Myötäily ahdistaa

Anonyymi-ap

Miksi myötäilen muita ihmisiä kaikissa asioissa? En osaa ja uskalla sanoa omaa mielipidettä mistään. Minulla ei edes ole omia mielipiteitä. Minua on kiusattu tästä. Olen aina samaa mieltä kaikessa ja yritän päästä pois tilanteesta nopeasti. Vaikutan siltä varmaan ettei kiinnosta. Varmaan 10vuoden erikoistuminen tehny tehtävänsä, kun ei ole kuin äiti ja isä kavereina.

14

661

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erakoituminen siis

    • Anonyymi

      Ehkäpä häpeät omaa sairauttasi ?
      Kirjoitan nyt aika suoraa tekstiä, en tarkoita loukata millään tavalla.
      Ongelmasi taitaa olla ainakin osittain häpeästä johtuvaa, saatat tuntea huonommuutta porukassa sairautesi takia.
      Uskallatko olla oma itsesi ? Luultavimmin et. Myötäily johtuu aika usein siitä, kun haluaa tulla hyväksytyksi muiden keskuudessa, pelottaa, jos sanoo omat mielipiteensä, että mitä mieltä muut ovat siitä. Saattaa tulla pelko, hylkäävätkö ne muut, jos en ole sellainen kuin he ( muka ) haluavat.
      Koska kukaan ei halua jonkun toisen olevan tietynlainen, ei voi tietää odottavatko ne muut mitään sinulta/minulta, joten ketään ei oikeastaan pysty miellyttämään, paitsi ehkä juuri sillä myötäilyllä.
      Ja jos jatkuvasti myötäilee, vaikka itse olisi asioista täysin eri mieltä, alkaahan se ahdistaa itseä.

      Itsetuntoa olisi hyvä saada vähän kohoamaan, että lisääntyisi uskallus olla oma itsensä juuri sellaisena kuin on. Aina löytyy ihmisiä, jotka hyväksyvät toisen omana itsenään.
      Kun on itsestään epävarma, ja muistakin, tulee väistämättä tilanteita, että voi hyvinkin alkaa väheksyä itseään, joka johtaa erilaisiin ajatuksiin omasta kelpaamisesta, omasta riittävyydestä.

      Itse tunnen skitsofreenikoita, eikä heissä ole ihmisinä mitään vikaa. Ehkä ovat vähän erilaisia kuin ns. terveet, ja saattavat joskus jopa puhua vähän höpöjä, mutta mitä sitten. Kaikilla ihmisillä on ihmisarvo, on sitten terve tai sairas.
      Ihminen, joka e hyväksy sairasta ihmistä elämäänsä, ei ole tutustumisen arvoinen. Heitäkin riittää, jotka hyväksyvät.

      Itselläni on ollut vuosia sitten samantyylisiä ongelmia, tosin ei skitsofreniaa, kaikkea muuta kylläkin. Eli ymmärrän hyvin, että on asioita, jotka voivat aiheuttaa voimakastakin ahdistusta. Ja niistä olisi aina hyvä puhua jollekin, ei kasata kaikkea vaan itsensä sisään, useimmiten se vain pahentaa tilanteita.

      Kaikkea hyvää sinulle, ja rohkeutta ja uskallusta omaan itseen, reilusti ihmisten ilmoille, yhteiseen tekemiseen, vain sillä se pikkuhiljaa onnistuu.

    • Anonyymi

      Saattaa se johtua sellaisestakin, ettei ole itsenäistynyt.Minun äitini oli henkisesti sairas. Isä kuoli, kun olin 6 ikäinen. Olin kasvattina vieraissa perheissä. Minulla ei saanut olla omia mielipiteitä, varsinkaan negatiivisia. Muuten hylättäisiin. Aikuisena olin myötäilijä. Kun tulin uskoon, aloin itsenäistyä, mutta se on ollut pitkä tie

      • Anonyymi

        Pitkä tie, mutta varmaankin kannattava.
        Vai mitä olet itse mieltä ?


      • Anonyymi

        Mitäs tapahtuisi jos itsenäistyisit myös uskonnosta?

        Sekin voi olla tapa täyttää omia tarpeita ja arvoja jonkun toisen uskomuksilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäs tapahtuisi jos itsenäistyisit myös uskonnosta?

        Sekin voi olla tapa täyttää omia tarpeita ja arvoja jonkun toisen uskomuksilla.

        Se ei oikeastaan kuulu kenellekään muulle, uskooko johonkin, vai ei.
        Jos ihminen on onnellinen ja pärjää, sehän on vain hyvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäs tapahtuisi jos itsenäistyisit myös uskonnosta?

        Sekin voi olla tapa täyttää omia tarpeita ja arvoja jonkun toisen uskomuksilla.

        Jumala tuli elämääni kuin pyörremyrsky. Akoholi jäi. Tupakka jäi. Elämä muuttui.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se ei oikeastaan kuulu kenellekään muulle, uskooko johonkin, vai ei.
        Jos ihminen on onnellinen ja pärjää, sehän on vain hyvä.

