Montako yhtiökokousta on enää jäljellä?

Anonyymi-ap

Joskus historiassa yhtiökokous piti olla istuttana 4 kk:n sisällä tilikauden päättymisestä. Miettikääs sitä! Isännöitsijällä saattoi olla kaikki yhtiökokoukset istuttuna huhtikuun loppuun mennessä. Uskomatonta! Toukokuussa jo "lomailtiin" arki-illat, ei istuttu kokouksia.

Tänään on lauantai 4.5. ja laskin kalenteristani, että minulla on enää 16 yhtiökokousta istumatta tältä keväältä. Siis vain 16 yhtiökokousta enää! Ei tarvitse miettiä, mitä tekee arki-iltaisin toukouun ja kesäkuun aikana.

Miten se ennen onnistui: Kaikki kokoukset pidettynä huhtikuun loppuun mennessä? Olisko ollut, että kokoukset eivät silloin kestäneet 3 tuntia per kappale, vaan yhdessä illassa on pystynyt istumaan kaksikin kokousta tai jopa kolme? Oliko ollut, että tilintarkastajalla ei silloin mennyt kuutta viikkoa tilintarkastuksen tekemiseen? Postikin taisi silloin mennä yhdessä arkipäivässä perille.

On se kumma, kun on nykyään hienot tietokoneet, ohjelmistot, sähköposti, etäyhteydet ja tekoäly käytössä ja kaikki on nykyään niin paljon hitaampaa ja tehottomampaa kuin 15 vuotta sitten. Miten tässä näin kävi? Jos tekoäly ja kehitys valjastettaisiin kunnolla ihmisen hyödyksi, kokoukset pitäisi olla istuttuna MAALISKUUN loppuun mennessä.

Asioiden pitäisi tehostua ja kehittyä. Ei mennä huonompaan suuntaan vuosien saatossa. Siinä tavoitetta ensi keväälle: kaikki kokoukset pidetty 31.3.2025 mennessä. Näytetään historialle, ettei kokouksia tarvitse istua huhtikuun loppuun asti. Tai kuten minulla 4.5. tilanteen mukaan: "Enää 16 yhtiökokousta istumatta."

1

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun nyt ihan ensin saisi kaiken tilinpäätösmateriaalin tänäkin vuonna isännöitsijältä, niin pääsisi sen tarkastamaan ja lopulta aikatauluttamaan yhtiökokouksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      356
      9562
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      88
      6002
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      367
      5606
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      111
      3996
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3392
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      70
      2945
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      77
      2921
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2703
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2638
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2608
    Aihe