Hei!
Olen kyllästynyt Ford focuksen korjaamiseen ja hinaamiseen eli taivaspaikka on todellakin ansaittu. VW konsernin leluihinkaan en halua sekaantua, koska niistä on lähinnä huonoja kokemuksia tuttavilla, jotka ovat jakoketjujen, moottoreiden ja vaihdelaatikoiden kanssa taistelleet. Tarkoitus olisi löytää saman koko luokan auto ja mielellään bensa koneella, koska ajan. n. 10 tkm vuodessa.
Toivon asiallista keskustelua aiheesta ja auto ehdotuksia ei ole koskaan liikaa!
Terv.
N23
Olen kyllästynyt Ford focuksen korjaamiseen ja hinaamiseen eli taivaspaikka on todellakin ansaittu. VW konsernin leluihinkaan en halua sekaantua, koska niistä on lähinnä huonoja kokemuksia tuttavilla, jotka ovat jakoketjujen, moottoreiden ja vaihdelaatikoiden kanssa taistelleet. Tarkoitus olisi löytää saman koko luokan auto ja mielellään bensa koneella, koska ajan. n. 10 tkm vuodessa.
Toivon asiallista keskustelua aiheesta ja auto ehdotuksia ei ole koskaan liikaa!
Terv.
N23
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sinä se jaksat yrittää Toyotan omapoika..
Äläs nyt. Ekkö ennen oo naista omistanut? Nainen kysyy apua auton valintaan ja sä vain kiusaat täällä. Miten meni niiku noin omasta mielestä?
Osta Rellu. Hyviä ajaa ja halapoja hualtaa. Sähköviat on pientä vaggilaisten tauteihin nähden.
Sitikka ja pösö ovat myös asiallisia vehkeitä rellujen lisäksi, jos haluat välttää riisikuppien huonot ajo-ominaisuudet. Japsit kestää tekniikaltaan, mutta ruostuvat turhan äkkiä. Ranskisten kanssa pärjäät, jos kestät satunnaisia sähkövikoja. Volkswageneihin ei todellakaan kannata sekaantua eikä Fordin ecoboosteihin. Ecoboosteissa ketju ui öljyssä ja paukahtaa, jos vähänkin öljy poikkeaa Fordin omasta linjasta. Niissä siis edellisen omistajan huolto virheet voivat käydä todella kalliiksi. VAG "autojen" kanssa pärjäävät vain ex bemaristit, joilla on kokemuksia öljyvuodoista ja tee se itse remonteista. Vw konsernin autoa en suosittele vihamiehellenikään. Toyota on ok ja toimiva, mutta tylsä ja ruostuu. Varaosia on saatavilla paljon. Opelista ei ole mitään kokemuksia, mutta kuuluvat nykyisin ymmärtääkseni Stellantikseen. No rehellisyyden nimissä viatonta autoa ei ole olemassakaan, mutta eroja tosiaan on mm. käyttökuluissa, varaosien saatavuusessa, vika-alttiudessa jne.
Aina vaan joku jaksaa levitellä noita valheita volkkareiden vioista. Ehkä 15 vuotta sitten mutta ei tänä päivänä.
Ei se oo valhe. Olen omistanut volkkareita, skodia, seateja ja audeja. Paskoja ne ovat. Ajomukavuus hyvä, mutta aina saa laittaa. Audin kohdalla ymmärsin lopettaa koko konsernin tuotteiden ostamisen. Kauan meni, että järkiinnyin ja siirryin idän kippoihin. Joo ei nää nautintoja oo, mut toimiipaha joka kerta ja ilman öljynkulutus remontteja tästä etiäppäi. Ei tarvii myöskään peljätä dsg paskaa ja jakoketjun hyppäämistä, tosin niiltä onneksi säästyin. VAG sopii remontti miehille ja bemaristeille kakkosautoksi.
https://www.nettiauto.com/honda/civic/14274761
Sähäkkä menopeli, joka sopisi vaaleine nahkasisustuksineen ja panoraamakattoineen kaltaisellesi nuorelle typykälle hienosti. Reilut 180 hv kuljettavat sinut uusiin seikkailuihin käden käänteessä. Eikä tartte korjata.
Tää on hyvä vaihtoehto
Tuota yksilöä ei ole ehkä ikinä siivottu eikä vahattu?
Voi gauhia!
Hondan civic mallisto on yllättävän mukava ajaa. Ei heti uskoisi idän ihmeeksi. Ja luotettavia vehkeitä ovat ja kohtuu hintaisia huoltaa.
civikki on hyvä jollei rengasmelu haittaa
No jos harkitsee vaihtoehtona Toyotaa, niin ei melut ja suhinat voi olla kriteerinä.
Toyots. paras kaikista..näin entisenä volvomiehenä sen voin sanoa
.
No kunhat et osta mitään vanhaa bemaria, meseä , vaggia tai ranskalaista niin pääset jo pitkälle. Osta joku Toyota Corolla, Avensis, Auris tai Yaris. Hondalta vaikka Civic tai Jazz. Noiden kanssa kun katsot vaa ettei ruostu, niin pärjäät helpolla. Tsemppiä ja olet todellakin tavaispaikkasi ansainnut voortin kanssa. Found on road dead, Fix or repair daily = FORD
Hanki ooppeli. Mainettaan parempi auto. Hyviä ajaa ja pirun halpoja korjata. Työkaluja peräkonttiin ja osia mukaan ja maantielle. Opettelet vain opelin tekniikan niin osaat korjata milloin missäkin. Hankit vara-autoksi myös opelin ja otat siittä osia ajokkiin. Opelismi on helpompaa kuin saabismi. Tiedän mistä puhun.
T.
Ex saabisti
Osta traktori tai bussi. Bussiin toki mahtuu enemmän alastomia naisia kyytiin. Huorailukin mukavampaa takapenkeillä.
Voi surkeus miten typerä ja hyödytön kommentti.
Kannattaa hankkia uusi auto tai vähän käytetty, niin korjauksien todennäköisyys on pieni ja takuu on päällä !
Tämä sääntö toimii automerkeistä riippumatta !!
Mitä jos ei ole rahaa uuteen tai uudehkon autoon? En halua lainaa ottaa, koska autolaina on tyhmintä lainaa koskaan. Auton arvokin laskee todella paljon liikkeestä pihalle ajettaessa.