Mikähän on vialla, vai putsausta vajaa, kun siirrän filmiä kamera laukeaa, tätä saattaa tehdä koko filmin, tai joskus toimii aivan moitteetta. Onko minun vanha kamera "roskiskamaa".
Konica
6
624
Vastaukset
- Alvari Raappavaara
Se kaipaa nyt huoltomiehen hellää kättä. Toki kannattaa pyytää arvio ensin, ettei tule yllätystä. Korjauksen järjellisyys on irrationaali asia, riippuu siitäkin miten mahtava valikoima objektiiveja Sinulla on. Nehän ei käy mihinkään muuhun kuin Konicaan ja ovat, ainakin kiinteät, sangen laadukasta lasitavaraa.
- Konica
Asiallisesta vastauksesta, näin minäkin vähän ajattelin että pitäisi ammattimieheltä apua kysellä, ja että kannattaako koko homma. Objektiiveja on norm. ja pitkä zoomi. Harmittaa jos kunnostus on kallis, nimittäin tykkäisin tällä kuvailla ennemmin kuin nykydigeillä.
- konica
eikö tuo ole sellainen vanha, pieni järkkäri?
Miten tuo on mahdollista, ei pitäs filmin siirrolla ja laukasunapilla olla yhteyksiä, muutoin kuin, että filmiä ei voi siirtää ennen kuin suljin on räpsähtänyt eli ottanut kuvan. Jokin mekaaninen osa ei nyt futaa...sulkimessa....
Harmi, kun en tajua nyt vikaa näin virtuaalisesti sillä korjaus on aina kalliimpi ko uskoiskaan. Kokemusta on. Löytyy toki kelloseppiä ja muitakin, jotka ymmärtäs vian ja korjais piankin, toivon.- Konica
:sta on kyse. Ei pitäisi olla mahd. mutta on, kameran kun virittää, suljin "räpsähtää", eli ottaa kuvan, vika on varmasti mekaaninen, koska ei laite tarvi sähköä muuta kuin valotusmittariin.
- A .R.
Aatteleppa ite: Sama pikku keppi, jolla filmiä siirretään, virittää myös sulkimen laukaisuvalmiiksi. Elikkä yhteys on syvällinen ja harmooninen laukaisunapin ja siirto/viritysvivun välillä ja jos joku paikka pettää oireet on kuvaillunkaltaiset.
- Konica
A .R. kirjoitti:
Aatteleppa ite: Sama pikku keppi, jolla filmiä siirretään, virittää myös sulkimen laukaisuvalmiiksi. Elikkä yhteys on syvällinen ja harmooninen laukaisunapin ja siirto/viritysvivun välillä ja jos joku paikka pettää oireet on kuvaillunkaltaiset.
Triangelitraama on oikein hyvä nimitys tälle ongelmalle. Kun tästä ehdin alan apua etsimään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661397
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje51139- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 44693
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83682Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646