TURVAPAIKKA

Anonyymi-ap

Mistähän eläkeläinen voisi hakea turvapaikkaa Päättäjien vainontakia..
Alkaa olla turvaton olo

12

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuta johonkin solu tai kimppa asuntoon. Ja onhan noita asuntoloitakin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eduskuntatalossa paljon huoneita ,mennään sinne .

    • Anonyymi

      Muuta Kambodzaan ,tai Vietnamiin.

    • Anonyymi

      Eihän pienituloisella ja vähävaraiselta eläkeläiseltä kovin paljon mitään viety, paitsi kansaneläke ulkomailla asuvilta. Kaipa he tarvittaessa saavat jotain paikallista sossurahaa, jos siellä vakituiseen asuvat ja palveluita käyttävät.

      Ihmetytti myös eräs, kun yli 40v. töitä tehnyt ja vielä seiskakymppisenä aika terveen oloinen, mut työeläke vaan 700 ja sitten kansaneläke. Ettei vaan olis yrittäjätaustaa ja alivakuuttanut tai sitten pimeetä työtä.
      Hyväosaisten eläkeläisten on turha valittaa, heillä elämä ei huonone yhtään nykytoimien johdosta.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Miksi niin yrittäjä , tai pimeen työtekijä, vaihtoehtoja voi olla muitakin, esim siivooja, joka ei ole saanut täysiä päiviä töitä, vain pätkää ja sijaisuuksia, sitten synnyttänyt muutaman lapsen ja ollut kotona niitä hoitamassa, myös työttömyyttä voi olla taustalla.
        Myös nuo teollisuusompelijat teki työtä ennen pienellä palkalla eivät pysyneet urakoissa, vaan alimmalla palkalla tekivät työtä, niitä ei enää ole , kun vaatetusteollisuus loppui Suomesta.
        Sitten ovat sairaat ja vammaiset, jotka ei ole täysipainoisesti pystyneet työhön, sekä vanhat mummut jotka ovat olleet jo työssä, ennen vuotta 1962 jollon työeläkelaki tuli voimaan.
        Tottakai myös noita yksinyrittäjiä jotka ei kertakaikkiaan pystyneet maksamaan eläkettä itelleen, kun minimin, kun elää piti myös ja toisilla myös tenavia elätettävänä, mutta kuitenkin tekivät jotain , vaikka työttömänä olis saanut saman.


    • Anonyymi

      Lähdetään Somaliaan lämmittelemään.

    • Anonyymi

      Yrittäjät vieneet thaikkuun miljoonii ostaneet Ranta bungalowii jne pahan päivän päälle.Uudet hotellit ei maksa juuri mitään Suomeen verrattuna maaseudulla 🍌🍌 syömään

    • Anonyymi

      Naapuriin, siis itään.

      • Anonyymi

        Jep. Siellä vainotaan tasapuolisesti kaikkia. Olo siinä paranee merkittävästi , kun naapurinkin vainotaan…


    • Anonyymi

      Ne veron nostot ei todellakaan ole juuri mitään ja jos ei niiden jälkeen pärjää, niin täytyy olla hieman vammainen yksilö. Itsellähän nuo ei vaikuta mihinkään, kun ennakonpidätys prosenttikin 0, kun on niin pieni eläke ja invavähennykset siinä.
      Yleinen alvin nosto hieman vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Eläkeläisethän saivat korotuksen eläkkeeseen.
      Työttömien yksinhuoltajien lapset ne vasta kärsivätkin isoista leikkauksista jo nyt, heillä se hätä on eikä ketään kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2140
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1342
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      962
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      782
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe