TURVAPAIKKA

Anonyymi-ap

Mistähän eläkeläinen voisi hakea turvapaikkaa Päättäjien vainontakia..
Alkaa olla turvaton olo

12

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuta johonkin solu tai kimppa asuntoon. Ja onhan noita asuntoloitakin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eduskuntatalossa paljon huoneita ,mennään sinne .

    • Anonyymi

      Muuta Kambodzaan ,tai Vietnamiin.

    • Anonyymi

      Eihän pienituloisella ja vähävaraiselta eläkeläiseltä kovin paljon mitään viety, paitsi kansaneläke ulkomailla asuvilta. Kaipa he tarvittaessa saavat jotain paikallista sossurahaa, jos siellä vakituiseen asuvat ja palveluita käyttävät.

      Ihmetytti myös eräs, kun yli 40v. töitä tehnyt ja vielä seiskakymppisenä aika terveen oloinen, mut työeläke vaan 700 ja sitten kansaneläke. Ettei vaan olis yrittäjätaustaa ja alivakuuttanut tai sitten pimeetä työtä.
      Hyväosaisten eläkeläisten on turha valittaa, heillä elämä ei huonone yhtään nykytoimien johdosta.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Miksi niin yrittäjä , tai pimeen työtekijä, vaihtoehtoja voi olla muitakin, esim siivooja, joka ei ole saanut täysiä päiviä töitä, vain pätkää ja sijaisuuksia, sitten synnyttänyt muutaman lapsen ja ollut kotona niitä hoitamassa, myös työttömyyttä voi olla taustalla.
        Myös nuo teollisuusompelijat teki työtä ennen pienellä palkalla eivät pysyneet urakoissa, vaan alimmalla palkalla tekivät työtä, niitä ei enää ole , kun vaatetusteollisuus loppui Suomesta.
        Sitten ovat sairaat ja vammaiset, jotka ei ole täysipainoisesti pystyneet työhön, sekä vanhat mummut jotka ovat olleet jo työssä, ennen vuotta 1962 jollon työeläkelaki tuli voimaan.
        Tottakai myös noita yksinyrittäjiä jotka ei kertakaikkiaan pystyneet maksamaan eläkettä itelleen, kun minimin, kun elää piti myös ja toisilla myös tenavia elätettävänä, mutta kuitenkin tekivät jotain , vaikka työttömänä olis saanut saman.


    • Anonyymi

      Lähdetään Somaliaan lämmittelemään.

    • Anonyymi

      Yrittäjät vieneet thaikkuun miljoonii ostaneet Ranta bungalowii jne pahan päivän päälle.Uudet hotellit ei maksa juuri mitään Suomeen verrattuna maaseudulla 🍌🍌 syömään

    • Anonyymi

      Naapuriin, siis itään.

      • Anonyymi

        Jep. Siellä vainotaan tasapuolisesti kaikkia. Olo siinä paranee merkittävästi , kun naapurinkin vainotaan…


    • Anonyymi

      Ne veron nostot ei todellakaan ole juuri mitään ja jos ei niiden jälkeen pärjää, niin täytyy olla hieman vammainen yksilö. Itsellähän nuo ei vaikuta mihinkään, kun ennakonpidätys prosenttikin 0, kun on niin pieni eläke ja invavähennykset siinä.
      Yleinen alvin nosto hieman vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Eläkeläisethän saivat korotuksen eläkkeeseen.
      Työttömien yksinhuoltajien lapset ne vasta kärsivätkin isoista leikkauksista jo nyt, heillä se hätä on eikä ketään kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      316
      6157
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      65
      4001
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3342
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3254
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3188
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3106
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2566
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      52
      2311
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      213
      2227
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2103
    Aihe