Voiko tylsyyteen kuolla

Anonyymi-ap

Ajaako jatkuva tylsyys ja tekemättömyys itsemurhaan? Maksan päivät sängyssä enkä ole kiinnostunut mistään. En vaan yksinkertaisesti pääse sängystä liikkeelle. Olen käynyt kävelyllä ja kuntosalilla mutta tullut siihen tulokseen että mitä järkeä tässä on. Olen yksinäinen ja kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta ja huonosta itsetunnosta. Mitään vinkkejä mitä kannattaisi alkaa tekemään näin työkyvyttömyyseläkkeellä? Kerran viikossa käyn kuntouttavassa työpajalla 2h kerralla.

9

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sitä pohdittu ihan valtiomistasollakin. Yks Pate V kysyi, voiko potutukseen kuolla?

      • Anonyymi

        Kysy Ullanlinnan psykiatrilta tai toiselta joka huijasi 600 000. Jos päätät elää hyvää elämää et tee pahaa toisille ja peseydyt.


    • Anonyymi

      Kyllähän tuollainen on omiaan lisäämään näköalattomuutta elämässä. Ei oikein tunne merkitystään tai tarkoitustaan.
      Pienistä asioista syntyy isot joet, sanotaan. Jotkut repäisevät kertaheitolla ja lähtevät maailmaa kiertämään. Kannattaa miettiä itselleen sopivia keinoja tarkoituksellisuuden kokemukseen elämässä. Pohdi arvojasi, mitä haluat tehdä, saavuttaa jne.

    • Anonyymi

      Johtuuko aivovauriosta? Hollannissa saanee eutanasian. Muulta osin, täytyy etsiä mielekkyyttä elämään.

      • Anonyymi

        Jos koet tämän viestin kirjoittajan ääliönä, siitäkin voi löytyä tarkoitus elämään. Luot itse asioille merkityksiä ja yhteyksiä. Voit esimerkiksi alkaa valistamaan ääliöitä tai sen suuntaista.


    • Anonyymi

      No minä en tiedä sun sairauden oireita mutta jos vaan pystyt niin ala harrastaa jotain mistä mieli virkistyy. Ihan kotonakin voi puuhastelua jos ei jaksa lähteä harrastus ryhmiin.

    • Anonyymi

      Eutanasia paketin saa Amerikassa pharmacy liikkeestä?🤠🤠

      • Anonyymi

        Pellenaamareitakin voisi alkaa tekemään näille pelleille? Vain luovuus on rajana.


    • Anonyymi

      Kärsin itse samasta, mutta nykyään syön ADHD-lääkeettä, joka antaa minulle motivaatiota. Minulla on diagnosoitu aikuisiällä keskittymishäiriö.

      Itse näin viisaampana olen huomannut, että ikävystyminen ei ole normaali tila. Siihen tulisi saada apua, koska arvojen miettiminen ja mielenhallinta toimii vain silloin, jos kyseessä on lievä ongelma.

      Miten olisi lääkityksen tarkistaminen? Itse syön myös masennuslääkettä ja mielialantasaajaa. Olen todennut, että aivokemiani on todennäköistä loppuelämän epätasapainossa ja siihen ei auta mikään ruokavalion tarkistaminen tai liikunta. Nämä kaksi jälkimmäistä auttavat, kun olo on hieman parempi.

      Kerroit, että mikään ei tunnu miltään. Tiedän tunteen, mutta olen koettanut hyväksyä sen. Elämässä ei olekaan mitään järkeä, jos sellainen draivi puuttuu. Itselleni draivi löytyi lopulta työn kautta, josta saan rahaa, jotta voin käydä esim. ulkona syömässä. Opiskelen, jotta valmistuttuani palkkani on parempi.

      Olen ollut onnekas siinä mielessä, että olen saanut hyvät henkiset lahjat. Mitkä ovat aloittajan vahvuudet?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      136
      5816
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2619
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      135
      2561
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2100
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      14
      1610
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      68
      1222
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      1
      1081
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      82
      875
    Aihe