Tarviiko tasurin ja akun välissä olla sulake? Entä virtalukolle lähtevässä punaisessa +johdossa?
Sulake lataukselle
Anonyymi-ap
2231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joiden moottoreiden kaavioissa näyttää olevan vain joko latauksessa tai virtalukolle lähtevässä johdossa.
Kyllä se yksi sulake on yleensä niin kytketty, että sama sulake suojaa latauspiiriä ja virtalukolle menevää johtoa. Tosin yleensä se on kytketty niin, että jos se sulake palaa, niin virtalukolle puskee silloin jännitettä suoraan regulaattorilta.
Esim. tässä on kytketty niin:
https://ww2-secure.justanswer.com/uploads/JeffGr/2011-07-10_170834_1980_up_115_wiring.jpg
Jos tuossa sulake palaa, johtosarjalle menee jännite suoraan tasurilta. Siitä voi olla haittaa, jos virtalukon perään on kytketty mittareita tai kulkuvalot ja tasuri on pelkkä tasuri, eikä jännitteensäädin. Mittarit ja valot poksahtavat silloin ylijännitteestä, kun akku ei ole välissä tasaamassa.
Samoin on tässä:
https://i.pinimg.com/originals/e0/51/ed/e051ed2189a7b945230dbafcef859634.gif
Tässä taas sulaketta ei ole latauspiirissä ollenkaan, vaan pelkästään johtosarjalle lähtevässä johdossa:
https://i.pinimg.com/736x/54/ec/b3/54ecb31c6ec8dd77ca523cf23f0a6e2d.jpg
Jos tuo sulake palaa, niin lataus toimii silti, eikä virtalukolle mene sähköä ollenkaan. Ei edes suoraan tasurilta.
En tiedä kumpi on oikea tai parempi tapa. Itse kytkisin niin, että molemmat piirit on sulakkeen takana, joko omien tai saman. Ja siten, että jos latauksen sulake palaa, saa johtosarja sähkön silti suoraan akulta eikä suoraan tasurilta. Ja siten, että jos johtosarjan sulake palaa, ei se pudota latausta pois pelistä.