Näin murenee oikeusvaltio....

30420
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Askel kerrallaan Suomea ollaan viemässä Unkarin, Turkin ja Venäjän demokratioihin missä vallanpitäjät määrävät ja ihmiset tottelevat. Tai muuten.....

1Äänestä
  • 😋😍😋😍😋😍😋😍😋

    🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/hot2024

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

Hej 🍑 Mukava kokous aikuisille - https://nu4.fun/?/fi018376086cx

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

Äänestä

Kokoomus ryvettää nyt itsensä todella näyttävästi. PS-natsipaska tarttuu kuin pihka kiinni Kokoomuksenkin fasadiin.

1Äänestä
  • Saivathan kokkareet persujen avulla kaiken, mistä ovat tähän saakka kehdanneet vain unelmoida. Kyllä siitä hyvästä natsipaskan hajua pitää sietääkin! Kokkareilla on vain vähän äänestäjiä, jotka eivät tuota "tuoksua" hyväksy eli kannatus säilyy kohtuullisena kaikesta perseilystä huolimatta.

    Äänestä

OIKEUSministeri eikä tajua mitään.

1Äänestä
  • Aivan. Toimii aivan jonkun muun aatteen puolesta.

    Äänestä

Persujen politiikka on näköjään kuin Putinin ja Orbanin pelikirjoista. Näin se laitaoikeisto pistää oikeusvaltiota pakettiin pala kerrallaan.

1Äänestä

Sen ymmärtää, että putinismi on persujen ohjenuora, mutta miksi kokoomus ja RKP-hyväksyvät tällaisen.

Leena Meri pitäisi saada pikaisesti pois ministerin palliltaan.

1Äänestä
  • Kun menee tarpeeksi oikealle, onkin jo vasemmalla. Viemällä kumman tahansa aatteen äärimmilleen, toiminta on lähellä fasismia.

    Äänestä

Nyt on kyllä usko edellisen oikeusministerin oikeudentajuun romahtanut, Onko ministerisalkku Suomen persustuslakia tärkeämpi? Herättäkää se Henrikssoni?

1Äänestä
  • Anna-Majalle saattaa huokailla kuuluvasti, mutta hänelle on tärkeintä varmistaa ruotsinkielisten alueiden palvelut ja muut edut. Ei RKP lähde tosissaan Orpon venettä keikuttamaan.

    Äänestä

Tuliko mieleen lukea koko juttua, vai riittääkö kun keuhkoo täällä klikkiotsikosta?

Siinä oli syyt kerrottu. Huomasitteko?

Äänestä
  • Mitää järkiperustetta jutussa ei oikeusministerin käytökselle mainittu. Todella huolestuttavaa, että persut ei edesauta riippumattoman oikeuslaitoksen olemassaoloa. Euroopassa on nähty laitaoikeistolta samaa touhua muun muassa Puolassa ja nyt sitä sotkua onneksi siivotaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mitää järkiperustetta jutussa ei oikeusministerin käytökselle mainittu. Todella huolestuttavaa, että persut ei edesauta riippumattoman oikeuslaitoksen olemassaoloa. Euroopassa on nähty laitaoikeistolta samaa touhua muun muassa Puolassa ja nyt sitä sotkua onneksi siivotaan.

    SS soluttautuu persujen avulla kaikille mahdollisinne vaikuttajatasoille. Unkarin tiellä ollaan. Pyrkihän Jussi Halla-aho juuri suomen Orbaniksi. Persujen tavoite on selvä: putinistinen diktatuuri.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mitää järkiperustetta jutussa ei oikeusministerin käytökselle mainittu. Todella huolestuttavaa, että persut ei edesauta riippumattoman oikeuslaitoksen olemassaoloa. Euroopassa on nähty laitaoikeistolta samaa touhua muun muassa Puolassa ja nyt sitä sotkua onneksi siivotaan.

    Ja Kokoomus omassa itsekkyydessään siunaa tämän hulluuden! Syviin ja synkkiin vesiin on Kokoomus itsensä ohjannut EK:n käskytyksellä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ja Kokoomus omassa itsekkyydessään siunaa tämän hulluuden! Syviin ja synkkiin vesiin on Kokoomus itsensä ohjannut EK:n käskytyksellä.

    Ehkä persujen ideologia ei poikkea paljoakaan kokoomuksen ajatusmaailmasta. Pääasia, että varakkaiden varat saavat kasvaa rauhassa.

    Äänestä

Persut tuhoavat Suomen - moraalisesti ja taloudellisesti.

1Äänestä
  • Ja viherpunkieden wokettamisella tosiasioista piittaamatta maailma pelastuu? Raha ei kasva viherpunikeiden woke-valheissa. Woke-ideologia vie minkä tahansa maan kehitysmaauralle.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Ja viherpunkieden wokettamisella tosiasioista piittaamatta maailma pelastuu? Raha ei kasva viherpunikeiden woke-valheissa. Woke-ideologia vie minkä tahansa maan kehitysmaauralle.

    Onko persujen tapa tuhota Suomi parempi kuin vihervassareiden tapa?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Onko persujen tapa tuhota Suomi parempi kuin vihervassareiden tapa?

    Vaikutaa ettei ole muuta kuin äärivasemmisto ja äärioikeisto. Kyllä tässä jo kaipaa arkijärkeä, normaaleja käytöstapoja ja inhimillisyyttä sekä poliittista keskustaa.

    Äänestä

Kaikki on Sauli Niinistön ja Suomen äärioikeiston aikaansaamaa.
Sauli on tehnyt suomalaisille niin pahan teon, että Sauli pitäisi asettaa leivättömän pöydän ääreen.
Nyt äärioikeistolla on valtaan päästyään kova kiire ajaa kaikki köyhien ihmisten perusoikeudet suohon, viimeistä piirtoa myöten.
Siihen lisäksi: Sota, sota, sota, ja aseita aseita, aseita ja tappamista, tappamista ja tappamista.
A-studiossa, Häkkäseltä kysyttäessä, mitä mieltä suomalaiset ovat rahan syytämisestä Ukrainaan, Häkkänen, itse hyvin syöneenä ja juoneena vastasi nälkäisten ihmisten suulla, että suomalaiset hyväksyvät sen yksimielisesti.

Ja kokoomuslaistaustainen, Stubb, kammettiin äärioikeiston voimin Suomen pressaksi täysin valheellisin meriitein, jota nyt Suomen politiikan radiossakin pilkataan.

Äänestä
  • Jos pressanvaalissa olisi ollut finaalissa kaksi heteroa, Stubb ei olisi pressa.

    Äänestä

  • Järkikirjoitusta.
    Suututtaa että maa maksaa jättipalkkaa häkkäsenkin kaltaiselle valehtelijalle!
    Ja niinistö ei todellakaan ollut koko kansan pressa mitä kuvaa media koetti hänestä syöttää.

    Äänestä

Tuommoisesta kansa maksaa jättipalkkaa päälleen paskojille!
Miksi oikeudenmukaisuus halutaan tuhota? Päättäjät haluavat rajattoman vallan.

1Äänestä
  • PS haukkui vuosikausia kaikista ongelmista ''valtaeliittiä''

    Nyt PS on valtaeliittiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    PS haukkui vuosikausia kaikista ongelmista ''valtaeliittiä''

    Nyt PS on valtaeliittiä.

    Purra nauttii seurastaan EK:n kabineteissa kuin Hitler saksalaisten teollisuuspamppujen kestitsemänä?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    PS haukkui vuosikausia kaikista ongelmista ''valtaeliittiä''

    Nyt PS on valtaeliittiä.

    Näinpä. Entinen kansanpuolue onkin nyt eliitin ja rötösherrojen asialla.

    Äänestä

"Helsingin Sanomien lausetta ”OIKEUSMINISTERI Leena Meri (ps) on muuttanut yllättäen tuomioistuimien ja syyttäjien riippumattomuutta selvittävän työryhmän toimeksiantoa.” on kommentoitu ahkerasti. Tunnettu professori: ”Mahtoiko jutun otsikoijalla olla kiusaus laittaa sana ”yllättäen” lainausmerkkeihin?”

”Äärioikeiston ministeri toimii juuri niin, kuin arvattavissa oli. ”Unkarin tie on meidänkin tiemme”, on persujen tunnus.”

Antaako Meri tyylinäytteen siitä, miten fasismi hiipii kansakunnan vallan ytimeen?

Meri haistattelee EU:n vaatimille lakien muutoksille avoimesti. Toisaalta Meren toiminta on linjassa perussuomalaisten pitkän matkan tavoitteiden kannalta. Erotaan EU:sta. Joten miksi välittää EU komission vaatimuksista?

Entä mitä tekee pääministeri Petteri Orpo, kokoomus? Toivoo, ettei kukaan kysy, miten Meren irtiotot sopivat hallituksen rasisminvastaisen lupauksen sisään.

Ja Orpo toivoo ennen kaikkea, ettei kukaan kysy häneltä Brysselissä, mitä Suomen oikeusministeriössä puuhataan."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuka käskee...kuka hyppää....

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010376354.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu