Laitetaanpa veikkaus jo tässä vaiheessa ensi kauden runkosarjan lopputilanteesta. On "vähän" aikaista, mutta sen mukaan miltä nyt tuntuu...
Oma veikkaus:
1.Kärpät
2.TPS
3.Jokerit
4.Tappara
5.Blues
6.HPK
7.HIFK
8.Ilves
9.Lukko
10.JYP
11.Ässät
12.Pelicans
13.SaiPa
Sääliplayoffit:
HIFK - JYP 2-0
Ilves - Lukko 2-1
Puolivälierät:
Kärpät - Ilves 4-1
TPS - HIFK 2-4
Jokerit - HPK 4-1
Tappara - Blues 4-2
Semifinaalit:
Kärpät - HIFK 3-1
Jokerit - Tappara 1-3
Pronssipeli: Jokerit - HIFK 3-1
Finaalit: Kärpät - Tappara 3-2
Kärpät ottaa jo kolmannen peräkkäisen mestaruutensa!
SM-liigan 2005-06 järjestys
19
1542
Vastaukset
- Kale
ja Kalpa ei pelaa lainkaan vai?
- Late
Huomaa että sitä ollaan kesälomilla...:) tosiaan Kalpakin on ensi kaudella kehissä. No KalPan sijoitukseksi veikkaisin 11. eli menee Ässien edelle tuossa taulukossani. Ei asiaa play-offeihin vielä ensi kaudella.
- #99
1.Kärpät (eipä näy esteitä kärppien menestykselle jatkossakin)
2.Jokerit (metro ja jortsu lähti mutta uskon että on kova ensi kaudellakin)
3.HPK (kai ne taas yllättää, vai onko se enää yllätys?)
4.TPS (kyllä se homma toimii turussa taas riittävän hyvin)
5.Blues (organisaatiota uusittu parempaan suuntaan, näkyykö muutos jo ensi kaudella?)
6.Tappara (tappara teroittunut viime kaudesta, vanhan valkun paluu)
7.HIFK (pelaajakato ulkomaille, uusi valmentaja, epävarmuutta ilmassa)
8.Ilves (uusi projekti päälle, menestystä se ei tuota vielä ensi kaudella)
9.KalPa (sarjanousija yllättää ja pelaa hyvän kauden)
10.JYP (nimettömiä pörrääjiä riittää, sääliplayoffeissa)
11.Lukko (romahtaa taulukon pohjille)
12.Pelicans (pelaa hyvän alkukauden eikä jää viimeiseksi tällä kertaa)
13.Ässät (ei vakuuta porilaiset)
14.SaiPa (peränpitäjänä)- Hockeyfan
Juu näkyy olevan kusta päässä Oululaismiehellä ja kyllä se kusi sieltä päästä sulla vielä laskeutuu kun Näädät tippuu jo puolivälierissä. Näädät pääseekin maistamaan pronssin katkeraa kalkkia ensimmäisen kerran tulevalla kaudella.
Kanada malja matkaa sitten sinne minne se kuuluukin Helsingissä. Eli Pasilaan. Timppa rulez myös ensikaudellakin! - ihmetelen
Hockeyfan kirjoitti:
Juu näkyy olevan kusta päässä Oululaismiehellä ja kyllä se kusi sieltä päästä sulla vielä laskeutuu kun Näädät tippuu jo puolivälierissä. Näädät pääseekin maistamaan pronssin katkeraa kalkkia ensimmäisen kerran tulevalla kaudella.
Kanada malja matkaa sitten sinne minne se kuuluukin Helsingissä. Eli Pasilaan. Timppa rulez myös ensikaudellakin!Kärpät voi saada pronssia jos ne tippuu jo puolivälierissä?
- JiiÄm
1. Kärpät
2. Jokerit
3. Blues
4. Tappara
5. TPS
6. Lukko
7. Ilves
8. HIFK
9. HPK
10.JYP
11.SaiPa
12.Pelicans
13.KalPa
14.Ässät- blackmagictiger
1.KÄRPÄT
2.TPS
3.TAPPARA
4.JOKERIT
5.ILVES
6.SAIPA
7.KALPA
8.JYP
9.HPK
10.ILVES
11.PELICANS
- PPO
1.TPS
2.Jokerit
3.Tappara
4.Kärpät
5.HIFK
6.Blues
----------
7.HPK
8.JYP
9.Ilves
10.Lukko
----------
11.Ässät
12.KalPa
13.Pelicans
14.SaiPa
Säälit: HPK-Lukko 2-0
JYP-Ilves 2-1
Playoffs:
TPS-JYP 4-1
Jokerit-HPK 4-1
Tappara-Blues 4-3
Kärpät-HIFK 4-2
TPS-Kärpät 3-1
Jokerit-Tappara 2-3
Finaali: TPS-Tappara 3-1
Pronssi: Jokerit-Kärpät 1-3
Kultaa: TPS
Hopeaa: Tappara
Pronssia: Kärpät- kiekkotietäjä
...ensi kaudella. Pelaa kylläkin mitaleista. Mestaruuden vie Kärpät, Jokerit tai Tappara. Mustana hevosena Blues (tällä kertaa oikeasti). Pelicans ei ole tällä kertaa peränpitäjä. Jumbopaikasta "kisaavat" SaiPa (valitettavaa henkiolento Myllyksen vuoksi), Ässät ja KalPa.
Ja kaikista rohkein veikkaukseni: HPK ei voita pronssia(!) tai edes pelaa pronssipelissä - jim
kiekkotietäjä kirjoitti:
...ensi kaudella. Pelaa kylläkin mitaleista. Mestaruuden vie Kärpät, Jokerit tai Tappara. Mustana hevosena Blues (tällä kertaa oikeasti). Pelicans ei ole tällä kertaa peränpitäjä. Jumbopaikasta "kisaavat" SaiPa (valitettavaa henkiolento Myllyksen vuoksi), Ässät ja KalPa.
Ja kaikista rohkein veikkaukseni: HPK ei voita pronssia(!) tai edes pelaa pronssipelissäVaikea uskoa Tapparan taistelevan tosissaan mestaruudesta ainakaan vielä ensi kaudella. Tasainen ja potentiaalia omaava ryhmä, hyvä maalivahti ja kovanluokan valmentaja, mutta aika iso olisi harppaus viime kaudesta mestariksi...Neljän parhaan joukkoon on mahdollisuudet mutta tuskin finaaliin asti.
Bluesista on paha sanoa mitään, kaikki näyttäisi päällisin puolin olevan aika hyvin ensi kautta ajatellen, mutta toimiiko paketti sittenkään...Toivoisin Bluesin nousevan taistelemaan kärkisijoista.
Kärpät ja TPS ovat omissa kaavailuissani suurimmat mestariehdokkaat. Kärpille tuli kokeneita vahvistuksia ja viime kauden joukkue pysyi aikas hyvin kasassa. TPS ei myöskään paljoa muutu viime kaudesta ja uskon että taistelee mestaruudesta.
Jokerit tulee sitten näiden kahden jälkeen. Valmennus on pieni kysymysmerkki Jortikan lähdettyä. Myös Metropolit lähti, jatkaako Thomas...? Tony Virta muunmuassa tuli vahvistukseksi ja varmaan vahvistuksia on vielä luvassa.
HPK:n en myöskään minä usko menestyvän ensi kaudella yhtä hyvin kuin viime kaudella. HIFK on heikentynyt liikaa, samoin Ilves. Lukko menetti myös tärkeitä miehiä ja ennen kaikkea Rautakorven. Muista ei ole kärkipään taisteluihin. - blackmagictiger
kiekkotietäjä kirjoitti:
...ensi kaudella. Pelaa kylläkin mitaleista. Mestaruuden vie Kärpät, Jokerit tai Tappara. Mustana hevosena Blues (tällä kertaa oikeasti). Pelicans ei ole tällä kertaa peränpitäjä. Jumbopaikasta "kisaavat" SaiPa (valitettavaa henkiolento Myllyksen vuoksi), Ässät ja KalPa.
Ja kaikista rohkein veikkaukseni: HPK ei voita pronssia(!) tai edes pelaa pronssipelissäkovan materiaalinsa kautta
- sm-liiga parasta
1.kärpät
2.jokerit
3.hpk
4.hifk
5.tappara
6.tps
7.ilves
8.lukko
9.saipa
10.kalpa
11.blues
12.jyp
13.ässät
14.joutas suomisarjaan- lätkätietäjä
koska on todellakii liian aikasta vielä sanoo mitää järjestystä.koska vielä tulee tähtiä ja paljon.mut silti saipa jyrää.
- Tapsa 67
1. Jokerit
2. Kärpät
3. HPK
4. Tappara
5. TPS
6. Blues
7. Ilves
8. JYP
9. HIFK
10. Lukko
11. KalPa
12. Pelicans
13. SaiPa
14. Ässät - jjjjjjj
playoffista tippuu kalpa pelicans saipa ässät
Ai tepsi kakkonen.Salli mun hirnua.Ei ainakaan tän kauen perusteella.Ja enpä usko että kärpät kolmanteen mestaruuteen peräkkäin pystyy.
- Ahvo
1.TPS
2.KÄRPÄT
3.JOKERIT
4.HPK
5.TAPPARA
6.LUKKO
7.ÄSSÄT
8.ILVES
9.HIFK
10.BLUES
11.JYP
12.KALPA
13.SAIPA
14.PELICANS
Tuossapa ensi kauden veikkaus...- veikkauxeni....
05-06 veikkauxeni...
1. JOKERIT
2. HIFK
3. HPK
4. KÄRPÄT
5. TPS
6. Ilves
7. BLUES
8. Tappara
9. KalPa (SARJANOUSIJA YLTÄÄ KORKEALLE , YLLÄTTÄÄ )
10. Ässät
11. JYP
12. Lukko
13. SaiPa
14. Pelicans
- Kuningas Joop
1. Suomen Super Jokerit
2. TPS
3. HPK
4. Lukko
5. Tappara
6. Ilves
7. Blues
8. Ässät
9. JYP
10.Saipa
11.Pelicans
12.HIFK
13.Kalpa
14.Kärpät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut83998Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55912- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759