Timo Kuismin KRIITIKKO

Anonyymi-ap

Luin juuri ko. henkilön arvostelun Biisonimafian elokuvasta BeKings (eihän se mikään ihmeellinen ollut, mutta arvostelujesi perusteella ei mikään muukaan). Ei hän välttämättä väärässä ole (ainakaan ko. elokuvassa) MUTTA kysymys Timo Kuisminille.

Osaatko IKINÄ ! laittaa aivot narikkaan, tehdä pussin popcornia ja vain nauttia ? Moni elokuva olisi varmaan paljon mukavampi sinullekin .

Vinkki: ota vekarat kainaloon (jos niitä on siinä iässä että katsovat piirrettyjä) ja vetäiskää netflixistä kung-fu panda maratoni poppareiden kera. Opit arvostamaan elokuvista uusia asioita.

9

2065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näiden kriitkoiden arvosteluita ei saisi KOSKAAN päästää julkiseen mediaan, koska ne ovat yksittäisen (ja monesti jopa kapeakatseisen) ihmisen arvosteluita. Suurimmaksi osaksi olen huomannut, kun "kriitikko" haukkuu on elokuva katsomisen arvoinen ja kun "kriitikko" kehuu suoraan roskiin.

    • Anonyymi

      Jep, aika paljon patoumaa on Timpalla ko. jutussa. Ehkä ei itse pienenä saanut mopoa tai ei sitä jostain feminiinistä syystä halunnut, hehe :) Minusta tuo biisonimafian leffa oli ihan hauska, mutta ei nyt mikään elokuvatieteen mestariteos kuitenkaan.

    • Anonyymi

      Joo melko ilkeään tyyliin arvosteli toisten elämäntyötä. Katsojaluvuthan kertovat, kannattaako hommia jatkaa vai ei. Ja haukkuihan tuo luottomiehenkin, vaikka hyvä leffahan se oli. Ei sarjakuviakaan lueta kuin romaania, mutta monet lukevat niitä mieluummin.

    • Anonyymi

      Kävin googlettaa kriitikon nimeä ja tämä keskustelu löytyi. On tosiaan aina rajua tekstiä mutta toki kun tarpeeksi paljon jotain tekee, siihen turtuu eikä mikään enää oikein herätä tunteita. Ainoastaan leffat jotka on ihan sekoja tuntuu kriitikoille maistuvan. Joku Napoleonista kertova eepos kehuttiin taivaisiin, vaikka itse leffa oli tylsääkin tylsempi ja juoneltaan tasapaksu.
      Voi toki olla että MC Helper antaa katsojalleen enemmän jos on nähnyt ne edelliset, katsonut vuoden aikana leffan toteutusprosessia ja seurannut biisonimafian historiaa muutenkin.

    • Anonyymi

      Tää tähtikriitikko lyttää myös Beverly Hills Cop: Axel F -leffan. Otsikon mukaan tuskallista katsottavaa.
      https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000010538712.html

      Itsensä Kuismin ylittää artikkelin viimeisessä lauseessa: "Entisen Eagles-miehen Glen Freyn ensimmäiseen Beverly Hills kyttään säveltämä The Heat is On kuullaan elokuvassa erilaisina versioina aivan liian monta kertaa. " Tuo biisi soi kuitenkin ainoastaan yhden kerran aivan leffan alussa. Sen sijaan Harold Faltermeyerin Beverly Hills Cop -theme soi tosiaankin useamman kerran ja eri versioina.

    • Anonyymi

      Taitaa olla sama tyyppi, joka lyttäsi Butchin ja Kidin Iltasanomissa. Onneton pelle.

      • Anonyymi

        Se pelle olikin Timo Malmi, jonka kannattais pysyä töissä jotka hallitsee ja unohtaa elokuvat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se pelle olikin Timo Malmi, jonka kannattais pysyä töissä jotka hallitsee ja unohtaa elokuvat

        Tämän tietyn lehden kriitikkopalstalla saavat useamman tähden vain homppeli elokuvat! Taitaa kuvata kapeaa elämänfilosofiaa pojillta?


    • Anonyymi

      Juu, pitää aina muistaa että elokuva kriitikkojen arvostelu elokuvasta on vain sen henkilön mielipide elokuvasta, olipa kyse kenestä tahansa arvostelijasta. Tosin ns nimekkäät kriitikot tietysti vain matkivat toisiaan jotta pysyisi katu uskottavuus, eli ei edes omaa mielipidettä vaan kollektiivinen.

      Eri asia kokonaan jos arvostellaan teknisiä juttuja kuten efektit,kamerat,valaistus jne jne, silloin asiassa voi olla asiantuntijoita

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      551
      2077
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1956
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1220
    Aihe