Timo Kuismin KRIITIKKO

Anonyymi-ap

Luin juuri ko. henkilön arvostelun Biisonimafian elokuvasta BeKings (eihän se mikään ihmeellinen ollut, mutta arvostelujesi perusteella ei mikään muukaan). Ei hän välttämättä väärässä ole (ainakaan ko. elokuvassa) MUTTA kysymys Timo Kuisminille.

Osaatko IKINÄ ! laittaa aivot narikkaan, tehdä pussin popcornia ja vain nauttia ? Moni elokuva olisi varmaan paljon mukavampi sinullekin .

Vinkki: ota vekarat kainaloon (jos niitä on siinä iässä että katsovat piirrettyjä) ja vetäiskää netflixistä kung-fu panda maratoni poppareiden kera. Opit arvostamaan elokuvista uusia asioita.

9

2361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näiden kriitkoiden arvosteluita ei saisi KOSKAAN päästää julkiseen mediaan, koska ne ovat yksittäisen (ja monesti jopa kapeakatseisen) ihmisen arvosteluita. Suurimmaksi osaksi olen huomannut, kun "kriitikko" haukkuu on elokuva katsomisen arvoinen ja kun "kriitikko" kehuu suoraan roskiin.

    • Anonyymi

      Jep, aika paljon patoumaa on Timpalla ko. jutussa. Ehkä ei itse pienenä saanut mopoa tai ei sitä jostain feminiinistä syystä halunnut, hehe :) Minusta tuo biisonimafian leffa oli ihan hauska, mutta ei nyt mikään elokuvatieteen mestariteos kuitenkaan.

    • Anonyymi

      Joo melko ilkeään tyyliin arvosteli toisten elämäntyötä. Katsojaluvuthan kertovat, kannattaako hommia jatkaa vai ei. Ja haukkuihan tuo luottomiehenkin, vaikka hyvä leffahan se oli. Ei sarjakuviakaan lueta kuin romaania, mutta monet lukevat niitä mieluummin.

    • Anonyymi

      Kävin googlettaa kriitikon nimeä ja tämä keskustelu löytyi. On tosiaan aina rajua tekstiä mutta toki kun tarpeeksi paljon jotain tekee, siihen turtuu eikä mikään enää oikein herätä tunteita. Ainoastaan leffat jotka on ihan sekoja tuntuu kriitikoille maistuvan. Joku Napoleonista kertova eepos kehuttiin taivaisiin, vaikka itse leffa oli tylsääkin tylsempi ja juoneltaan tasapaksu.
      Voi toki olla että MC Helper antaa katsojalleen enemmän jos on nähnyt ne edelliset, katsonut vuoden aikana leffan toteutusprosessia ja seurannut biisonimafian historiaa muutenkin.

    • Anonyymi

      Tää tähtikriitikko lyttää myös Beverly Hills Cop: Axel F -leffan. Otsikon mukaan tuskallista katsottavaa.
      https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000010538712.html

      Itsensä Kuismin ylittää artikkelin viimeisessä lauseessa: "Entisen Eagles-miehen Glen Freyn ensimmäiseen Beverly Hills kyttään säveltämä The Heat is On kuullaan elokuvassa erilaisina versioina aivan liian monta kertaa. " Tuo biisi soi kuitenkin ainoastaan yhden kerran aivan leffan alussa. Sen sijaan Harold Faltermeyerin Beverly Hills Cop -theme soi tosiaankin useamman kerran ja eri versioina.

    • Anonyymi

      Taitaa olla sama tyyppi, joka lyttäsi Butchin ja Kidin Iltasanomissa. Onneton pelle.

      • Anonyymi

        Se pelle olikin Timo Malmi, jonka kannattais pysyä töissä jotka hallitsee ja unohtaa elokuvat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se pelle olikin Timo Malmi, jonka kannattais pysyä töissä jotka hallitsee ja unohtaa elokuvat

        Tämän tietyn lehden kriitikkopalstalla saavat useamman tähden vain homppeli elokuvat! Taitaa kuvata kapeaa elämänfilosofiaa pojillta?


    • Anonyymi

      Juu, pitää aina muistaa että elokuva kriitikkojen arvostelu elokuvasta on vain sen henkilön mielipide elokuvasta, olipa kyse kenestä tahansa arvostelijasta. Tosin ns nimekkäät kriitikot tietysti vain matkivat toisiaan jotta pysyisi katu uskottavuus, eli ei edes omaa mielipidettä vaan kollektiivinen.

      Eri asia kokonaan jos arvostellaan teknisiä juttuja kuten efektit,kamerat,valaistus jne jne, silloin asiassa voi olla asiantuntijoita

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5559
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4866
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      43
      3190
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3014
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      104
      2639
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2172
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2072
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1801
    9. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1556
    10. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    Aihe