Kyllä tulee lisenssille hintaa kun liitto maksattaa jäsenistöllä kaiken tämän miinuksen. Suosittelen että hyväksytään Orimattilan lisenssi ehdotus. Näin liitto joutuu sopeuttaa toimintaansa , kuten kuuluu. Näillä korotuksille on saatava stoppi, hyvissä ajoin.
- 25 % tippuu avustukset vuoteen 2027 mennessä
Anonyymi-ap
46865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Näin pitää tehdä.
Pitää käydä YT-neuvottelut henkilökunnan kanssa ja tiivistä henkilökunnan määrä ja yhdistä tehtäviä.
Näin ei voi jatkua
Juu, ei voi jatkua, esim. Liiton palkattu U18 valmentaja kahden urheilijan kanssa viikko ulkomailla.
Mm. Tähän meillä ei ole varaa.
Tai koulutus-ja nuorisopäällikkö puuhastelee ihan omiaan.
Jonkunhan siellä on kuitenkin oltava? En oikein käsitä, mitä tässä toivotaan. Jos ei valmentaja lähde kisamatkalle niin miksi sellainen valmentaja on ja jos sinne matkalle lähetetään joku muu niin eihän sekään ilmaista ole. Pitäisikö jättää valmentaja palkkaamatta ja maksaa yksittäisistä kisakävijöistä? Ei se ainakaan laatua taida parantaa. Valmennuskin on kuitenkin hoidettava, jos halutaan, että sitä hoidetaan.
Valmentajia tarvitaan, mutta toimiston työntekijät (tai oikeastaan kotona "tekevä työtä") pitää karsita.
Aivan, " jonkunhan siellä on oltava" kuvaa asennettasi.
Kyllä, mutta ei palkatun. Palkattu vetää pääryhmälle ja otot/henkkoht koutsi hoitaa 1-3 urheilijan reissut.
Mutta, toki jos seurat tätä haluaa mitä nyt tapahtuu, niin antaa palaa vaan.
Vielä tuohon Koulutus-ja valmennuspäällikön "seurojen sparraukseen", sen saa ihan ilmaiseksi alueellisilta liikuntajärjestöiltä.
Lopuksi; Seurat ovat valinneet judoliiton hallituksen ja meidän on vain luotettava heidän osaamiseen ja keskityttävä seuratyöhön. Hiljaa hyvää tulee!
Meinaatko oikeasti että valmentajat -oto tai ei - lähtevät noille reissuille palkatta? Useimmat meistä käyvät päivätöissä joten ei ole aivan yksinkertaista lähteä. Kisojen yhteydessä on äärimmäisen tärkeät leirit joissa urheilijat saavat kansainvälisiä vastuksia.
"Vielä tuohon Koulutus-ja valmennuspäällikön "seurojen sparraukseen", sen saa ihan ilmaiseksi alueellisilta liikuntajärjestöiltä."
Että "ihan ilmaiseksi", kerro lisää, mistä näitä "maksuttomia" palveluja oikeasti saa. Eiköhän aluejärjestöilläkin ole omat kulunsa ja menonsa, jotka jokin taho maksaa,.
Aika harvassa on edes ne otot, jotka pystyvät muutaman kisa + leiri reissun tekemään vuodessa. Edes niin, että kustannukset maksetaan. Henkilökohtaisista valmentajista vielä vähemmän, jos oletetaan, että valmentaja tai seura maksaa kulut.
Vaikeaa on reissaaminen, jos pitää pelkillä vapaaehtoisilla hoitaa.
Toki voisihan tuota kokeilla avaamalla mahdollisuuden lähteä liiton ohjelman ulkopuolisiin EJU:n kisoihin. Veikkaan, ettei olisi jonoa.
Outo käsitys yhdistysdemokratiasta. Tätä vartenhan meillä on kevät- ja syyskokoukset.
Oletko koskaan kuullut etätöistä?
Voithan ihan vapaasti lähteä ohjelman ulkopuolisiin kisoihin. Ilmoitat järjestöpäällikölle keitä lähtee, he ilmoittavat ejulle ja bon voyage. Lasku tulee perässä.
Osa on lähtenyt ja ite myös maksellut reissuja ja jälki on ollut hienoa, mutta eivät kelpaa koska saattaisivat vaatia myös muilta samanlaista halua, paloa ja työntekoa kuin itse antavat lajille. No tasaisin väliajoin sitten järjestellään kaiken maailman mustamaalauskamppiksia jne. jahteja, että saadaan pidettyä mieleinen porukka mukana.
Onhan tuo nyt häpeäksi koko lajille!
Jep. Chikaran urheilijat ikävä kyllä joutuvat eroon muista urheilijoista ja lajiyhteisöstä, kiitos valmentajansa JH:n joka haluaa erottaa heidät muista. Syynä kurinpito asiat joita tälläkin foorumilla käsitelty. Onko tämä boikotti Chikaran urheilijoiden edun mukaista? En usko. Tosi valitettavaa. Yhteisömme on liian pieni tällaiselle kiukuttelulle. Lahjakkaat urheilijat kärsivät.
Tuossahan se lukee aika hyvin. Tuo samanlaisen palon vaatimushan tarkoitaa käytännössä sitä, että yhteistyökyky on mitä on ja sitä myöten tuollaista tyyppiä ei yhteistoiminnassa kannata mukana roikottaa. Tätä taidettiin jokin hetki testata ja yllättäen ei onnistunut. Aikanaan taisi seurastakin väkeä lähteä. En ole varma, mutta samaa syytä löytynee taustalta.
Kyllä taitaa kiitos kuulua ihan jollekin muulle taholle. Omituinen henkilökohtainen antipatia taitaa olla taustalla, johon on valjastettu se muu lammaslauma mukaan. Ei tosin ole mennyt ihan kaikilla läpi.
Hyvänä esimerkkinä toimii tuo viimeinen ajojahti, joka järjestettiin. Valmentaja huomautti urheilijaa tappopuheista huippu-urheiluakatemian tiloissa ja sai siitä itselleen sanktiot ennen asian tutkimista. Kaveri uskoi kaveria, joka kuuli asian urheilijan omaisilta, joka kuuli asian hätääntyneeltä urheilijalta, joka pelkäsi taas kuraa niskaan käytöksensä takia ja kertoi valmentajan olleen uhkaava. Ihmettelen kodin reaktiota, joka toisaalta kertoo kyllä paljon missä mennään ja millä asenteella.
No asiaa ei tutkittu, vaan tippa kärjessä vietiin ”rangaistuslautakuntaan”, joka kuitenkin tutki ja totesi, ettei asiassa ole tehty virheitä. Hauskinta ja kauheinta on, että asia liittyy ikävään sotaan Euroopassa, mutta sen kehäkolmosen seuran öyhöt lammaslaumoineen eivät tajunneet, että myös valmentajan perhe on suomalais-ukrainalais-venäläinen.
No liiton johto on toistaiseksi siunannut sen, että on oikein toivoa ja ääneen huutaa treenikavereidensa ja valmentajien sekä myös edellä mainittujen perheiden tappotoiveita. Tämä väite on totta niin kauan, että asia oikaistaan ja moititaan urheilijaa käytöksestä sekä pyydetään virheellistä ylireagointia anteeksi.
Koko kalasopan aiheuttaneet ihmiset, eivät siis ole asiaa oikaisseet, vaan kuuleman mukaan jopa koittaneet jatkaa mustamaalausta ja mielipiteisiin vaikuttamista.
Toivottavasti painostus ja muu ikävä toiminta ei kohdistu urheilijoihin, sillä he ovat tässä asiassa täysin ulkopuolisia.
Ei ole JH erottanut heitä muista, vaan liitto on sitä koittanut tehdä tai itse asiassa erottaa urheilijat valmentajasta. Tuollaiselta se näyttää ulospäin ilman liiton laseja. Eivät ole liitossa huomioineet, että silloin urheilijat jäävät ilman valmentajaa.
Tosin en osaa sanoa, että mikä on nykyinen tilanne?
On se kumma, kun on niin hieno ihminen ja kaikki ongelmat vaan aina ajautuu hänen luokseen.
Siis mitä? Eikös tää ole jo oma "jahti"?! Nämä kirjoitukset on häpeäksi lajille.
Ajojahti?! Niinpä niin...
Kas kuin salaliitto...
Mitä seurat hyötyvät Koulutus pääliköstä, kyselin seuran valmentajilta niin eivät ole hyötyneet ikinä mitään.
Tuo ei itsessään kerro yhtään mitään.... kenenkään tarpeellisuudesta tai tarpeettomuudesta.
Juuri näin. Pitäisikö koko Judoliiton valmennushenkilöstö irtisanoa koska minä tai minun urheilijani ei ole hyötynyt heidän työpanoksestaan mitään?
Jos ohjaaja ei halua osaamistaan kehittää Judoliiton koulutuksissa, on se hänen oma asiansa. Monet kuitenkin tätä haluavat tehdä. Jos judoseura ei ole kiinnostunut hyödyntämään seurakehittäjän apua toimintansa kehittämisessä, on se seuran oma asia. Tukea kuitenkin on tarjolla niille jotka sitä haluavat hyödyntää.
Mietin vaan, kun katsoin PM kisojen aikataulua niin Valmentajina Otto ja joku Pyykönen ? Mutta miten tämä menee järjestöpäälikkö ja valnennuspäälijkö lähtee PM kisoihin, tämä tarkoittaa sitä että ei siellä konttorissa niitä duuneja kovin taida olla kun joutaa matkustaa ja ainahan se on kiva reissata ja kerätä viikko vapaaata siinä samalla. On todellakin aika supistaa hallintoa. Todellakin Orimattilan esityksen kannalla.
Nyt kun oikein kovasti siellä tätä mietit niin varo ettei pää tule kipeäksi. Sen verran on iso asia kyseessä. Oiskohan valmentajilla vapaata mahdollisesti? Vai katsotko ettei lomaa valmentajille tarvita kun pääsee työn puolesta reissuun? Voi elämän kevät.
Olisi mielenkiintoista nähdä sinut jossain vastuullisessa asemassa jossa pitäisi tehdä tulosta ja organisoida asioita, voin todeta että ei siitä mitään tulisi yritys kaatuisi huonoon johtamiseen nopeasti. jotenka pysy vain duunari osastolla ei sinusta muuhun ole.
Onhan meillä paljon hyviä OTO-valkkuja!
Hyvä, että käytetään osaavia otoja.
Toki PM kisat ei kiinnosta kaikkia otoja, kun on etelän maitakin:)
Pitäisikö sinun sitten pystyvänä ihmisenä ilmoittautua liittokokouksessa vastuutehtäviin? Täältä palstaltahan sinulla onkin jo niitä näyttöjä 😃
Kun vain aika riistäisi, olisi kyllä ottaa ohjat. Jos judoliitto olisi Pk yritys se olisi jo ajat sitten nurin noilla johtamis taidoilla
Eli laittaisit hommat kuntoon mutta ei ole aikaa? Just. Kyllä me kaikki uskotaan sua. Onneksi ehdit täällä kuitenkin roikkua.
ISI-valkkuja ja kaverit ;)
Erittäin hyvin sanottu siellä linjan päässä!
Nuohan tuntevat urheilijat ja vastustajat hyvin. Tulee hyviä ohjeita kulmasta. 🤔
Meneekö oikein ? liiton valmennus johto rankaisee Hukkasta , ettei hän saa osallistua esim Urheassa tapahtuvaan valmennukseen. Kurinpitovaliokunta ei rankaissut häntä , niin mietin vain miten tälläinen toiminta on mahdollista että mielivaltaisesti ilman perusteita voidaan yksi ihminen laittaa sivuun. Ei kai se ne näin voi olla että jos jo kun naama ei miellytä niin siirretään ihminen sivuun. Tämä on liiton puolelta rikollist ja ihmisarvoa alentavaa toimintaa puhdasta diktatuuria. Tämäkin olisi hyvä käsitellä tulevassa kevät kokouksessa. Voiko käyttäytyä näin mielivaltaisesti
Sis onko Jami edelleen porttikiellossa urheaan ja majuleireille, vaikka kurinpito valiokunta ei antanut rangaistusta?
Syynä henkilökohtainen antipatia ja ajojahti, kun ei olla todennäköisesti kestetty suoraa ja rehellistä palautetta jostain asiasta joka vielä on todennäköisesti täysin totta. Tämän sanon ihan sen takia, että olen miehen kanssa aikoinaan ollut tekemisissä ja varmasti kertoo suoraan, jos joku mättää. Se ei kuitenkaan ole loukkaavaa tai alentavaa eikä tapahdu selän takana kieroilemalla. Saattaa tulla hieman töks herkimmille, mutta joskus se pitää kuulla suoraan. Myös hyvät jutut saavat samanlaisen palautteen.
itse arvostan suuresti suoraa tapaa antaa palautetta, vaikka se ei olisi mielekästä. Ei elämässä aina kaikki voi olla kivaa. Niin ne asiat etenevät ja kehittyvät. Lisäksi urheilijat ovat arvostaneet tasapuolista kohtelua. Ei ole ketään ns. kultaiselle framille nostettua eikä etuoikeutettua. Jokainen joutuu tekemisellään näyttämään muille, että on paikkansa ansainnut. Ja nyt tärkeä asia! Tämä ei tarkoita niitä mitskuja tai titteleitä vaan sitä omaa tekemistä muiden kanssa. No onhan noillakin ollut niitä, jotka luulivat sellaisen paikan ansainneensa ja ovat sitten vaihtaneet seuraa. Tai itse asiassa se homma taitaa olla ollut lähtöisin ennemmän taas kerran sieltä kotijoukoista, koska meidän pikku kullanmuruhan…
Näin kuulin, kyllä tämän johdosta pitäisi kyseenalaistaa hallitus kokonaisuudessaan, täyttä diktatuuria, miettikääpä jos mielivaltaisesti voidaan ihmistä hyljeksiä tällä tapaa niin eihän tätä voi hyväksyä ja perustella mitenkään, vaikka hukkanen onkin joidenkin mielestä inhoittava ja ärsyttävä ihminen.
Jamin kannattaisi "haastaa" liiton toiminta koska eihän sen noin voi mennä että rangaistaan jostain mistä ei kuitenkaan rangaistu.
Tuossa alkaa muuten täyttyä jo tuottamuksellisen haitanteko toiselle. JH havaintoni mukaan ainoita valmentajia, joka oikeasti oli kaikessa mukana oman ryhmänsä kanssa.
Samaan aikaan suurin osa vaan odotti maksettuja liiton matkoja kavereineen, että pääsisi reissuun ja mahdollisesti pilaamaan urheilijoiden kisa, joita eivät edes tunne kunnolla.
Pahoin pelkään, että urheilijoiden ura hankaloituu liiton takia ja se kehitys mille oltiin luotu hyvä pohja alkaa… toivottavasti olen väärässä.
Seuraan varpaatkin ristissä peläten pahinta, että saavatko tuonkin porukan rikki ja hajalle niin fyysisesti kuin henkisesti. Muista nuorista moni on jo lopettamassa, vaikka edes valmennusjohto ei sitä tiedä. Kiitos tuosta kuuluu systeemille ja sen johtamistyylille.
Tuo nyt taas on ihan diipadaapaa. Ei liiton tarvitse ketään yksittäistä valmentajaa rinkiin ottaa. Tässäkin käsittääkseni mahdollisuus tarjottiin, mutta ei näköjään yhteistyötaidot riitä.
On yhteistyötaitoja, mutta ne on hieman yksisuuntaiset. Tee niin kuin hän sanoo, niin yhteistyö toimii hienosti. Eikä siinä mitään vikaa ole, varsinkin kun tietää ja osaa kaiken:)
Ehdottomasti kannattaisi viedä asia vaikka ihmisoikeustuomio istuimeen, ja pistää liitto edes perustelemaan mitenkä voi tälläistä diktatuuria tehdä liiton jäsentä kohtaan !
Tämä on oikea paikka https://www.oikeusturvalautakunta.fi/
Tää on taas tää sama mouhoaja täällä. Heräsit talvihorroksesta? Noita sun monologeja ei kukaan jaksa lukea. Sama levy pyörii salaliittoteorioita veisaten.
Onko tämä hallituksen päätös, ja kysykää ja ahdistelkaa hallitus jäseniä ja vaatikaa vastauksia