Pääkaupungin seudun joukkoliikenne syyllinen pyörävarkauksiin.
Monet syyt eivät päästä matkustajaa liikkumaan kulkuvälineissä.
Syitä voisi helpottaa, mutta ei sellaista ruveta tekemään.
Päätön kaupunkiseutu kärsii kroonisesta pyörien lainaamisen kulttuurista.
Monet syyt eivät päästä matkustajaa liikkumaan kulkuvälineissä.
Syitä voisi helpottaa, mutta ei sellaista ruveta tekemään.
Päätön kaupunkiseutu kärsii kroonisesta pyörien lainaamisen kulttuurista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kesän mittaan kaupungin varastoista loppuvat säilöpyörät.
Kiinalaiset maahanmuuttajat keksivät puutteen ja tuovat markkinoille halpoja kiinalaisia massiksia ja Suomesta tulee Kiinan prefiktuuri, koska paikallinen äly ei ole elastista.
Jos vielä opettelisit kirjoittamaan sellaista kieltä josta selviää mitä oikein haluat sanoa.
Hän tarkoitti että huonosti toteutettu joukkoliikenne lisää pyöräilyn tarvetta, ja kohonnut pyöräilyn tarve lisää puolestaan pyörien "lainaamisia".
Kunnon lukot pyöriin, niin "lainaaminen" loppuu.
HKL:ää ei ole (periaatteessa) enää olemassa. On vain KLOY.
Virallinen nimi on Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne https://tietopalvelu.ytj.fi/yritys/3251002-1 , joskin pelkkää Kaupunkiliikenne-nimeä käytetään näköjään rinnakkaisnimenä.
HKL-lyhenne on Helsingin kaupungin liikennelaitos, jolla oli aikoinaan vuosikymmenien ajan omaa bussiliikennettäkin. Bussiliikenne eriytettiin HKL-Bussiliikenteeksi, joka myöhemmin yhdistettiin kaupungin omistaman Suomen Turistiauton kanssa Helsingin Bussiliikenteeksi. Tämän firman Koiviston Auto osti vuonna 2015. Nykyään Helsingin Bussiliikenteen nimi on Koiviston Auto Helsinki.
Raidetoiminta jatkui edelleen HKL:n alaisuudessa, kunnes se yhtiöitettiin Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenteeksi.
Aloittaja lienee tarkoittanut kuitenkin HKL:llä Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymää (HSL), joka vastaa Helsingin seudun joukkoliikenteestä. Se tilaa mm. raideliikenteen Pääkaupunkiseudun Liikenne Oy:ltä.