Janne Naapanki tuomittiin ehdolliseen vankeuteen

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20085533

vähälläpä tämäkin sankari pääsi tuomion suhteen..

Marja-alan yrittäjä Janne Naapanki on tuomittu 10 kuukauden ehdolliseen vankeuteen kahdesta törkeästä veropetoksesta ja kahdesta törkeästä kirjanpitorikoksesta.

Tuomio liittyy Naapangin omien yritysten välisiin kirjanpito- ja veroepäselvyyksiin vuosien 2011–2016 aikana. Tuolla aikavälillä Naapanki on harjoittanut liiketoimintaa muun muassa rahti- ja kuljetuspalveluyritys JN-Groupissa, marja-alanyritys Arctic International Oy:ssa ja luonnontuotteiden markkinointiyritys Ber-Ex Oy:ssa.

Yhtiöissä tehtiin syksyllä 2016 verotarkastus, jonka yhteydessä puutteet ja virheellisyydet huomattiin.

Syyttäjän mukaan Naapangin yritysten kirjanpitoihin on merkitty vääriä tai harhaanjohtavia tietoja. Kirjanpitoon on muun muassa merkitty samoja laskuja eri alv-kannoilla. Myös myynti- ja hyvityslaskuja on jätetty kirjaamatta. Lisäksi Naapanki on laiminlyönyt varsinaisen toiminnan arvonlisäveron ilmoittamisen ja tilittämisen.

Syyttäjän mukaan väärät tai harhaanjohtavat tiedot koskevat suuria summia ja niillä on tavoiteltu ja osin saatu taloudellista hyötyä. Lisäksi tekoaika on ollut pitkä ja koskenut useampia verovuosia. Osa Naapangin syytteistä kuitenkin hylättiin.

Naapanki velvoitetaan maksamaan Verohallinnolle vahingonkorvauksena reilu 7 100 euroa.

Oikeus on huomioinut tuomiossa rangaistusta lieventävä seikkana rikosprosessin pitkän kokonaiskeston.

Tuomio ei ole lainvoimainen, siihen voi hakea muutosta valittamalla hovioikeuteen tai ennakkopäätösvalituksella korkeimmalta oikeudelta.

Nyt tulleen tuomion lisäksi Naapanki on epäiltynä ihmiskaupasta. Rikosepäilyn tutkinta on vielä kesken.

Juttua muokattu 24.4.2024 kello 20:59: Lisätty tieto, että tuomio ei ole lainvoimainen ja siihen voi hakea muutosta.

Juttua muokattu 25.4. klo 7:21: Lisätty tieto Naapankia koskevasta ihmiskauppaepäilystä.

9

2179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmmm. Lieventävä seikka rikoksen pitkäkestoisuus. :D :D
      Hovissa nähdään.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😍 ­­­N­y­­m­­­f­o­m­­­a­a­­­n­i -> https://tiny.tw/3BTx#kissagirl21

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍒 ­­N­y­­­m­­f­o­m­a­a­­n­­­i -> https://tiny.tw/3BTx#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Toimintahan ei ole muuttunut tuosta mitenkään. Kovasti ihmettelen, miten tällainen yritys voi toimia, johon kukaan ei luota.

    • Anonyymi

      hyi hemmetti mikä firma. BOIKOTTIIN!

    • Anonyymi

      Kysehän on ekasta tuomiosta ja lisää on tulossa.
      Firmahan on konkurssissa ja toimenpide kiellossa edelleenkin

    • Anonyymi

      Kyllä nyt on niin ,että isoja tuomioita on tulossa,

    • Anonyymi

      Ei nyt vielä konkurssissa, mutta sinne suuntaan kovasti menossa.

    • Anonyymi

      Narsisti on tämä ihminen

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4383
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2026
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1713
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1373
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1347
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe