Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kritisoi SDP:n puheenjohtajan Sanna Marinin esittämiä veronkorotuksia. SDP on pitänyt esillä Tanskan verotusta esimerkkinä Suomelle ja esittänyt ohjelmissaan mittavia veronkorotuksia yrittäjille. Kokoomuksen mukaan Suomi ei nouse veronkiristyksillä, vaan työllä ja yrittämisellä.
https://www.kokoomus.fi/petteri-orpo-sdpn-veronkorotukset-rankaisevat-tyota-ja-yrittamista/
--
Silloin jos SDP nostaa veroja, se on paha.
Mutta kun Kokoomus nostaa veroja, se on hyvä.
Kokoomuksen mukaan Suomi ei nouse veronkiristyksillä
2
138
Vastaukset
En kyllä löytänyt demarien vaaliohjelmasta kovin paljon yrittäjyyteen kohdistuvia veronkorotuksia. Enemmän siellä oli verotuksen porsaanreikien ja erilaisten verohelpotusten poistamisia. Ainakin osa näistä on sellaisia, joita ei muissa maissa edes ole.
Ensimmäinen ehdotus oli veropohjan laajentaminen. Tämä sisälsi mm. toimia kv. verovälttelyn torjumiseksi ja yhteisöverohelpotusten poistamista. Viime mainitussa olisi siis mennyt mm. ay-liikkeen saamat veroedut. Tästä kokonaisuudesta on vaikea hahmottaa yrittäjiin kohdistuvia veronkiristyksiä.
Toinen kokonaisuus oli haittaverojen korotus. Tietysti tämä rokottaa esim. tupakan ja alkoholin sekä fossiilisten polttoaineiden myynnistä tulonsa saavia yrittäjiä. Orponkin hallitus on herännyt haittaverojen nostamiseen, joten ei siinä nyt suurta eroa ole.
Kolmas kokonaisuus on isojen omaisuuksien verottamista. Tässä on kyse isojen perintöjen ja pääomaverokantojen korkeammista veroprosenteista. Tuskin mitään merkitystä yritteliäisyydelle.
Neljäs kokonaisuus oli rahoitustoimintavero ja sijoitusvakuutusvero. Nämä ovat pankkitoimintaan kohdistuvia veroja ja sellaiseen sijoitustoimintaan, jonka tarkoitus on estää osinkojen verottaminen sinä vuonna kun ne maksetaan. Tämä mahdollistaa verosuunnittelua ja toimii siltä osin säädettyä osaketilisäästämistä vastaan, joka laissa säädetty järjestely ja jossa sijoitusten enimmäismäärä on 100 000 euroa. Sijoitusvakuutuksessa ei ole mitään euromääräistä rajaa. Sijoitusvakuutukset ovat samalla henkivaakutuksia. Sijoittaa määrää siis edunsaajan. Tämä on perintöoikeuden kannalta ongelmallista, koska sijoitusvakuutus ei edellytä testamenttimuotoa ja syrjäyttää testamentin. Ongelmia voi tulla myös ristiriidoista rintaperillisten oikeuksien kanssa. Verotuksellisista syistä sijoitusvakuutuksen edunsaajaksi ei kuitenkaan kannata laittaa II veroluokkaan kuuluvia. Pankit kehittävät järjestelmiä, joissa voidaan mennä jossain kohdin oikopolkuja siihen nähden, mikä on esim. normaali perintö- ja testamenttioikeudellinen reitti. Tämäkään kokonaisuus ei ole mitään yritysverotuksen kasvattamista.
Viides kokonaisuus koostui yritystukien poistamisesta tai vähentämisestä. Näistä tunnetuin on listaamattomien yritysten osinkoverohelpotusten poistaminen. Koko järjestelmä on suomalainen. Sitä ei ole kilpailijamaissamme. Järjestelmä kohtelee lisäksi epätasa-arvoisesti listattujen yritysten omistajia. Samalla se heikentää investointi- ja listautumishalukkuutta. Listautuminen lisää yleensä pääomien hankintaa ja investointeja. Yksi toimenpide oli fossiitalouteen perustuvien yritystukien poistaminen. Verotuksella siis pyrittäisiin vähentämään haitallisia ja perusteettomia epätasa-arvoisia tukia.
On selvää, että demarien verotusmuutoksillä ei olisi saatu valtiontaloutta riittävästi kohentumaan. Siinä mielessä se vähän vastuuton.Kun SDP ehdotti verojen korottamista ja jos Kokoomus ei olisi vastustanut sitä, niin Kokoomuksen logiikan perusteella Suomen valtiontalous olisi paremmassa kunnossa kuin nykyään.
Kokoomushan haluaa nostaa veroja valtiontalouden korjaamiseksi, aivan kuten SDP, mutta oppositiossa ollessaan Kokoomus vastusti itse nyt tekemäänsä verolinjaa. Eli kun Kokoomus vastusti verojen nostoa, tekivätkö he siis Suomelle ja suomalaisille karhunpalveluksen elämällä velaksi nämä vuodet?
Ihmettelen suuresti tätä veropopulismia. Mutta sitä enemmän ihmettelen kuinka moneen se uppoaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148765Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1526056Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3535096Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s964307Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664023SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813883- 911828
- 1031374
- 47939