Mistähän eläkeläinen voisi hakea turvapaikkaa Päättäjien vainontakia..
Alkaa olla turvaton olo
TURVAPAIKKA
12
449
Vastaukset 12
- Anonyymi
Muuta johonkin solu tai kimppa asuntoon. Ja onhan noita asuntoloitakin.
- Anonyymi
🤔Hankitaan kaikki patriziahearts- peruukit ☝https://www.hs.fi/historia/art-2000010344413.html
- Anonyymi
Eduskuntatalossa paljon huoneita ,mennään sinne .
- Anonyymi
Muuta Kambodzaan ,tai Vietnamiin.
- Anonyymi
Eihän pienituloisella ja vähävaraiselta eläkeläiseltä kovin paljon mitään viety, paitsi kansaneläke ulkomailla asuvilta. Kaipa he tarvittaessa saavat jotain paikallista sossurahaa, jos siellä vakituiseen asuvat ja palveluita käyttävät.
Ihmetytti myös eräs, kun yli 40v. töitä tehnyt ja vielä seiskakymppisenä aika terveen oloinen, mut työeläke vaan 700 ja sitten kansaneläke. Ettei vaan olis yrittäjätaustaa ja alivakuuttanut tai sitten pimeetä työtä.
Hyväosaisten eläkeläisten on turha valittaa, heillä elämä ei huonone yhtään nykytoimien johdosta.
lajijasuris- Anonyymi
Miksi niin yrittäjä , tai pimeen työtekijä, vaihtoehtoja voi olla muitakin, esim siivooja, joka ei ole saanut täysiä päiviä töitä, vain pätkää ja sijaisuuksia, sitten synnyttänyt muutaman lapsen ja ollut kotona niitä hoitamassa, myös työttömyyttä voi olla taustalla.
Myös nuo teollisuusompelijat teki työtä ennen pienellä palkalla eivät pysyneet urakoissa, vaan alimmalla palkalla tekivät työtä, niitä ei enää ole , kun vaatetusteollisuus loppui Suomesta.
Sitten ovat sairaat ja vammaiset, jotka ei ole täysipainoisesti pystyneet työhön, sekä vanhat mummut jotka ovat olleet jo työssä, ennen vuotta 1962 jollon työeläkelaki tuli voimaan.
Tottakai myös noita yksinyrittäjiä jotka ei kertakaikkiaan pystyneet maksamaan eläkettä itelleen, kun minimin, kun elää piti myös ja toisilla myös tenavia elätettävänä, mutta kuitenkin tekivät jotain , vaikka työttömänä olis saanut saman.
- Anonyymi
Lähdetään Somaliaan lämmittelemään.
- Anonyymi
Yrittäjät vieneet thaikkuun miljoonii ostaneet Ranta bungalowii jne pahan päivän päälle.Uudet hotellit ei maksa juuri mitään Suomeen verrattuna maaseudulla 🍌🍌 syömään
- Anonyymi
Naapuriin, siis itään.
- Anonyymi
Jep. Siellä vainotaan tasapuolisesti kaikkia. Olo siinä paranee merkittävästi , kun naapurinkin vainotaan…
- Anonyymi
Ne veron nostot ei todellakaan ole juuri mitään ja jos ei niiden jälkeen pärjää, niin täytyy olla hieman vammainen yksilö. Itsellähän nuo ei vaikuta mihinkään, kun ennakonpidätys prosenttikin 0, kun on niin pieni eläke ja invavähennykset siinä.
Yleinen alvin nosto hieman vaikuttaa. - Anonyymi
Eläkeläisethän saivat korotuksen eläkkeeseen.
Työttömien yksinhuoltajien lapset ne vasta kärsivätkin isoista leikkauksista jo nyt, heillä se hätä on eikä ketään kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781260
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️48955Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?15847- 71817
- 82801
- 151754
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80729Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk40722- 68717
Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei20635Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m121605Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203598- 57578
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115555- 90528
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet171521Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline123512Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18510- 95480
YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25466