        Niin kauan on hyvä kun ei tuputeta herkälle ihimiselle mitään uskontoa eikä muistakaa tyylejä. Ensin sinun on tultava sinut itsesi kansa, ja päättää, että haluat muuttua , ja menet lääkäriin puhumaan että saisit puheterapiaa jossa kaikki solmut voisivat auteta , ja olen ihan varma että tervehdyt kun saat oikeaa apua , siis ihmisen joka kuuntelee sinua , niin löysät oman tyylisi elää ja saada työpaikan kuten muutkin ikäisesi , se onnistuu kun yrität vaan luottaa itseesi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala tuli elämääni kuin pyörremyrsky. Akoholi jäi. Tupakka jäi. Elämä muuttui.

        Monelle on todella muuttunut elämä uskon myötä. Mutta herkille ihmisille sitä ei tartte tuputtaa, sillä tämän ihmisen on ennen kaikkea löydettävä oma itsensä ja saada hoitoa tilanteeseen missä on .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monelle on todella muuttunut elämä uskon myötä. Mutta herkille ihmisille sitä ei tartte tuputtaa, sillä tämän ihmisen on ennen kaikkea löydettävä oma itsensä ja saada hoitoa tilanteeseen missä on .

        Uskoa ei tule tuputtaa yhtään kenellekään, oli sitten herkkä tai ei.
        Uskon asiat saa jokainen päättää ihan itse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se ei oikeastaan kuulu kenellekään muulle, uskooko johonkin, vai ei.
        Jos ihminen on onnellinen ja pärjää, sehän on vain hyvä.

        Jos uskonnon myötäily tuo hyvän olon, niin kukapa minä olen sitä tuomitsemaan.

        Ehkä siitä sitten voisi tehdä sen johtopäätöksen, että se myötäily ei sitten ole se ongelma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monelle on todella muuttunut elämä uskon myötä. Mutta herkille ihmisille sitä ei tartte tuputtaa, sillä tämän ihmisen on ennen kaikkea löydettävä oma itsensä ja saada hoitoa tilanteeseen missä on .

        Jos joku oli herkkä, niin minä olin. Jumala tuli elämääni kuin pyörremyrsky. Hän otti minusta heti vahvan otteen. Antauduin täydellisesti Jumalalle. Ajan myötä Hän auttoi, että lapsuuden traumat selvisivät. Ei tosin ole ihan kaikki vieläkään selvinnyt. Tunnen välillä pientä stressiä, kun joudun olemaan yksin.Ja maailma on tässä tilanteessa. Israel pattitilanteessa. Eräs veli epäili, että Hamas on tappanut ne panttivangit. Kun kysyin, milloin se sota lakkaa. Veli sanoi, että se lakkaa heti, kun Hamas luovuttaa panttivangit.Jeesus tulee ja ottaa omansa täältä temmaten tuuliin ja pilviin. Sitten alkaa maailmalle vaikea aika.Raamatun profeetallinen ilmoitus on, että Israelille tulee ahdistus. " Jaakobin ahdistus" Se on melkein jo alkanut.


    • Anonyymi

      Minä olin nuorena sellainen myötäilijä kanssa mutta elämä opettaa , muistan kun monta kertaa tehtiin asioita kun kaveri määräsi , yhtä äkkiä vaan päätin lopettaa se myötäilyn ja jätin kaikki ne kaverit jotka määräilevät ja niin teen vieläkin jos alkavat neuvomaan Ilkan että olen edes kysynyt neuvoja. Tee inventaario itsesi kanssa , ja jätä myötäily , ja sano vaan mielipiteesi asioissa jonka tunnet sinulle oikeaksi . Sanotaan että kiltit ihmiset myötäilee , mutta aitä myötäilijä usein käytetään hyväksi .
      Joten ole ihan vaan oma itsesi silloin saa ystäviäkin jotka ovat samanlaisia

    • Anonyymi

      Myöthäily= tyhmhmä kavrehisi ei ymmärrä misthään mithään=>myöthäily on ainoa kheino siethää shen rikhoutuvaa paskhaphäätä jolla se yrithää tökhiä shut shairaalakunthoon

      Myöthäily on lähves pakho tyhmhmien ihmistden (niile joile vain jyksi mielipidje on tärkeä asisata kuin asihastha)

      Myöthäilyllä tyhmyghmyän ihfmisten kanssa pääshee läfemmäs niiden tuhoa sinu kohtan.

      Imsiashe pahjljon energhia nehe voi khuolla kohta. Mytöhäilet paskahapäätä.

      Ifminen suomesha siethä ykshi mielipidhe ihfan yleishesti ei pysthy näkhemään muutha. Thmä thmin riikha purrha

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      66
      1026
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      991
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      602
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      536
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 50
      500
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe