Janne Naapanki tuomittiin ehdolliseen vankeuteen

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20085533

vähälläpä tämäkin sankari pääsi tuomion suhteen..

Marja-alan yrittäjä Janne Naapanki on tuomittu 10 kuukauden ehdolliseen vankeuteen kahdesta törkeästä veropetoksesta ja kahdesta törkeästä kirjanpitorikoksesta.

Tuomio liittyy Naapangin omien yritysten välisiin kirjanpito- ja veroepäselvyyksiin vuosien 2011–2016 aikana. Tuolla aikavälillä Naapanki on harjoittanut liiketoimintaa muun muassa rahti- ja kuljetuspalveluyritys JN-Groupissa, marja-alanyritys Arctic International Oy:ssa ja luonnontuotteiden markkinointiyritys Ber-Ex Oy:ssa.

Yhtiöissä tehtiin syksyllä 2016 verotarkastus, jonka yhteydessä puutteet ja virheellisyydet huomattiin.

Syyttäjän mukaan Naapangin yritysten kirjanpitoihin on merkitty vääriä tai harhaanjohtavia tietoja. Kirjanpitoon on muun muassa merkitty samoja laskuja eri alv-kannoilla. Myös myynti- ja hyvityslaskuja on jätetty kirjaamatta. Lisäksi Naapanki on laiminlyönyt varsinaisen toiminnan arvonlisäveron ilmoittamisen ja tilittämisen.

Syyttäjän mukaan väärät tai harhaanjohtavat tiedot koskevat suuria summia ja niillä on tavoiteltu ja osin saatu taloudellista hyötyä. Lisäksi tekoaika on ollut pitkä ja koskenut useampia verovuosia. Osa Naapangin syytteistä kuitenkin hylättiin.

Naapanki velvoitetaan maksamaan Verohallinnolle vahingonkorvauksena reilu 7 100 euroa.

Oikeus on huomioinut tuomiossa rangaistusta lieventävä seikkana rikosprosessin pitkän kokonaiskeston.

Tuomio ei ole lainvoimainen, siihen voi hakea muutosta valittamalla hovioikeuteen tai ennakkopäätösvalituksella korkeimmalta oikeudelta.

Nyt tulleen tuomion lisäksi Naapanki on epäiltynä ihmiskaupasta. Rikosepäilyn tutkinta on vielä kesken.

Juttua muokattu 24.4.2024 kello 20:59: Lisätty tieto, että tuomio ei ole lainvoimainen ja siihen voi hakea muutosta.

Juttua muokattu 25.4. klo 7:21: Lisätty tieto Naapankia koskevasta ihmiskauppaepäilystä.

7

2476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmmm. Lieventävä seikka rikoksen pitkäkestoisuus. :D :D
      Hovissa nähdään.

    • Anonyymi

      Toimintahan ei ole muuttunut tuosta mitenkään. Kovasti ihmettelen, miten tällainen yritys voi toimia, johon kukaan ei luota.

    • Anonyymi

      hyi hemmetti mikä firma. BOIKOTTIIN!

    • Anonyymi

      Kysehän on ekasta tuomiosta ja lisää on tulossa.
      Firmahan on konkurssissa ja toimenpide kiellossa edelleenkin

    • Anonyymi

      Kyllä nyt on niin ,että isoja tuomioita on tulossa,

    • Anonyymi

      Ei nyt vielä konkurssissa, mutta sinne suuntaan kovasti menossa.

    • Anonyymi

      Narsisti on tämä ihminen

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe