siperian karhunvadelma

vattuja

Ostin pikkuruisen taimen, jonka pitäis olla siperian karhunvadelma. Tökkäsin sen maahan peltomultaan aitauksen viereen, juurelle panin ruohokatetta ja kastelin. Mitenkähän virallisesti olis pitänyt se istuttaa???

6

14180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari 1

      Tuolla yhteishyvän sivuilla oli juuri sama kysymys,kopsasin sen tähän.

      Minkälaista hoitoa tarvitsee siperialainen karhunvadelma?

      Karhunvatukka on voimakaskasvuinen ja sitä kasvatetaan kuten puutarhavadelmaa. Se on kuitenkin vadelmaa arempi kylmälle ja menestyy yleensä vain Etelä-Suomessa. Siperialainen vatukka saattaa menestyä jopa kasvuvyöhykkeellä 5. Kasvupaikan tulisi kuitenkin olla aurinkoinen, suojainen ja lämmin, jotta marjat ehtisivät kypsyä ennen talven tuloa. Siperialainen lajike kasvaa noin 3 metriä korkeaksi ja se tarvitsee köynnöstuen. Karhunvatukka viihtyy ravinteikkaassa ja runsasmultaisessa maassa. Köynnöstävät lajikkeet typistetään keväällä noin 2:en metrin korkuisiksi. Kasvustoa harvennetaan siten, että yhteen pensaaseen jätetään noin 10:en voimakasta versoa. Koska vatukan marjat tarvitsevat pitkän kypsymisajan, tavallisesti vain osa sadosta saadaan talteen. Joskus karhunvatukkaa kasvatetaan kasvihuoneolo-oloissa, jotta sadon kypsyminen varmistuu.

    • Kasvattelija

      Mä laitoin viime keväänä kasvamaan karhunvattua,ja se on kasvanu tosi hyvin.Parhaillaan se just kukkii,ja odottelen satoa innolla.Se säily talven yli erittäin hyvin.Se on kasvupaikan suhteen aika vaatimaton,ainakin mulla,eikä oo mitää kovin kummosta hoitoa tarvinu.Tukenu olen vaikkakin sillä on paksut varret.Varsia ei voi verrata vatun varsii,sen verran tuhdit on.Korkeutta niille kyllä tulee lähes 3m.Suosittelen!

      • Martin

        Olen etsinyt sitä siperialaista karhunvadelmaa, mutta en ole mistään löytynyt. Onko vinkkejä?


      • dfsjaaöljf
        Martin kirjoitti:

        Olen etsinyt sitä siperialaista karhunvadelmaa, mutta en ole mistään löytynyt. Onko vinkkejä?

        Mulla kasvaa niitä kolme kappaletta eikä ole ollut ongelmia löytää niitä, lisäksi mulla on yksi Kazda-lajike ja yksi Sonja.
        Kazdaa ja Sonjaa voin myös suositella. Ovat maultaan varsin maukkaita ja mehukkaita.


    • sadfsdsadfs

      ...siitä se pitää =)

    • kazda

      Minäkin ostin karhunvatukkataimia Kazda kaksi pakettia joissa kummassakin vesoja noin 5 kpl.
      Istutin eteläseinälle kivijalan juureen (metri puskien väliä), seinälle tein puisen ristikon.
      Yllätyin kuinka hyvin lähtivät kasvamaan, uudet versot n. vajaa kaksimetrisiä hieman piikkisiä
      versot sidottava ristikkoon.
      Taimet antoivat marjaa jo nyt vajaan litran viimeiset kypsyvät juuri näinä päivinä, joten kyllä sato kerkeää kypsyä ennen talvea.
      Ensi kesänä tuholais myrkytys juuri kukinnan aikaan.

      Suosittelen, ellei kokeile ei mitään saakkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      198
      6367
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      251
      4280
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3545
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      53
      3365
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      103
      3353
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2417
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2377
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2346
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1927
    Aihe