Petteri Orvokki

Anonyymi-ap

On Vasemmistolainen Sosialisti,joka rakastaa kansan verottamista. Veroa veron päälle. Se on ainoa,mitä petteri osaa.

13

194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Petteri on WEFfiläinen, kuten Sannakin. Ulkomailta tulee käskynjako

    • Anonyymi

      Sen oikea nimi on Antti Petteri. Vähän kuin Antti Tapani.

    • Anonyymi

      Petteri on Sosialisti. Ei laittanut AY-liikkeen verottomia vuokratuottoja verolle.SDP kiittää petteriä.

    • Anonyymi

      Petterillä olisi ollut mahdollisuus kaataa Super-Sannan Vasemmistohallitus,kun eduskunnassa äänestettiin Tyttöhallituksen luottamuksesta v.-21 Italian avustuspaketin yhteydessä,mutta Sosialisti Petteri venkoili asian niin,että Sannan Punikki hallitus sai jatkaa. Ja nyt Petteri on päässyt Kunnon Sosialistin mielihommaan,elikkä kiristämään Kansan Veroruuvia.

    • Anonyymi

      Suomeen ollaan säätämässä perussuomalaisen Riikka Purran johtaman valtiovarainministeriön ohjauksella koko Euroopan toiseksi korkeinta arvonlisäveroprosenttia: 25,5 (Yle Areena 16.4.2024). Päätös on herättänyt oikeutettua raivoa erityisesti perussuomalaisten äänestäjien riveissä, sillä puolue huijasi viime vaaleissa äänisaaliinsa nimenomaisesti lupaamalla kohdistavansa talouskurin täysin muihin kohteisiin kuin tavallisten suomalaisten toimeentuloon ja hyvinvointiin.

      Yleisen arvonlisäverokannan nostaminen 24 prosentista 1,5 yksiköllä ylöspäin ei ole ainut hallituksen alv-uudistus. Purra ja Petteri Orpo ovat lisäksi ilmoittaneet nostavansa kaikki 10 prosentin alv-verokannan tuotteet ja palvelut 14 prosentin kantaan lukuun ottamatta sanoma- ja aikakausilehtiä, kuten suomalaisvastaista propagandaa kylvävä Helsingin Sanomat (Iltalehti 15.4.2024). Purran vastuulla on siis verouudistus, joka tekee muun muassa kirjoista, lääkkeistä ja urheilupalveluista entistä kalliimpia samalla, kun monikulttuurisuus- ja sateenkaari-ideologiaa levittävä valtamedia saa jatkossakin nauttia taloudellisista etuoikeuksistaan.

      Vielä joulukuussa 2022 perussuomalaisten puoluejulkaisu Suomen Uutiset valehteli äänestäjille, että ”perussuomalaiset on valmis leikkauksiin, kunhan suomalaisille tärkeisiin palveluihin ja sosiaaliturvaan ei kosketa: Säästöt maahanmuutosta ja muista maailmanparantamiskohteista” (Suomen Uutiset 10.12.2022). Vielä tuolloin perussuomalaiset asettui julkisessa keskustelussa avoimesti kokoomuksen vastavoimaksi ja väitti siis puolustavansa suomalaisten hyvinvointia epäoikeudenmukaisilta leikkauksilta.

      Nyt hallitus väittää voivansa tuoda valtion kassaan noin miljardin euron lisäpotin kiristämällä arvonlisäverotusta (IS 15.4.2024). Hallituksen budjettiin on korvamerkitty kuitenkin yhteensä yli miljardi euroa erilaisiin kehitysapuhankkeisiin (Valtiovarainministeriö 2024). Veronkiristykset olisi siis voitu välttää kokonaan pelkästään katkaisemalla suomalaisten rahan lähettäminen kehitysmaihin. Kokoluokaltaan valtavasti suuremmat säästöt oltaisiin voitu tehdä lakkauttamalla väestönvaihtoa edistävä nykyinen siirtolaispolitiikka, jossa suomalaiset pakotetaan elättämään Suomeen saapuneet elintasopakolaiset perheineen.

      Kulutusverotuksen kiristämisen seuraukset ovat yksiselitteisiä: ne nostavat hintatasoa, rapauttavat asiakkaiden ostovoimaa ja tuhoavat yritysten kysyntää. Yhä harvemmilla suomalaisilla tulee olemaan varaa ostaa Suomessa tuotettuja tavaroita ja palveluita. Voittajia ovat tällöin halpatuotantomaat, joiden laadultaan ala-arvoista krääsää kuljetetaan eri verkkokauppa-alustoja pitkin Suomeen alati kasvavaan tahtiin. Kysynnän supistuminen ajaa suomalaiset yritykset kassavaikeuksiin, mikä puolestaan johtaa konkurssien ja työttömyyden kierteeseen. Yritysten verotettavien tulojen ehtyminen ja työpaikkojen häviäminen merkitsevät lopulta myös valtion verotulojen karsiutumista, minkä vuoksi Suomi tulee jatkamaan velkaantumistaan ulkomaille. Liikuntapalveluiden verottamisen kiristäminen tulee lisäksi ajamaan yhä useammat suomalaiset fyysiseen rappioon, mikä on myrkkyä kansanterveydelle ja maanpuolustuskyvylle.

      Mikäli talouskuria täytyy toteuttaa, tulisi leikkaukset ja haittaverot kohdistaa suomalaisten oikeustajua palvelevalla tavalla. Kehitysapu ja Euroopan ulkopuolelta saapuva maahanmuutto ovat menoeriä, joiden leikkaaminen paitsi vahvistaisi valtion budjettia välittömästi myös palvelisi kansamme yleistä etua torjuen väestönvaihtokehitystä sekä tulevien ei-valkoisten sukupolvien synnyttämää taloudellista taakkaa julkiselle taloudelle. Veronkiristyksiä voitaisiin kohdistaa myös tuottamattomaan ”työhön” perustuvaan finanssisektoriin ja erityisesti pankkien paisuneisiin korkokatteisiin, kuten olemme aiemmin linjanneet (Sinimusta Liike 29.8.2023).

      Pitkällä tähtäimellä leikkauksiin johtava velkakierre voidaan ratkaista tehokkaimmin kansallistamalla Suomen rahanluontijärjestelmä ja nollaamalla kansamme edun vastaisesti toimineiden hallitusten ottamat julkiset velat. Olemme kirjoittaneet tästä vaihtoehdosta aiemmissa kannanotoissamme ”Seis leikkauksille – mitätöidään valtionvelka!” ja ”Hallituksen budjetti on tulonsiirto pankkiireille ja muukalaisille”. Miksi kurittaisimme rehellistä työtä tekeviä suomalaisia, kun voimme saada taloudellista hyötyä kohdistamalla samat toimet elintasopakolaisiin, kehitysapuun, pankkiireihin ja valtamediaan?

      Suomi tarvitsee aidon isänmaallisen vaihtoehdon perussuomalaisille ja muille Suomen ”etuun” vetoaville epärehellisille puolueille, jotka tosiasiassa ovat valmiita uhraamaan suomalaisperheet ja pk-yritykset pankkien ja väestönvaihtopolitiikan nimissä. Sinimusta Liike kampanjoi tulevissa eurovaaleissa suomalaisia palvelevan talouspolitiikan puolesta.

    • Anonyymi

      ILMAN PERSUJA RAJA OLISI AUKI JA SUOMI UNIONIN VALVONNASSA. KEHITYSRAHOISTA LÄHTI 1.2 MILJARDIA RAJA ON KIINNI,BENSAN JAKELUVELVOITE EI NOUSSUT,KADUILLA ISTUJAT JOUTUVAT TÖIHIN VEROTUS KEVENI DUUNAREILLA,KULTTUURISTA OTETAAN RAHAA.PS ON TEHNYT LOISTAVAA TYÖTÄ,JA JOS 30 000 ELÄKKEESTÄ LÄHTEE 100 E UROA VUODESSA,NIIN EI PAHA,SEN MAKSAA MIELELLÄÄN KUN PÄÄSTIIN SOSIALISTEISTA EROON....

    • Anonyymi

      Super-Sanna valtaan ja RAHAT ITALIAAN.

    • Anonyymi

      Halusivatko Suomalaiset Kokoomusta äänestäessään Sosialistin pääministeriksi? Mutta niin siinä vain kävi.

    • Anonyymi

      ARVONLISÄVERON nosto on verotuksellinen eli fiskaalinen devalvaatio
      kun ei voida devalvoida Saksan euroa ja talous sakkaa on ylihyödyt kerättävä
      pois kulutusverolla

      Sopeutus EUROON ei onnistunut SAK SDP pisti hulinaksi ja tuhosi Suomen talouden

      SakSdp ei ole 15 vuoteen sopeutunut euroon, vaan on syypää Suomen talouskasvun loppumiseen

      SakSdp elää kekkosaikaa eli rajat kiinni ja markka - ajattelua, jolloin voitiin devalvoida ja tarjota sosiaalisia ylipalveluja, kun ulkomaisia kärkkyjiä ei ollut

      Euroon piti sopeutua kuten esim ei- eurossa oleva Ruotsi on tehnyt

      Suomessa on Euroopan tyhmin SakSdp

      Eroaminen tai ei- eroaminen EU:sta ei ole se pointti - vaikka media jauhaa tällaista - vaan kykenemättömyys sopeutua avoimiin rajoihin ja Saksan valuuttaan euroon, jota Suomi ei voi devalvoida

      Alvin nosto on verotuksella tehty devalvaatio SakSdp:n hörhöilyn takia, 15 vuotta menetettiin näin aluksipas kanpuheilla ilman tekoja

      • Anonyymi

        mää ole eläny lapsuuten Kerttulinkarun ympäristös ja käyny sama koulu ku Maukka
        tietty eri aikka ja myöhemmi

        ja

        Maukka yrit opetta teil euro pitämäl kovan markan politiikka ennen kui te pääsit 2000-alus
        euroon kiinni

        mut ei sdp sak siit mittä oppinu totes Koivisto ja heit kinttaat lava

        eli nyt sit on tul se aika kun saat oppi mitä sopeutamisen poisjättämine tekee
        tuhra inistä enää nyt eletä näin Saksan valuta euron kans

        mää anna nyt enshätä teil neuvo alapuolel


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

      ❤️ K­­­u­­u­­m­a­­t­­­ ­­­t­­­y­­­t­­­ö­t­­­ ­­o­­d­­o­t­­t­­­a­v­­­­a­­­t­ ­s­­­i­­­n­­­u­­­a­­ -> https://nbw.fi/sexygirls?18368819

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      387
      8500
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2856
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1192
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      906
    7. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      60
      885
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      883
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      842
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      802
    Aihe