Nykyinen eduskunta on sekopäitä täynnä

Anonyymi-ap

Ministereiden ja kansanedustajien mielenterveydestä pitää olla oikeasti huolissaan. Eivät kykene hoitamaan tehtäviään, eivät pysty mistään asiallisesti keskustelemaan eivätkä neuvottelemaan. Lakeja säädetään uhmassa ja leikitään saksi- yms leikkejä. Eikä ihan varmaa ole sekään onko jollakulla mukana ase tai jotain muuta vaarallista.
Kyselytunneilla huudetaan kilpaa, haukutaan ja syytellään. Kansanedustajista ja ministereistä osa näyttää ja kuulostaa siltä ettei ole hajuakaan mistä puhutaan ja päätetään. Pääministerikin sanoo yllättyvänsä kaikesta ja ähisee vaivautuneena , kun pitäisi ottaa vastuuta.
Alkaa kansalaisena tympiä koko touhu. Mistä näille tyhjäpäille maksetaan palkkaa ? Vallassa ovat ahneet öykkärit ja tyhmät öykkärit. Lisäksi on määkivä lammaslauma, jolle käy kaikki mitä kaksi valtaöykkäriä keksivät ehdottaa.
Koko politiikka on nykyisin ihan pelleilyä. Poliitikot ovat tehneet itsestään sirkus apinoita, joiden älyttömiä touhuja kansa ei jaksa enää kauaa katsella.

47

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja tuolle sakille palkka juoksee ja kulukorvaukset .

      • Anonyymi

        Koko eduskunnan paskasakki pitäisi toimittaa
        saunan taakse...


    • Anonyymi

      Millainen kansa, sellainen eduskunta. Kansa halusi muutosta . Ja sitä sai. Olkoot onnellisia.

    • Anonyymi

      Hävettää olla suomalainen. Siksi sanonkin ulkomailla olevani Norjasta. Kun osaan kieltäkin niin täydestä menee.

    • Anonyymi

      Kansanedustajien määrää pitää vähentää ja palkkoja. Turhaa maksaa tuollaselle laumalle, koska avustajia on lisäksi hirveä lauma. Eivät edustajat itse juyri mitääntee.

      • Anonyymi

        Justiin ja avustajat samaa sarjaa. Kaveri ja nepotismi on palkkauksen edellytys. Asiantunemuksella ei mitään jakoa.
        Sokea taluttaa sokeaa ja kansa maksaa.


    • Anonyymi

      Sulla on vähän hitaalla. Sehän oli täysin tuollainen tilanne mutta edelliset vaalit vähän puhdisti. Suomeahan oltiin ajamassa täyttä seinää päin. Kolahtelu jo pahasti. Mutta hyvä että sä heräät edes nyt. Seuraavissa vaaleissa PS. Se on ainoa jolla on merkitystä. Nää muut ruikuttajat haluaisi vaan tuhota maamme.

      • Anonyymi

        Kyllä teki Vornanen semmosen tempun että persujen kannatus laskee.
        Naurettavinta on mustan valkoiseksi peseminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä teki Vornanen semmosen tempun että persujen kannatus laskee.
        Naurettavinta on mustan valkoiseksi peseminen.

        Jos tämä henkilö jatkaa eduskunnassa on jotain pahemman kerran vialla.
        Monestako syytteestä ja virkavirheestä keplotellut pois.
        Väkivaltainen yksilö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tämä henkilö jatkaa eduskunnassa on jotain pahemman kerran vialla.
        Monestako syytteestä ja virkavirheestä keplotellut pois.
        Väkivaltainen yksilö.

        Jos kaksi puoluetta hallituksessa vaan rukoilee ruotsiksi kun Purra ja Orpo leikkii yksinvaltiaita.
        Samaa sakkia on EK.
        Tupo-neuvottelut on lukossa ennekuin ne on edes alkaneet.
        Ihan yks hailee poliittisten lakkojen suitsiminen, niitä ei tarvita kun joka liitto menee lakkoon ihan omin päin.
        Aseella uhaten sekin varmaan yritetään lopettaa. Ja uhkailemalla. Ja vähän pamputtamalla.


      • Anonyymi

        Ei tässä paskavaltiossa vaalit vaikuta mihinkään.
        sama paska meininki senku jatku.


    • Anonyymi

      Hallitus on koottu idiooteista jotka vievät suomen tuhoon

    • Anonyymi

      100ois sopima määrä

    • Anonyymi

      Miksiköhän kaikki poliisit ovat Perussuomalaisia? Onko niin että puolue on ainoa jolla on aseenkantolupa? Ovatko poliisit suomessa äärioikeistolaisia? Aika pelottavaa !

      • Anonyymi

        Ja iso osa vartijoita.
        Otteet kovenee. Kohta tullaan oville koputteleen nahkatakki päällä.


    • Anonyymi

      Tytär kiteytti nelivuotiaana osuvasti, kun ohitimme eduskuntataloa. Hän kysyi minulta kirkkaalla äänellään, että onko tuo se eläintarha? Koko bussin matkustajat ja kuski purskahtivat nauruun.

      • Anonyymi

        Lasten suusta kuullaan usein totuus !


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Hallitus,jonka kansa on valitettavasti itse vaaleissa valinnut..
      Viimeistään nyt pitäisi kansan herätä ja miettiä omaa poliittista vakaumustaan.
      En jaksa uskoa että tavallista työtä tekevä ihminen voisi äänestää oorvari puoluetta,mutta tilastollisesti siltä vaikuttaa.
      Kapitalistin kuten kokoomus,persut ja keskustankin ajavat maata talous edellä ja NÄENNÄINENKIN demokratia halutaan ajaa alas.Hallitus näkisi mielellään ammattiliiton lopun häämöttävän.
      Osittain tämä ammattiliiton alamäki on omaa syytä koska liitot eivät ole halunneet/kyenneet antamaan riittävää vastinetta maksuille joita jäsenet maksavat pienestä palkastaan.Se on johtanut siirtymiseen ytk,n kassalle.
      Näin toimin itsekkin jo kymmene vuotta sitten,koska sain liitolta vain laskut,en muuta..
      Jannu...

      • Anonyymi

        Kansaa kustiin silmään katteettomilla vaalilupauksilla.
        Toista kertaa ei niin tule tapahtumaan.
        Se on kuitenkin aika pieni joukko joka enää persuja kannattaa. kova meteli ei kerro kannatuksen määrää.
        Ei kai kukaan ole niin tyhmä että kuvittelee, että ainoastaan persut voi saada säästöjä aikaiseksi.
        Kyllä taatusti muutkin puolueet saisivat. Tosin ne eivät ensimmäisinä kohdistuisi kaikkein heikoimpiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kansaa kustiin silmään katteettomilla vaalilupauksilla.
        Toista kertaa ei niin tule tapahtumaan.
        Se on kuitenkin aika pieni joukko joka enää persuja kannattaa. kova meteli ei kerro kannatuksen määrää.
        Ei kai kukaan ole niin tyhmä että kuvittelee, että ainoastaan persut voi saada säästöjä aikaiseksi.
        Kyllä taatusti muutkin puolueet saisivat. Tosin ne eivät ensimmäisinä kohdistuisi kaikkein heikoimpiin.

        Vittu,kaikki puolueet on täyttä PASKAA tässä
        maassa.Miksi tilalle ei keksitä mitään parempaa.?


    • Anonyymi

      Eivät omaa pienintäkään harkintakykyä jolla arvioida lausuntoja joiden pohjalta tehdään päätöksiä .Nykyisillä edustajilla yleistieto vähäistä ja lainsäätäjänä oikeus pohjan tuntemus olematonta. Toivo siinä sitten tehtävän hyvä päätöksiä, varsinkin kun se taloustaito jonka omaavat on omaksuttu köksän tunnilla tai sitä se ainakin vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Pohjois-Suomessa monet yrittäjät ovat jättäneet maksamatta työntekijöilleen vuorotyö, sunnuntaityö yms lisiä. Varsinkin ulkomaalaiset työntekijät eivät osaa/ tiedä/ ymmärrä vaatia niitä. Rehellisiä yrittäjiä ei juurikaan enää ole, eikä tule. Yritystuet pois. Ne yritykset kaatukoot jotkaeivät ilman tukia pärjää.
      Mitään sääliä ei yrityksiä kohtaan, koska yrittävät jatkuvasti kusettaa työntekijöitä.

      • Anonyymi

        Ainakin ne yritystuet jotka eivät yritystä kasvata, eivätkä uudista.
        Ovat vuosittainen lapsilisä, eikä ihan pieni olekaan.


      • Anonyymi

        Tarkoituksellista toimintaa., ilman minkäänlaista moraalia .Taustalla pyrkimys käyttää työvoimaa puhtaasti hyväksi ,piittaamatta ihmisoikeuksista ,saati työehdoista. paikallisen sopimisen lisääminen on yksi härskeimmistä halpatyövoiman kinuamis muodoista, jolla pyritään tuohon päämäärään.


    • Anonyymi

      Nykyisessä hallituksessa ei ole yhtään oikeasti fiksua ja kansalaisten etua ajavaa poliitikkoa. Ahneita pipipäitä kaikki.
      Pelottelemalla yrittävät johtaa ihmisiä. Ja tyhmimmät kansalaiset uskovat kaikki vääristellyt tilastot ja esitelmät.
      Li Andersson on ainoa oikeasti asiantunteva ja fiksu !

    • Anonyymi

      Andersson on ehdottomasti osaava ja naseva. Ja sekös tyhmiä Persuja harmittaa. Kokoomuslaisetkin pelkäävät Anderssoninkommentteja. Tietävät ettei Litä huijata turhilla pelotteluilla. Hyvä Li. Absolutely th Best .

    • Anonyymi

      Vornasia potenssiin kaksi nämä Persu edustajat.

    • Anonyymi

      Onneksi Suomessa ei ole kenenkään pakko asua. Voi muuttaa muualle. Ja niinhän moni osaava ja fiksu tekeekin.

      • Anonyymi

        Kyllä siellä pärjää ilman kansan- tai sairauseläkettäkin. Eikä tartte osata mitään eikä olla fiksu.


    • Anonyymi

      Tämän hallituksen aikana Suomi muuttuu Unkariksi. Orposta tulee Orban. Ja Purra haluaa olla M. Tatser. Roolileikit kunniaan.

    • Anonyymi

      Ehkä olisi parempi, kun Suomi joutuisi EUn tarkkailuun. Voisi olla avoimempaa informaatiota ja säästöt kohdistuisi järkevämmin kuin nyt Purra+ Orpo kähminnän aikana.
      Löytyisi herrallekkin Herra, joka sanoo miten tehdään. Orpolla ei ole homma hanskassa, kun on hanskat taskussa.

      • Anonyymi

        Muistakaa sitten että meppivaaleissa ei sitten persuja äänestetä.
        Niillähän on salainen poliiittinen kirjaus että Suomi EU:sta ulos.
        Voitte kuvitella mitä siitä seuraisi.
        Kohta olis persu oligarkkeja pilvin pimein ja kansan turpa tukittu.


    • Anonyymi

      ON SE MUKAVAA KUN APINOITA KAHESSA PAIKASSA EDUSKUNTATALO JA KORKEASAARI.

      • Anonyymi

        Kummassa niitä punapersepaviaaneja on ?


      • Anonyymi

        Eduskunta apinat pitäisi vaan lopttaa pito vaikeuksien
        vuoksi,tulevat liian kalliiksi eläteiksi verovaroista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eduskunta apinat pitäisi vaan lopttaa pito vaikeuksien
        vuoksi,tulevat liian kalliiksi eläteiksi verovaroista.

        Eduskunta apinat täytyy lähettää sinne mihin pandatkin lähetettiin. Ylläpitokulut on liian suuret viihdearvoon nähden. Biletykset ja känniörvellykset ym sekoilut ei enää naurata.


    • Anonyymi

      Soveltuvuustesti kansanedustajille sekä rikostaustan tarkistus.vähän niinkun rauhanturvaajillekkin tehdään ennen reissua.tietysti coopperi pitää juosta läpi ja terveystarkastus.vähintään 4 viikon koulutus myös tehtävään. Koulutuksessa juotetaan känniin ja annetaan ase taskuun,katotaan kuka rähisee ja vetää ensin?sulkaa persiiseen sitä mukaa kun örveltää.

    • Anonyymi

      Itsepähän äänestitte ne sinne.

    • Anonyymi

      Olen ehdottomasti samaa mieltä kanssasi,hyvin sanottu.Poliitikot ovat aina olleet perseestä,täällä
      Suomessa.

    • Anonyymi

      Itsehän olette heitä äänestäneet.

      • Anonyymi

        Kuka sitä voi aavistaa että nämä ovat täysin häikäilemättömiä .Eihän kukaan voi ennalta uskoa että toimitaan tuolla tavalla ,täysin kansalaita piittaamattomalla itsekkäällä tavalla jossa otetaan kansasta kaikki irti mitä saadaan ja täytetään omien tahojen ja omat lompakot piittaamatta niitä seuraamuksista mitä muille aiheutetaan?


      • Anonyymi

        Lakkasin äänestämästä kun huomasin että valehtelevia, omaa tai lähipiirin etua ajavia paskiaisia vailla selkäruotoa on Suomen poliitikot. Aina on saanut pettyä. Ehdokkaat onkin näköjään keskim. heikompaa ainesta. Rahalla ostavat itselleen äänet , eli kermapers..eitä koko sakki. Helppoa elämää ja löysää rahaa janoavia, heikolla moraalilla varustettuja.
        Yhteistä etua tuskin kukaan muistaa kun valtaan pääsee. Sellainen on suomalainen politrukkiaines.


    • Anonyymi

      lievästi sanottu,sekopäitä...ensinnäkin niitä on enemmän kun puolet liikaa,sekoilemassa.pieni väki luku maa,suomi..mihin tarvitaan noin suurta joukoa SEKO PÄITÄ.

    • Anonyymi

      Eipä hätää, jos ei jaksa enää määkiä on meillä onneksi laillinen oikeus mennä äänestyskarsinaan valitsemaan vaihtoon tuoreita kasvoja...jos niitä löytyy, siis sellaisia joilla ajattelu toimii maan ja kansalaisten eduksi ellei sitä ole suitsittu jostain ulkoa tai sisältäkin päin? Hehän ovat k a n s a n e d us ta j i a ainakin vielä tietääkseni. Joskus vaan tulee vaikutelma onkohan edustus lähtenyt lapasesta laajenemaan koskemaan muutakin mitä siellä edustetaan.

    • Anonyymi

      Veitsin malli SUOMEEN..kansa äänestää isot asiat..Maahan tulo laki sama kun Veitsissä on.Olis paras vaihto ehto.Loppu tuolle politiikoinnille ,mistä ei mitään hyvää seuraa.sotku sotkun jälkeen.

    • Anonyymi

      Eduskuntamme on rappiolla:
      Ryypätään ja rällästetään mielin määrin .Moraali eduskunnassa on löyhä ja lainsäädännön rajat hämärtyneet lainsäätäjiltä ,joka näkyy päätöksenteossa ja heikentyneenä lainsuojana kansalaisilla.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      412
      3169
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      85
      2343
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2319
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      21
      1970
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      180
      1492
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      10
      1339
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1129
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1072
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      92
      969
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      106
      934
    Aihe