Miksi sivutyöprosentti on niin suuri

Olen aina pähkäillyt miksi sivutyöprosentti on niin suuri, mikä siinä on se mahdollinen idea ja ajatus? Minusta siinä vain rangaistaan ahkeruudesta.
2230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Saman prosentti siinä on. Täytyy vain tulorajan olla tarpeeksi suuri, että riittää sekä pää- että sivutyölle.

Äänestä

Juupa juu.
Sivutyöprosentti on korkeampi kuin normi prosentti.
Sitten kun veroilmoitukset on joko korjattu tai hyväksytty lasketaan kokonaistuot ja verot.
Jos olet tehnyt ahkerasti sivutöitä niin saat liikaa maksamasi verot takaisin.

Eli kun tarkastellaan lopullista verotusta niin sivutyö ei ole ollut sen enempää verotettu kuin varsinainen työ siitä vain on pidätetty ennakkoon enemmän veroa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen aina pähkäillyt miksi sivutyöprosentti on niin suuri, mikä siinä on se mahdollinen idea ja ajatus? Minusta siinä vain rangaistaan ahkeruudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu