Mitä ovat ihmeet / Ovatko ET olennot pyhimyksiä?

Anonyymi-ap

Melkein kaikki uskonnot selittävät ihmeet jumalan/jumalien/henkivaltojen salatuksi toiminnaksi. Melkein kaikki uskonnot kieltävät ihmeiden ja kaiken muunkin uskonnollisen sisällön muuttamisen ja uudelleenarvioinnin/-tulkitsemisen. Uskontojen maailmassa ihmeet ovat arvostettu todiste juma./../.valtojen olemassaolosta. Jokainen uskonnon piirissä tapahtunut ihme myös todistaa juuri sen uskonnon oikeaksi ja kilpailevat uskonnot harhaopeiksi.

Mutta aikuisten oikeasti ihme tarkoittaa että meidän käsityksissämme, tieteen teoriat ja käsitykset mukaanlukien, on virheitä niistä asioista joita ihme koskee.

Uskonnot ovat siis pyhittäneet tietämättömyyden :))

ET tekee asioita joita on totuttu pitämään ihmeinä uskontojen piirissä. Jollain lailla tämäkin vaikuttaa siihen kuinka heihin tullaan suhtautumaan.

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus tekee ihmeitä vieläkin. Kun huudamme Häntä avuksi itsellemme tai lähimmäisillemme pyhän Hengen vallassa, tapahtuu ihmeitä. Kaikki hätä täällä lihallisessa ja materiaalisessa maallistuneessa maailmassamme, tulee paholaisen toimesta. Mutta hyvä Jumalamme kääntää kaiken pahankin hyväksi, kun rukoilemme hartaasti. Tällä hetkellä käy paholainen Suomen kimppuun hallituksen pahojen toimien kautta. Se hyökkää koko raivollaan avuttomien kimppuun. Se virnistelee köyhien, sairaiden jne...hätää, kun perheellä ei ole rahaa eikä ruokaa. Nyt auttaa rukous. Jeesus tulee ja auttaa, jos käännymme luopumuksen tilasta, kuten Ninive teki Joonaan julistuksen jälkeen. Paha saa palkkansa aikanaan , kun on riekkunut itsensä uuvuksiin. Heille on varattu paikka helvetistä, jonne he joutuvat, ilman korruptoituna saamaansa mammonaa. Köyhät pääsevät Aabrahamin helmoihin, rauhaan ja iloon.

      • Anonyymi

        Kirjoitit esimerkin siitä kuinka uskonnon viitekehys ohjaa käsityksiä ....

        .... pieleen.


    • Anonyymi

      Kyllähän ne valon ja pimeyden voimat todella vaikuttavat tälläkin planeetalla, eikä ole syytä puhua et-voimistakaan tässä yhteydessä kun kyseessä ovat olennot, jotka ovat olleet täällä satojatuhansiakin vuosia -,tai ties kuinka kauan. Ja mikä taho sitten on suunnitellut ja luonut aurinkokuntamme ja maaplaneetan? Jonkinlainen kosminen valon hierarkia ja -neuvosto palvelutyöntekijöineen pikemmin kyseessä kuin yksi ihmeitä tekevä Jumala, vaikka uskonkin kyllä myös jumalolentoihin, enkeleihin ja henkiolentoihin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5289
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      189
      4986
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3474
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      108
      2998
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      25
      2341
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      239
      1789
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      3
      1410
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1065
    Aihe