Osakkeet:
Nvidia
Novo Nordisk
Näitä olen ostanut useita kuukausia sitten, eikä ole tarkoitus enää ostaa lisää. Tarkoitus ei myöskään ole myydä pois.
Rahastot ja etf:
Indeksirahasto Ruotsi (kulut 0%)
Handelsbanken Euroopa rahasto (kulut 0,20%)
Intia ETF (kulut 0,19%)
Japan Etf (kulut 0,12%)
S&P 500 ETF (kulut 0,07%)
Näihin pyrin kuukausisäästämään jatkuvasti. Ja vaan pitämään en myymään pois useisiin vusoiin.
Mitä mieltä? Tämmöiseen salkkuun olen päätynyt useiden käänteiden jälkeen. Saa arvostella vapaasti Onko hyvä huono.
Mitä mieltä tästä osake/rahasto/etf salkusta?
3
823
Vastaukset
- Anonyymi
Tasaosuuksilla vai jollain muulla painotuksella?
- Anonyymi
Ihan hyvä hajautus.
Itse käytän op pankin tuotteita. Vuosikulut suurehkot mutta osto ja myynti useimmissa ilmaista. Indeksit 0,39 % vuosikulut, osto ja myynti 0% . Indeksirahastoja pääosin ja pari tavallista riskillä, kiina ja intia. Osingot jäävät suoraan rahastoihin kasvattamaan sen arvoa.
Keskittäminen op siksi että saan bonuksia joilla maksan ilmaiseksi kaikki perheen tilimaksut, auto, matka ja kotivakuutukset. Lisäksi työllistän suomea ja suomalaisia.
Lisäksi jos itseltä henki lähtee niin perijät eivät välttämättä hahmota tai ymmärrä etf ja suoria osakkeita veroilmoituksineen. Indekseissä ja rahastoissa pankki ilmoittaa verottajalle joten tuo huoli on pois .
Ja se että tarvittaessa a rahastot voi helposti muuttaa b rahastoiksi ilman kuluja jolloin osingot maksetaan ulos omalle tilille.
Op maailma indeksi a 65.7 %
Op suomi indeksi a 15,6 %
Op eurooppa indeksi a 5,4 %
Op pohjoismaat indeksi a 4,1 %
Ja loput kukin noin 4,8 % kpl
Op aasia indeksi a
Op intia a
Op kiina a
Lisäksi pidän tilillä olisko ollut op kasvutuotto yli 50 000 eur jolloin pankki maksaa 3 kk euribor ja ottaa tuotosta 0,5%. Nämä siellä hajautuksen vuoksi ja jos pörssit romahtavat niin on millä ostaa halpoja osakkeita.
Se on makuasia miten nää kukin järjestelee ja mikä omalle luonteelle sopii. - Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://nbw.fi/sexygirls?18367093
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741