TASAVALLAN presidentti Alexander Stubb esiintyi maanantaina tiedotustilaisuudessa Lähi-Idän tilanteeseen liittyen.
Tilaisuuden lopuksi presidentillä oli painavaa sanottavaa perheille ja erityisesti lasten vanhemmille.
– Tällä hetkellä meidän kaikkien ruutuihin tulee hyvinkin sotaisaa uutisointia maailmantilanteesta johtuen Ukrainasta, Lähi-Idästä, Gazasta, Israelista, Stubb sanoi.
ALEX kertoi toivovansa, että vaikeita asioita voitaisiin käsitellä myös kotona, mikäli lapset pelkäävät tai esittävät vanhemmille kysymyksiä.
– Omasta nuoruudestani en muista, että sota olisi tullut näin vahvasti ruutuihin.
Stubbin mukaan vanhempien viestin lapsille tulee olla selkeä.
– Meillä ei ole Suomessa minkäännäköistä hätää. Me Suomessa teemme kaikkemme sen eteen, että tämänkaltaiset konfliktit ratkaistaan myös muualla maailmassa, Stubb sanoi.
ALEX: Meillä ei hätää
10
226
Vastaukset
- Anonyymi
Alex on viisas mies.
Teimme oikean valinnan.
Useasta tarjokkaasta kannattaa ottaa paras.- Anonyymi
Alex on toimillaan todistanut valinnan onnistuneen.
Eikä ihme. Ansioluettelo oli paras. Samoin tukiryhmä. - Anonyymi
Itseolisi valinnut maltillisemman ja isänmaallisemman.
Mutta raha ja puolison sukupuoli ratkaisi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alex on toimillaan todistanut valinnan onnistuneen.
Eikä ihme. Ansioluettelo oli paras. Samoin tukiryhmä.ALE imarteli MENESTYEN.
- Anonyymi
Onko hän yhtä huolestunut aurinkomyrskystä Venuksessa?
- Anonyymi
ALElla ei ole hättää. ALE lla on turvamiehet.
- Anonyymi
Alex vastaa Suomen turvallisuudesta.
Ja hyvin vastaakin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alex vastaa Suomen turvallisuudesta.
Ja hyvin vastaakinJo ajat sitten Stubb kertoi Amerikan visiitillä TV:ssä kokevansa olevan puoliksi amerikkalainen, nyt hän on paljolti myös ruotsalainen.
Jääkö enää tilaa olla suomalainen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jo ajat sitten Stubb kertoi Amerikan visiitillä TV:ssä kokevansa olevan puoliksi amerikkalainen, nyt hän on paljolti myös ruotsalainen.
Jääkö enää tilaa olla suomalainen?Alex on suomalainen, joka ymmärtää myös muiden maiden oloja.
Onko vaikeaa tajuta?
- Anonyymi
Alxdi dotakiihkollaa vie vielä Suomen sotaan?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2074586- 1862571
- 671512
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210- 1251119
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1041116- 711071
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91042Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1311017- 108982