Koiran lisäksi kissa?

8989

Meillä on ollut koira muutaman vuoden. Lapsena prick-testeissä todettu 4:n arvoiseksi. Kissa tuolloin ollut 7. Koirasta ei ole tullut mitään oireita tässä vuosien aikana. Kun olen kissojen luona kyläillyt on raapaisuista ym. naarmuista noussut pienet jäljet, mutta pahempaa hengenahdistusta en ole huomannut. Nyt haluaisimme kovasti kissaa. Onko mahdollista, että allergiat olisivat lapsuudesta kaikonneet? En haluaisi tilanteeseen, jossa edes lääkkeet eivät enää auta ja molemmista elukoista pitäisi sitten luopua.

2

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klepsu

      Sinuna en ottaisi kissaa, niiden sanotaan allergisoivan voimakkaammin ja helpommin kuin koirien. Jos otat kisun ja tulet sille allergiseksi, on todennäköistä että koira-allergiakin puhkeaa. Nauti nyt siitä että voit pitää edes koiraa! Mulla ei ole edes se mahdollista.

    • maallikko

      Sen sijaan lukion biologiankirjan tilastossa kissa on selvästi koiraa harvemmin allergisoiva. Ehkä kissa-allergikot vain sattuvat saamaan erittäin voimakkaita reaktioita kissasta. Aitii kävi allergiatesteissä ja hänet todettiin kissalle allergiseksi, ei koiralle. Hänen silloiset allergiaoireensa johtuivat kuitenkin koirasta. Nyt perheessämme on kaksi kissaa ja minunkin testit näyttivät kissa-allergiaa, muttei koira-.
      On muistettava, että allergiat ovat HYVIN YKSILÖLLISIÄ. Jos voit joskus vaikkapa hoitaa kissaa kotonasi viikon, pari, saattaa tilanne ratketa! (Valitettavasti jotkin allergiat puhkeavat vasta vuosien kuluttua, mutta periaatteessa...)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5319
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2032
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      139
      1455
    4. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1306
    5. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      108
      1298
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1077
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      1069
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1010
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe