Kiitos hallitus hyvin tehty

Vaikeita päätöksiä teitte kehysriihessä.
Tarkasti ja taitavasti ohjasitte Suomea.
Kiitos siitä.
284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Muistisi on kuten dementikolla.

Äänestä

Hallitus muisti kehysriihessä niitä, joilta ei leikata, vaikka varaa olisi.

Hallituksen yksioikoinen leikkaus linja jatkuu kuten ennenkin. Suomalaisten pieni- ja keskituloisten ostovoimaa leikkaamalla ei konkurssit lopu, eikä taantuma parane. Päinvastoin.

Eläkkeisiin tulee raippavero, eli eläketulovähennys pienenee, joten indeksikorotukset viedään pois nyt jo yli 2.000 euron kk-eläkkeestä, lukuunottamatta niitä,
joiden eläkkeet ovat 5.000 €/kk tai sen yli.
Lisäksi lääkkeet kallistuvat kun omavastuu nousee. Asumistuen leikkaaminen koskee myös pienituloisia eläkeläisiä.

Tässä linkissä on tietoa lisää tietoa eläkeläisiä koskevista leikkauksista eli "sopeutuksista".

https://www.ekl.fi/tiedotteet/osa-laareista-jai-katsomatta-muut-pengottiin-pohjia-myoten/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaikeita päätöksiä teitte kehysriihessä.
Tarkasti ja taitavasti ohjasitte Suomea.
Kiitos siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu