Koira kuolaa runsaasti kun on leikkauksen jälkeinen kauluri päällä

Anonyymi-ap

Miedän 7kk pentu toipuu jalkaleikkauksesta. Kaikki on mennyt muuten hyvin mutta nyt viikko kaulurin käyttöä takana ja yhtäkkiä alkoi kova kuolaaminen aina kun kauluri on päällä. Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia? Lääkärissä käyty ja mitään hammasongelmia tai myrkytysviitteitä ei ole. Masentaako kauluri?

2

380

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Painaako se kurkkua, koira ei pääse nielemään tai kaluri/panta on liian kireällä? Sanoit että aina kun se on päällä, eli milloin se ei ole päässä ja pääseekö koira juomaan sen kanssa normaalisti? Jospa se vain stressaa sitä kauluria tai sitten vaikka yhdistää sen teidän outoon käytökseen, tai on kipuja, leikkauksen jälkeen niitä voi olla vielä viikon jälkeen, riippuen mitä on leikattu, myös paraneva kohta tai tikit voivat kutista. Voi olla myös sitä, ettei sen kaulurin kanssa tykkää levätä vaan pitää päätään pystyssä ja sitä stressaa, mutta kannattaa tarkistaa myös se kireys ja mukavuus. Nuo nyt tuli mieleen ensin.

      Toipumisia koiralle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11218
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2576
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2266
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1791
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      33
      1332
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe