mikä on maailman kauhein leffa?

haluaisin mielipiteitä, että mikä on teijän mielestä maailman kauhein elokuva minkä ootte nähny? musta on manaaja. ei se renny harlinin hömppä alku vaan se kunnon 7o-luvun kulttikauhu! musta se on aivan jäätävä. en ees tiedä mikä siinä pelottaa. noi nukke-elokuvat on kans aika pahoja.
172603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

on mielestäni ollut pelottavin ja kamalin. Hui :)

Äänestä

Cannibal Holocaust teki kyllä aikamoisen vaukutuksen
kun sen ensikertaa näki!
Pahinta leffassa olivat eläinten tapot, varsinkin kilpikonnan teurastus ja "perkaus", se oli sairaudestaan huolimatta erittäin vaikuttava kohtaus!

Manaaja tekee kanssa tunnelmallaan vaikutuksen, vaikka kaiken maailman teinit sitä eivät ymmärräkkään!

Äänestä

kauhein leffa on Uinu Uinu lemmikkini (en muista kumpi). Leffassa oli intiaanien hautuumaa, jonne haudatut oliot heräsivät henkiin, tosin psykoottisina. Joku perheenisä menettää pikkulapsensa rekan alle ja vie tämän ko. hautuumaalle ja lopulta lapsi alkaa tappamaan, viiltää mm. vanhukselta kielen irti partaveitsellä. (en oo ihan varma menikö noin, mutta näin muistasin. Pelottavuutta lisää se että katoin leffan 8 vuotiaana. En nukkunut kunnolla kahteen yöhön enkä oo toiste kattonut :)

Äänestä
  • Ykkösosastahan tuossa on kysymys, kakkonen oli lähinnä hölmö komedia. Eikä se poika viiltänyt ukon kieltä irti partaveitsellä, vaan suupielet halki kirurgiveitsellä. Kieltämättä pelottava elokuva.

    Äänestä

  • Usagi Yojimbo kirjoitti:

    Ykkösosastahan tuossa on kysymys, kakkonen oli lähinnä hölmö komedia. Eikä se poika viiltänyt ukon kieltä irti partaveitsellä, vaan suupielet halki kirurgiveitsellä. Kieltämättä pelottava elokuva.

    The Thing (leikkaamaton)

    Äänestä

  • Usagi Yojimbo kirjoitti:

    Ykkösosastahan tuossa on kysymys, kakkonen oli lähinnä hölmö komedia. Eikä se poika viiltänyt ukon kieltä irti partaveitsellä, vaan suupielet halki kirurgiveitsellä. Kieltämättä pelottava elokuva.

    Kiitos tästä tiedosta ja korjauksesta. Siitä on todella jo aikaa kun oon tän leffan nähnyt, joten muisti kenkkuilee hieman. Kiitoksia kovasti :)

    Äänestä

tai joku sellainen. Ilmeisesti jotain animee, ja näin vaan pätkän siitä ja senkin kännissä, mutta se oli ihan kamalaa. Jotkin ihme lonkero-otukset raiskas naisia ja oli siinä ehkä jotain sotaakin. Kamalaa.

Maailman kauhein elokuva on Ruumiinavaaja, se on niin kertakaikkisen huono. House of the Dead tulee hyvänä kakkosena.

Äänestä
  • tää on siis... jos muistan oiken niin coroner...
    leffan kannessa lukee: "enemmän viiltoja kuin missään muussa viiltelylokuvassa"


    muistan yhden viillon ja paljon paskaa... en konkreettista kakkaa vaan elokuvallista kakkelia jolla ei ole edes mitään kalkkunallisia arvoja....
    over and out

    Äänestä

..pelottavuudesta puhutaan, niin musta joku Halloween, ehkä.

Äänestä

Minusta kauheimmat ovat: Kauna 2, manaaja, ja varmaan ihmisjahti. Ja ei ne varmaa kaikista oo mut ainaki musta. :P



-Eppi

Äänestä

Manaaja on musta pelottava

Äänestä

Vittu kattokaa Grave Encounters! Ette ikinä enää saa unta. On nii hirveee :DDD

Äänestä

joo toi Grave Encounters kiinnostaa. Pitäny kattoo monesti.

Äänestä

Grave Encountershan on alussa,miun mielestä,todella pitkästyttävä.loppua kohden onnistuu kyllä säikyttely efekteillään mutta aika perus lost footage mättöä.

näitä ketjujahan on täälä jo riittämiin ja sanon samaa joka ketjussa että kyllä se vaan on Serbian film joka on riittävän kauhiata katsottavaa :D
siinä on perkele tunnelmaa enemmän kun missään manaajassa ja on näkemistä :D
suosittelen sietorajojaan kokeileville.

Äänestä

August underground
Slaughtered vomit dolls
Serbian film

Äänestä

Halloween on pelottavin näin sen ku olin 10 tai 11

Äänestä

Pasolini: Salò, or the 120 Days of Sodom.

Jos tämän katsot, niin sinun ei tarvitse todistaa rohkeuttasi enää millään tavalla koskaan!



http://en.wikipedia.org/wiki/Salò,_or_the_120_Days_of_Sodom

Äänestä

Kommentoi aloitusta


horroriliini kirjoitti:

haluaisin mielipiteitä, että mikä on teijän mielestä maailman kauhein elokuva minkä ootte nähny? musta on manaaja. ei se renny harlinin hömppä alku vaan se kunnon 7o-luvun kulttikauhu! musta se on aivan jäätävä. en ees tiedä mikä siinä pelottaa. noi nukke-elokuvat on kans aika pahoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu