Joskus historiassa yhtiökokous piti olla istuttana 4 kk:n sisällä tilikauden päättymisestä. Miettikääs sitä! Isännöitsijällä saattoi olla kaikki yhtiökokoukset istuttuna huhtikuun loppuun mennessä. Uskomatonta! Toukokuussa jo "lomailtiin" arki-illat, ei istuttu kokouksia.
Tänään on lauantai 4.5. ja laskin kalenteristani, että minulla on enää 16 yhtiökokousta istumatta tältä keväältä. Siis vain 16 yhtiökokousta enää! Ei tarvitse miettiä, mitä tekee arki-iltaisin toukouun ja kesäkuun aikana.
Miten se ennen onnistui: Kaikki kokoukset pidettynä huhtikuun loppuun mennessä? Olisko ollut, että kokoukset eivät silloin kestäneet 3 tuntia per kappale, vaan yhdessä illassa on pystynyt istumaan kaksikin kokousta tai jopa kolme? Oliko ollut, että tilintarkastajalla ei silloin mennyt kuutta viikkoa tilintarkastuksen tekemiseen? Postikin taisi silloin mennä yhdessä arkipäivässä perille.
On se kumma, kun on nykyään hienot tietokoneet, ohjelmistot, sähköposti, etäyhteydet ja tekoäly käytössä ja kaikki on nykyään niin paljon hitaampaa ja tehottomampaa kuin 15 vuotta sitten. Miten tässä näin kävi? Jos tekoäly ja kehitys valjastettaisiin kunnolla ihmisen hyödyksi, kokoukset pitäisi olla istuttuna MAALISKUUN loppuun mennessä.
Asioiden pitäisi tehostua ja kehittyä. Ei mennä huonompaan suuntaan vuosien saatossa. Siinä tavoitetta ensi keväälle: kaikki kokoukset pidetty 31.3.2025 mennessä. Näytetään historialle, ettei kokouksia tarvitse istua huhtikuun loppuun asti. Tai kuten minulla 4.5. tilanteen mukaan: "Enää 16 yhtiökokousta istumatta."
Montako yhtiökokousta on enää jäljellä?
Anonyymi-ap
1
294
Vastaukset
- Anonyymi
Kun nyt ihan ensin saisi kaiken tilinpäätösmateriaalin tänäkin vuonna isännöitsijältä, niin pääsisi sen tarkastamaan ja lopulta aikatauluttamaan yhtiökokouksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243