmeno oli marraskuun lopussa), toivottavasti pian tärppää! Tsemppiä kaikille!

6

9774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie

      En siis syöksy ostamaan raskaustestiä vaan odotan kiltisti että alkaako kuukautiset vai ei.
      Sain keskenmenon jonka takia kuukautis kierrosta ei nyt ota mitään tolkkua,siis tiedä milloin alkaa.
      Miten sinulla nuo kuukautiset tuli..vai oliko ne nyt arvojen takia tulematta???

      • Kaisa29

        Hei! Minulla taisi kroppa mennä melko sekaisin keskenmenosta, vaikka keskenmeno tulikin jo n. 5-6 rv. Keskenmeno tuli siis marras-joulukuun vaihteessa, vuosin ehkä viikon verran. Vuodenvaihteessa minulla todettiin kysta, joka hävisi itsestään n. kuukauden sisällä. Tammikuussa tiputtelin päivittäin kuukauden ajan (saattoi johtua kystasta). Helmikuussa minulla oli selittämättömäksi jääneitä suht kovia kipuja 2-3 viikon ajan. Helmikuun loppupuolella minulle tuli ensimmäiset, suht normaalit menkat. Sen jälkeen ne ovat tulleet suht säännöllisesti (29-32 pv). Jostain mystisestä syystä menkkojani ennen on alkanut tulla viikon ajan tuhruvuotoa. Olemme tosiaan aloittaneet lapsettomuustutkimukset ja toivon, että tämä tuhruvuotoasia ja muutkin hormonaaliset epämääräisyydet selviävät siellä. Toivottavasti muilla ei ole yhtä epämääräistä!


    • lilli1234

      Itselläni raskaushormoni on kanssa laskenut todella hitaasti. Lääkkeellisen tyhjennyksen jälkeen (tuulimuna, ruskuaispussin sisällä vain pieni hippu, mutta varmuus tähän saatiin vasta viikolla 12 kun pääsin ultraan!! Tosi pitkä odotus) Tyhjennyksen jälkeisenä päivänä HCG 4600 ja viikko sen jälkeen 297 -> tämän jälkeen lasku on ollut todella hidasta, sillä reilu 4 viikkoa tyhjennyksen jälkeen arvo 36 ja 6 viikkoa 21. Epätoivo meinaa jo iskeä =/

      • lilli1234

        Siis tyhjennyspäivänä oli tuo arvo HCG arvo 4600, tätä ennen oli kyllä vuodot alkaneet kun olin ottanut esilääkkeen.


    • dkdkdkdkdk

      Edellisen keskenmenon jälkeen tein raskaustestejä ja kesti aika kauan ennen kuin laskivat. Ehkä 6-8 viikkoa mutta heti kun testi kääntyi negatiiviseksi niin se kääntyi positiiviseksi uudelleen. Siitä raskaudesta syntyi terve lapsi. Minulla ei tainnut olla kuukautisia välissä.

      • lilli1234

        Eilen alkoi vuoto, tiedä onko kuukautisia vai mitä. Hyytymiä tulee mukana -> toivottavasti hormoninlasku jatkuu.

        JA onnittelut dk:lle vauvasta =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      150
      10909
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5210
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2423
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1524
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe