TURVAPAIKKA

Anonyymi-ap

Mistähän eläkeläinen voisi hakea turvapaikkaa Päättäjien vainontakia..
Alkaa olla turvaton olo

12

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuta johonkin solu tai kimppa asuntoon. Ja onhan noita asuntoloitakin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eduskuntatalossa paljon huoneita ,mennään sinne .

    • Anonyymi

      Muuta Kambodzaan ,tai Vietnamiin.

    • Anonyymi

      Eihän pienituloisella ja vähävaraiselta eläkeläiseltä kovin paljon mitään viety, paitsi kansaneläke ulkomailla asuvilta. Kaipa he tarvittaessa saavat jotain paikallista sossurahaa, jos siellä vakituiseen asuvat ja palveluita käyttävät.

      Ihmetytti myös eräs, kun yli 40v. töitä tehnyt ja vielä seiskakymppisenä aika terveen oloinen, mut työeläke vaan 700 ja sitten kansaneläke. Ettei vaan olis yrittäjätaustaa ja alivakuuttanut tai sitten pimeetä työtä.
      Hyväosaisten eläkeläisten on turha valittaa, heillä elämä ei huonone yhtään nykytoimien johdosta.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Miksi niin yrittäjä , tai pimeen työtekijä, vaihtoehtoja voi olla muitakin, esim siivooja, joka ei ole saanut täysiä päiviä töitä, vain pätkää ja sijaisuuksia, sitten synnyttänyt muutaman lapsen ja ollut kotona niitä hoitamassa, myös työttömyyttä voi olla taustalla.
        Myös nuo teollisuusompelijat teki työtä ennen pienellä palkalla eivät pysyneet urakoissa, vaan alimmalla palkalla tekivät työtä, niitä ei enää ole , kun vaatetusteollisuus loppui Suomesta.
        Sitten ovat sairaat ja vammaiset, jotka ei ole täysipainoisesti pystyneet työhön, sekä vanhat mummut jotka ovat olleet jo työssä, ennen vuotta 1962 jollon työeläkelaki tuli voimaan.
        Tottakai myös noita yksinyrittäjiä jotka ei kertakaikkiaan pystyneet maksamaan eläkettä itelleen, kun minimin, kun elää piti myös ja toisilla myös tenavia elätettävänä, mutta kuitenkin tekivät jotain , vaikka työttömänä olis saanut saman.


    • Anonyymi

      Lähdetään Somaliaan lämmittelemään.

    • Anonyymi

      Yrittäjät vieneet thaikkuun miljoonii ostaneet Ranta bungalowii jne pahan päivän päälle.Uudet hotellit ei maksa juuri mitään Suomeen verrattuna maaseudulla 🍌🍌 syömään

    • Anonyymi

      Naapuriin, siis itään.

      • Anonyymi

        Jep. Siellä vainotaan tasapuolisesti kaikkia. Olo siinä paranee merkittävästi , kun naapurinkin vainotaan…


    • Anonyymi

      Ne veron nostot ei todellakaan ole juuri mitään ja jos ei niiden jälkeen pärjää, niin täytyy olla hieman vammainen yksilö. Itsellähän nuo ei vaikuta mihinkään, kun ennakonpidätys prosenttikin 0, kun on niin pieni eläke ja invavähennykset siinä.
      Yleinen alvin nosto hieman vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Eläkeläisethän saivat korotuksen eläkkeeseen.
      Työttömien yksinhuoltajien lapset ne vasta kärsivätkin isoista leikkauksista jo nyt, heillä se hätä on eikä ketään kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1673
    3. 66
      1233
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1067
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe