siperian karhunvadelma

vattuja

Ostin pikkuruisen taimen, jonka pitäis olla siperian karhunvadelma. Tökkäsin sen maahan peltomultaan aitauksen viereen, juurelle panin ruohokatetta ja kastelin. Mitenkähän virallisesti olis pitänyt se istuttaa???

6

14215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari 1

      Tuolla yhteishyvän sivuilla oli juuri sama kysymys,kopsasin sen tähän.

      Minkälaista hoitoa tarvitsee siperialainen karhunvadelma?

      Karhunvatukka on voimakaskasvuinen ja sitä kasvatetaan kuten puutarhavadelmaa. Se on kuitenkin vadelmaa arempi kylmälle ja menestyy yleensä vain Etelä-Suomessa. Siperialainen vatukka saattaa menestyä jopa kasvuvyöhykkeellä 5. Kasvupaikan tulisi kuitenkin olla aurinkoinen, suojainen ja lämmin, jotta marjat ehtisivät kypsyä ennen talven tuloa. Siperialainen lajike kasvaa noin 3 metriä korkeaksi ja se tarvitsee köynnöstuen. Karhunvatukka viihtyy ravinteikkaassa ja runsasmultaisessa maassa. Köynnöstävät lajikkeet typistetään keväällä noin 2:en metrin korkuisiksi. Kasvustoa harvennetaan siten, että yhteen pensaaseen jätetään noin 10:en voimakasta versoa. Koska vatukan marjat tarvitsevat pitkän kypsymisajan, tavallisesti vain osa sadosta saadaan talteen. Joskus karhunvatukkaa kasvatetaan kasvihuoneolo-oloissa, jotta sadon kypsyminen varmistuu.

    • Kasvattelija

      Mä laitoin viime keväänä kasvamaan karhunvattua,ja se on kasvanu tosi hyvin.Parhaillaan se just kukkii,ja odottelen satoa innolla.Se säily talven yli erittäin hyvin.Se on kasvupaikan suhteen aika vaatimaton,ainakin mulla,eikä oo mitää kovin kummosta hoitoa tarvinu.Tukenu olen vaikkakin sillä on paksut varret.Varsia ei voi verrata vatun varsii,sen verran tuhdit on.Korkeutta niille kyllä tulee lähes 3m.Suosittelen!

      • Martin

        Olen etsinyt sitä siperialaista karhunvadelmaa, mutta en ole mistään löytynyt. Onko vinkkejä?


      • dfsjaaöljf
        Martin kirjoitti:

        Olen etsinyt sitä siperialaista karhunvadelmaa, mutta en ole mistään löytynyt. Onko vinkkejä?

        Mulla kasvaa niitä kolme kappaletta eikä ole ollut ongelmia löytää niitä, lisäksi mulla on yksi Kazda-lajike ja yksi Sonja.
        Kazdaa ja Sonjaa voin myös suositella. Ovat maultaan varsin maukkaita ja mehukkaita.


    • sadfsdsadfs

      ...siitä se pitää =)

    • kazda

      Minäkin ostin karhunvatukkataimia Kazda kaksi pakettia joissa kummassakin vesoja noin 5 kpl.
      Istutin eteläseinälle kivijalan juureen (metri puskien väliä), seinälle tein puisen ristikon.
      Yllätyin kuinka hyvin lähtivät kasvamaan, uudet versot n. vajaa kaksimetrisiä hieman piikkisiä
      versot sidottava ristikkoon.
      Taimet antoivat marjaa jo nyt vajaan litran viimeiset kypsyvät juuri näinä päivinä, joten kyllä sato kerkeää kypsyä ennen talvea.
      Ensi kesänä tuholais myrkytys juuri kukinnan aikaan.

      Suosittelen, ellei kokeile ei mitään saakkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe