oikeus

jos esim. otan näytteleyissä hevosista kuvia niin saanko laittaa niitä nettiin kysymattä hevosen omistajalta lupaa?
3130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minusta ei saa laittaa ilman lupaa.Kysy varmuuden vuoksi lupa.

Äänestä

Kuvan ottajalla on tekijänoikeus, joten saa, mutta kirjoita vaikka etusivulle (siis niiden sivujen, joilla kuva on) että jos omistaja tunnistaa hevosensa kuvasta eikä halua kuvan olevan sivuillasi, niin hän voi ilmoittaa siitä sinulle.

Äänestä

Koska kuva on sinun kuvaamasi, SINULLA on siihen tekijänoikeudet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

jos esim. otan näytteleyissä hevosista kuvia niin saanko laittaa niitä nettiin kysymattä hevosen omistajalta lupaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu